Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европейските акции започват седмицата на червено, Burberry поведе загубите*
Основните европейски борсови индекси регистрираха понижения в ранната търговия в понеделник, след като поредица от лоши корпоративни отчети накараха инвеститорите, които вече бяха под напрежение от опита за убийство на кандидата за президент на САЩ Доналд Тръмп, да бъдат по-предпазливи, пише Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 0,67 пункта, или 0,13%, до 523,41 пункта. Германският показател DAX се понижи със 17,71 пункта, или 0,09%, до 18 730,47 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 записа спад от 12,97 пункта, или 0,16%, до 8 239,94 пункта. Френският измерител CAC 40 се понижи с 22,39 пункта, или 0,29%, до 7 701,93 пункта.
Акциите на Burberry се сринаха с 16,76%, след като британската група за луксозни стоки назначи бившия шеф на Michael Kors Джошуа Шулман за свой нов главен изпълнителен директор, освобождавайки Джонатан Акеройд след две години на поста. Компанията също така издаде предупреждение за своята печалба и спря дивидента за тази година.
Цената на книжата на Swatch Group се понижи с 9,57%, тъй като най-големият производител на часовници в света отчете рязък спад в продажбите и печалбите за първото полугодие.
„Луксозният сектор също е под негативното влияние на данните, които получихме от Китай“, каза Ипек Озкардеская, старши пазарен анализатор в Swissquote Bank, визирайки данните, че икономиката на Китай е нараснала по-бавно от очакваното през второто тримесечие, поддържайки живи прогнозите, че Пекин ще трябва да отприщи още повече стимули.
Доналд Тръмп ще бъде официално номиниран като републикански кандидат за президент в Милуоки по-късно тази седмица, след като оцеля при опит за покушение. Това влоши и без това сериозното политическо разделение в САЩ, като трейдърите претеглят въздействието му върху финансовите пазари.
Европейските акции регистрираха две последователни седмици на ръст в петък с очаквания за намаляване на лихвените проценти както от Европейската централна банка, така и от Федералния резерв на САЩ, което стимулира апетита за рискови активи.
Фокусът сега ще бъде върху коментарите на председателя на Европейската централна банка Кристин Лагард по-късно през деня, преди срещата на регулатора по-късно тази седмица.
Акциите на Nordea поевтиняха 5% след като финландската банка отчете малко по-ниски от очакваното оперативни печалби за второто тримесечие.
Цената на книжата на Deutsche Bank се повиши с 0,25%, докато анализаторите очакват кредиторът да отчете загуба за второто тримесечие, според нова консенсусна прогноза, публикувана на уебсайта на банката.
Акциите на TomTom поевтиняха с 8,81%, след като специалистът по дигитално картографиране отмени целта си за приходи за 2025 г. и намали очакванията си за тази година, тъй като слабото търсене на нови автомобили тежи върху неговия бизнес с технологии за местоположението.
Ръст на Уолстрийт
Американските борсови индекси регистрираха повишения в петък на фона на силното представяне на Home Depot и Caterpillar, тъй като инвеститорите започнаха да залагат някои акции извън технологичния сектор, който поведе бичето рали последните седмици, пише Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 247,15 пункта, или 0,62%, до 40 000,9 пункта, подкрепен от поскъпването на акциите на Home Depot и Caterpillar с 1,69% и 1,35%. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се повиши с 30,81 пункта, или 0,55%, до 5 615,35 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна със 115,04 пункта, или 0,63%, до 18 398,44 пункта.
По време на сесията в четвъртък S&P 500 отчете най-лошия си ден от края на април, тъй като инвеститорите разпродадоха технологични акции в голяма пазарна ротация, тласкайки Nvidia надолу с 5,6%. В петък инвеститорите се насочиха към индустриалните имена v Dow с надеждата, че забавянето на инфлацията ще бъде последвано от намаляване на лихвите на Федералния резерв през септември. Dow напредна с 1,6% за седмицата. Катализаторът беше доклад от четвъртък, показващ спад на индекса на потребителските цени (CPI) с 0,1% през юни.
„Историята на мощния растеж на AI е всепоглъщаща, но това не е единствената история на пазара“, каза Дейвид Ръсел, глобален ръководител на пазарната стратегия в TradeStation. „Изслушването на Пауъл тази седмица и докладът за CPI напомнят на инвеститорите, че други катализатори могат да стимулират други видове компании. Това е особено вярно за сектор като комуналните услуги, който потенциално може да се възползва от намаления на лихвите.“
Пазарът се повиши дори след слабите реакции на финансовите отчети на банките за второто тримесечие. Акциите на JPMorgan поевтиняха с 1,21%, въпреки че банката отчете по-високи от очакваното приходи за второто тримесечие. Цената на книжата на Citi се понижи с 1,81%.
Акциите на Wells Fargo се сринаха с 6%, след като банката съобщи, че нетният лихвен доход, ключов измерител за рентабилността на кредитирането за банките, не e отговорил на очакванията през второто тримесечие.
Данните за инфлацията на едро бяха малко по-горещи от очакваното в петък, но Уолстрийт до голяма степен ги пренебрегна, след като по-важният доклад за потребителските цени в четвъртък показа забавяне на инфлацията.
Акциите на Nvidia поскъпнаха с 1,44% в петък, тъй като инвеститорите не можаха да устоят на технологичните акции, които бяха разпродадени предишния ден.
Ръстът на S&P 500 от близо 18% за годината до голяма степен се дължи на технологичните акции. Технологичният сектор е напреднал с 33% през 2024 г., а този на комуникационните услуги - с 26%.
Разнопосочна търговия в Азия
Водещите борсови индекси на фондовите пазари в Азиатско-тихоокеанския регион не намериха единна посока в понеделник, след като данните за брутния вътрешен продукт на Китай не отговарят на очакванията, докато инвеститорите оценяваха въздействието на опита за убийство на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп на митинг през уикенда, пише Си Ен Би Си.
Днес статистическото бюро на Китай съобщи, че икономиката на страната е нараснала с 4,7% през второто тримесечие, което е под очакванията за повишение от 5,1% на икономистите, анкетирани от Ройтерс, както и под нивото на ръст от 5,3% от първото тримесечие.
Продажбите на дребно в Китай за юни също са били по-ниски от очакваното, като е регистриран ръст от 2% на годишна база в сравнение с очаквания за повишение от 3,3%.
На този фон в континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете ръст от 2,72 пункта, или 0,09%, до 2 974,01 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се понижи с 13,47 пункта, или 0,83%, до 1 604,01 пункта.
Хонконгският показател Hang Seng записа спад от 277,44 пункта, или 1,52%, до 18 015,94 пункта.
В Южна Корея индексът Kospi се повиши с 3,92 пункта, или 0,14%, до 2 860,92 пункта.
Австралийският бенчмарк ASX 200 напредна с 58,3 пункта, или 0,73%, до 8 017,6 пункта. Това е нов рекорден връх за индекса и първия случай, в който той преминава прага от 8 хил. пункта.
Пазарите в Япония останаха затворени заради отбелязването на Деня на морето.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 3,14 пункта, или 0,36%, до 860,69 пункта. BGBX40 се понижи с 0,29 пункта, или 0,17%, до 169,14 пункта. BGTR30 изтри 0,53 пункта от стойността си, или 0,06%, достигайки ниво от 854,79 пункта. BGREIT се задържа на ниво от 190,22 пункта.
*Информацията е актуална към 13:10
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.