Европейските банки ще върнат над 120 млрд. евро на акционерите за 2023 г.

Европейските банки ще върнат над 120 млрд. евро на акционерите за 2023 г.

Европейските банки ще върнат над 120 млрд. евро на акционерите за 2023 г.

Европейските банки, чиито печалби нараснаха в условията на високи лихвени проценти, ще върнат на акционерите си над 120 млрд. евро за  2023 г., съобщи в. Financial Times, като се позовава на изчисления на UBS Group.

Най-големите банки в региона са обещали да отделят общо 74 млрд. евро за изплащане на дивиденти и 47 млрд. евро за обратно изкупуване на акции. Общата сума, която фининституциите възнамеряват да върнат на акционерите в края на 2023 г., е с 54% по-висока от тази година по-рано и най-високата за всяка година от световната финансова криза насам, посочват от UBS.

През последните три години банките активно се занимават с обратното изкупуване на акции, въпреки че преди 2020 г. тази практика е била слабо използвана, пише FT. Печалбите на финансовите институции започнаха да нарастват след повишаването на лихвените проценти, което ги накара да изкупуват обратно собствените си ценни книжа, чиято цена спадна след пандемията.

През последните две години европейските банки са получили нетни приходи от лихви в размер на около 100 млрд. евро, отбелязва Financial Times.

Италианската банка UniCredit по-рано този месец обеща да върне цялата си коригирана печалба за 2023 г. (8,6 млрд. евро) на акционерите под формата на дивиденти и обратно изкупуване на акции. Тя също така сигнализира за намерението си да увеличи разходите за акционерите до 10 млрд. евро в края на 2024 г.

Миналата седмица базираната в Обединеното кралство Barclays заяви, че планира да върне 10 млрд. паунда на акционерите през следващите три години, а Standard Chartered обеща 5 млрд. паунда за същия период.

По-рано UBS заяви, че възнамерява да изкупи обратно собствени акции на стойност до 1 млрд. долара през 2024 г. Тя повиши годишния си дивидент с 27% до 0,7 долара на акция.

Анализаторите обаче предупреждават, че през следващата година размерът на акционерните стимули от страна на банките може да намалее, тъй като световните централни банки започват да намаляват лихвените проценти, а това може да се отрази на печалбите на финансовите институции.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ