Повишения на борсите в Европа след коментарите на Джером Пауъл пред Конгреса на САЩ*

Повишения на борсите в Европа след коментарите на Джером Пауъл пред Конгреса на САЩ*

Европейските акции записаха повишения в ранната търговия в сряда, подкрепени от добрите корпоративни отчети, докато инвеститорите очакваха втория ден от изслушването на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл пред Конгреса на САЩ за повече улики относно политиката на централната банка за лихвените проценти, пише Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете ръст от 3,15 пункта, или 0,62%, до 514,91 пункта. Германският показател DAX се повиши със 128,07 пункта, или 0,7%, до 18 364,19 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 напредна с 46,94 пункта, или 0,58%, до 8 186,75 пункта. Френският измерител CAC 40 регистрира ръст от 64,9 пункта, или 0,86%, до 7 573,56 пункта, следвайки спад в предишната сесия, докато инвеститорите оценяваха политическата ситуация след парламентарните избори в неделя.

Ограничаване на печалбите, индексът ресурсните компании SXPP се понижи с 0,2%, тъй като цените на суровия петрол и неблагородните метали се понижиха.

Джером Пауъл заяви във вторник, че инфлацията „остава над“ целта на Фед от 2%, но се подобрява през последните месеци и наличието на повече добри данни ще подкрепи аргументите за намаляване на лихвените проценти.

Пазарите също очакват данни за инфлацията през юни от САЩ и Германия, които трябва да бъдат публикувани в четвъртък.

Що се отнася до прогнозите за тримесечните печалби, анализаторите на Deutsche Bank посочиха в бележка, че очакват „както печалбите, така и продажбите да са се увеличили леко през Q2, отбелязвайки първия положителен темп на растеж на годишна база от първото тримесечие на 2023 г.“

Акциите на норвежката аерокосмическа и отбранителна компания Kongsberg Gruppen скочиха с 11,7%, след като тя отчете силен ръст на приходите, подобрени маржове и нарастващо натрупване на поръчки през второто тримесечие.

Цената на книжата на Enagas се повиши с 4,94%, след като испанският мрежов оператор се съгласи да продаде своя дял от 30,2% в Tallgrass Energy на американския фонд Blackstone за 1,1 млрд. долара.

От друга страна, акциите на Barratt Developments поевтиняха с 1,24%, тъй като британският строител на жилища прогнозира спад от до 7% в целите си за жилищно строителство за фискалната 2025 г., позовавайки се на високи ипотечни лихви и по-широки икономически опасения .

„По-високите лихвени проценти доведоха до забавяне на жилищния пазар в Обединеното кралство през последните няколко години и въпреки че търсенето на ипотечни кредити изглежда постепенно се повишава, амбициозните цели, поставени от новото правителство, може да са точно това, което е необходимо, за да се раздвижи пазарът, “ каза Марк Крауч, анализатор в инвестиционната платформа eToro.

Акциите на Volkswagen поевтиняха с 1,36%, след като компанията предупреди за затваряне на завод в Брюксел, където сглобява автомобили за марката Audi, поради рязък спад в търсенето на електромобили от висок клас.

Разнопосочна търговия на Уолстрийт

Борсовите индекси в САЩ не намериха единна посока във вторник, като S&P 500 се изкачи до нов рекорден връх, след като председателят на Федералния резерв Джером Пауъл предупреди за опасностите от поддържането на високи лихвени проценти твърде дълго, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 52,82 пункта, или 0,13%„ до 39 291,97 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се повиши с 25,55 пункта, или 0,14%, до 5 576,98 пункта, записвайки 36-ти рекорд за годината. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq също достигна ново върхово ниво, напредвайки с 25,55 пункта, или 0,14%, до 18 429,29 пункта.

Дотук се стигна, след като по време на изслушването си пред Банковата комисия към Сената лидерът на централната банка на САЩ каза, че поддържането на високи лихвени проценти за твърде дълго може да донесе рискове пред по-нататъшния икономически растеж, намеквайки, че Фед обмисля да заеме по-малко рестриктивна позиция о отношение на лихвите.

„Намаляването на рестрикциите на паричната политика твърде късно или твърде малко може да отслаби неоправдано икономическата активност и заетостта“, коментира Пауъл. „Повече добри данни биха засилили увереността ни, че инфлацията се движи устойчиво към 2 процента“, добави той.

Изслушванията на Пауъл пред конгреса ще продължат и днес, като той ще се яви пред Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите. Неговите забележки идват преди публикуването на ключови данни за инфлацията по-късно тази седмица, като индекса на потребителските цени в САЩ за юни се очаква в четвъртък и индекса, а този на производствените цени – в петък.

„Пазарът на труда отслабва и Пауъл започва да обръща внимание“, каза Дейвид Ръсел, глобален ръководител на пазарната стратегия в TradeStation. „Той признава, че политиката е рестриктивна и е постигнат напредък по отношение на инфлацията“, добави той.

Акциите на Nvidia поскъпнаха с 2,48%, след като  KeyBanc повиши целевата си цена за производителя на чипове до $180, което предполага ръст от 40% спрямо нивото от края на търговията в понеделник.

Липсата на пазарна широчина обаче задържа печалбите на S&P 500 под контрол. Акции на McDonald’s  и Microsoft поевтиняха съответно с 0,82% и 1,44%.

Смесени резултати в Азия

Основните индекси на фондовите пазари в Азиатско-тихоокеанския регион демонстрираха разнопосочна търговия в сряда, като японският бенчмарк Nikkei 225 достигна нов рекорден връх на фона на данните за инфлацията в страната, пише Си Ен Би Си.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете ръст от 251,82 пункта, или 0,61%, до 41 831,99 пункта.

Индексът на цените на корпоративните стоки (CGPI) в Япония се повиши с 2,9% на годишна база през юни, което е в съответствие с очакванията и представлява ускорение в сравнение с ревизираното майско ниво от 2,6%. Индексът измерва промените в цените на стоките, търгувани в рамките на корпоративния сектор.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се понижи с 20,01 пункта, или 0,68%„ до 2 939,36 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се раздели с 5,49 пункта от стойността си, или 0,35%, достигайки ниво от 1 582,58 пункта. Хонконгският показател Hang Seng записа спад от 51,56 пункта, или 0,29%, до 17 471,67 пункта.

Инфлацията в Китай не отговори на предварителните прогнози. Данните показаха, че индексът на потребителските цени (CPI) се е повишил с 0,2% на годишна база през юни, което е под прогнозата за ръст от 0,4% и дори под майското увеличение от 0,3%. При цените на производител бе отчетен спад от 0,8% на годишна база, следвайки понижение с 1,4% през май.

Отделно от това Ройтерс съобщи, че най-големият китайски застраховател Ping An Insurance обмисля да емитира конвертируеми облигации на стойност до 5 млрд. долара. Листнатите в Хонконг акции на компанията поскъпнаха с 0,72%.

В Южна Корея индексът Kospi напредна с 0,61 пункта, или 0,02%, до 2 867,99 пункта, след като най-големият профсъюз на работниците на Samsung Electronics призова днес за безсрочна стачка. Първоначално бе предвидено стачката да продължи от понеделник до сряда. Акциите на Samsung останаха без промяна.

Австралийският бенчмарк ASX 200 се понижи с 12,9 пункта, или 0,16%, до 7 816,8 пункта.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха предимно повишения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 2,90 пункта, или 0,34%, до 858,66 пункта. BGBX40 се повиши с 0,23 пункта, или 0,14%, до 168,80 пункта. BGTR30 напредна с 1,58 пункта, или 0,19%, до 855,19 пункта. BGREIT се задържа на ниво от 190,11 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ