Европейските борси се оцветиха в зелено, след като инфлацията в еврозоната се забави значително*

Европейските борси се оцветиха в зелено, след като инфлацията в еврозоната се забави значително*

Европейските борси се оцветиха в зелено, след като инфлацията в еврозоната се забави значително*

Европейските акции се повишиха в ранната търговия в петък, подкрепени от ръста при технологичните фирми и компаниите за луксозни стоки, както и от забавянето на инфлацията в Еврозоната, предаде Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете ръст от 4,79 пункта, или 1,07%, до 453,29 пункта. Бенчмаркът се е насочил към спад от 2% за тримесечието. Немският показател DAX се повиши със 129,62 пункта, или 0,85%, до 15 453,12 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 напредна с 62,57 пункта, или 0,82%, до 7 664,42 пункта. Френският измерител CAC 40 записа ръст от 62,52 пункта, или 0,88%, до 7 178,76 пункта.

Инфлацията в еврозоната падна до най-ниското си ниво от две години през септември, което предполага, че стабилната диета на Европейската централна банка с повишения на лихвените проценти успява да ограничи растежа на цените, макар и за сметка на икономическия расетеж.

Потребителските цени в 20-те държави, които споделят еврото, са се повишили с 4,3% на годишна база през септември, което е най-бавното темпо на растеж от октомври 2021 г. насам, сочат предварителните данни на Евростат. През август нивото на годишната инфлация бе 5,2%.

Основната инфлация, която не включва цените на храните, енергията, алкохола и тютюна, се е забавила до 4,5% през септември в сравнение с 5,3% предходния месец. Това е най-големият спад от август 2020 г.

Тези резултати вероятно ще засилят убеждението на ЕЦБ, че е повишила лихвените проценти достатъчно, за да свали инфлацията до нейната цел от 2% до 2025 г.

Междувременно продажбите на дребно в Германия неочаквано са се понижили през август, тъй като високата инфлация оказва своето влияние върху потреблението в най-голямата икономика в еврозоната.

Акциите на компаниите за луксозни стоки LVMH и Richemont се повишиха съответно с 2,92% и 3,41%, подкрепяйки общоевропейския индекс в началото на търговията в петък.

Цената на книжата на Adidas се повиши с 5,81%, след като американската компания Nike отчете по-добра от очакваното печалба в четвъртък.

Чувствителните към лихвите технологични акции (SX8P) се повишиха 0,38%, тъй като доходността по държавните облигации в еврозоната спадна от многогодишните си върхове. Акциите на технологичните компании се представиха по-слабо през това тримесечие и са поевтинели с над 9% за периода, тъй като доходността на облигациите се повиши поради притесненията относно лихвените проценти по-високи за по-дългосрочни.

Ръст в САЩ

Водещите индекси на Нюйоркската фондова борса регистрираха повишения в четвъртък, докато Уолстрийт опита да се възстанови от загубите през този месец, а трейдърите насочиха вниманието си върху доходността по държавните облигации, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jone отчете ръст от 116,07 пункта, или 0,35%, до 33 666,34 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се повиши с 25,19 пункта, или 0,59%, до 4 299,7 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна със 108,43 пункта, или 0,83%, до 13 201,28 пункта.

Акциите се насочват към края на труден търговски месец и тримесечие. Dow се очаква да запише 3% спад през септември и повече от 2% за тримесечието. S&P 500 се очаква да завърши месеца със спад от 4,6%, а тримесечието - с 3,4%. Nasdaq е на път да завърши месеца и тримесечието на червено със съответно 5,9% и 4,3%.

Секторът на комуникационните услуги се повиши с 1,2%, за да поведе S&P 500 нагоре, подсилен от поскъпването на акциите на Meta Platforms с 2,09%. Цените на книжата на Intel и Cisco Systems се повишиха съответно с 1,65% и 1,28%, подкрепяйки Dow.

„Просто получавате малко отсрочка от натиска за продажба. При липса на голям катализатор обикновено е трудно да се поддържа такова движение в една посока“, каза Рос Мейфийлд, анализатор на инвестиционната стратегия в Baird.

Основните индекси получиха тласък, тъй като доходността на държавните облигации се понижи от многогодишни върхове. Напоследък акциите се борят с нарастващата доходност и перспективите за по-високи лихвени проценти за по-дълго време.

Доходността на 10-годишни държавни ценни нижа на САЩ достигна нов 15-годишен връх, тъй като данните, публикувани в четвъртък, показаха все още устойчив пазар на труда, като молбите за помощи при безработица са по-ниски от очакваното. Референтният курс се оттегли от това ниво по-късно през деня.

В последно време фондовият пазар се подчинява на пазара на облигации, тъй като всяко покачване на лихвите повишава опасенията за рецесия и изпраща акциите до нови дъна.

Инвеститорите сега ще насочат вниманието си към най-новите показания на ценовия индекс на разходите за лично потребление, които се очакват по-късно днес. Отчитането

Уолстрийт също държи под око Вашингтон, тъй като преговорите на законодателите по законопроекта за разходите на САЩ продължават преди крайния срок 1 октомври. Председателят на Камарата на представителите Кевин Маккарти каза пред Си Ен Би Си в четвъртък, че е уверен, че Конгресът ще избегне спирането на работата на правителството този уикенд, въпреки че той критикува законопроект, предложен от Сената, тъй като не обръща внимание на сигурността по границите.

Смесени резултати в Азия

Основните индекси на фондовите борси в Азиатско-тихоокеанския регион записаха предимно повишения в последната сесия за седмицата, предаде Си Ен Би Си.

Това се случи, докато трейдърите анализираха последните икономически данни от Япония, включително тези за инфлацията в Токио. Индексът на потребителските цени (CPI) в японската столица се повишил с 2,8% на годишна база през септември, което представлява леко забавяне в сравнение с августовското ниво от 2,9%. Основната инфлация, която не включва цените на пресните храни, е достигнала 2,5%, което е под прогнозата от 2,6% на икономистите, анкетирани от Ройтерс.

В същото време стана ясно, че продажбите на дребно в страната са се повишили със 7% на годишна база през август, което е над прогнозираните от икономистите 6,6% и същото ниво, като ревизираните юлски данни от 7%. Нивото на безработица е останало на равнище от 2,7%.

На този фон водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете спад от 14,9 пункта, или 0,05%, до 31 857,62 пункта.

Хонконгският показател Hang Seng напредна с 436,63 пункта, или 2,51%, до 17 809,66 пункта. Акциите на технологичната компания Alibaba Health поведоха печалбите на борсата с повишение от 10,66%.

Австралийският бенчмарк ASX 200 се повиши с 23,8 пункта, или 0,34%, до 7 048,6 пункта, възстановявайки се от тридневна серия на спад.

Пазарите в континентален Китай и Южна Корея останаха затворени заради празници

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха повишения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX се задържа почти без промяна на ниво от 755,16 пункта. BGBX40 отчете ръст от 0,13 пункта, или 0,08%, до 158,47 пункта. BGREIT се повиши с 1,42 пункта, или 0,75%, до 191,75 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ