Европейските борси записаха понижения на фона на данните за бизнес активността в еврозоната

Европейските борси записаха понижения на фона на данните за бизнес активността в еврозоната

Европейските акции регистрираха понижения в ранната търговия сряда, тъй като инвеститорите подходиха предпазливо на фона на данните за по-бавно от очакваното икономическо възстановяване на еврозоната, предаде Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 1,22 пункта, или 0,27%, до 456,12 пункта. Немският показател DAX се понижи с 66,24 пункта, или 0,42%, до 15 537,23 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 не последва негативната тенденция и напредна с 26,15 пункта, или 0,34%, до 7 660,67 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 22,83 пункта, или 0,31%, до 7 322,13 пункта.

„Има пренасочване към дефанзивните акции. Съществува увереност, че ако има забавено въздействие от затягане на ликвидността, то ще падне върху области като търговски недвижими имоти, по-малки и по-големи предприятия, които ще бъдат устойчиви“, каза Джейми Милс О'Брайън, инвестиции директор в Abrdn.

Въпреки че дадоха оптимистичен старт на 2023 г., европейските акции се понижиха миналия месец, записвайки най-лошия си март от 2020 г. насам, тъй като смесените икономически данни и опасенията от рецесията замъглиха перспективите за лихвените проценти в региона.

Темпото на възстановяването на еврозоната се ускори миналия месец, но подемът беше неравномерен в различните индустрии и държави, според проучване, което показа, че ценовият натиск в региона остава висок. Общият PMI индекс на S&P Global, включващ активността в промишлеността и сферата на услугите, нарасна през март до 53,7 пункта от 52,0 пункта през февруари и предварителен индекс на ниво от 54,1 пункта.

Доходността на държавните облигации в еврозоната се повиши, след като във вторник членът на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) и гуверньор на Ирландската централна банка Габриел Махлуф заяви, че еврозоната ще се нуждае от по-силен отговор (допълнително затягане на паричната политика), за да не попадне в спирала цени-заплати.

Инвеститорите също ще очакват коментар от главния икономист на ЕЦБ Филип Лейн по-късно през деня за повече улики относно паричното затягане на централната банка.

Акциите на Sodexo поскъпнаха с 10,37%, след като френската група за кетъринг и хранителни услуги  съобщи, че планира да раздели бизнесите си на отделни компании.

Цената на книжата на Nexans падна с 7,59%, след като главният акционер Invexans Limited UK намали дела си във френската кабелна компания.

Акциите на UBS поевтиняха с 0,13%, докато швейцарският кредитор се опитва да увери акционерите, че неочакваното поглъщане на конкурента Credit Suisse може да проработи

Спад в САЩ

Основите американски борсови индекси регистрираха понижения във вторник, докато търговците анализираха скока в цените на петрола и какво може да означава това за световната икономика, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 198,77 пункта, или 0,59%, до 33 402,38 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 23,91 пункта, или 0,58%, до 4 100,6 пункта. Така бе сложен край на четиридневната поредица от повишения за двата бенчмарка. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq се раздели с 63,13 пункта от стойността си, или 0,52%, достигайки ниво от 12 126,33 пункта.

Загубите на пазара последваха новия доклад за свободните работни места, като през февруари броят на наличните позиции падна под 10 млн. за първи път от почти две години - знак, че някога горещият пазар на труда, подкрепящ икономиката, започва да се забавя.

„Все още има много свободни работни места в сравнение с [безработните]“, каза Ед Ярдени, президент на Yardeni Research. „Пазарът е много чувствителен към всяка незначителна промяна в посоката, която не иска да види“, добави той.

Тази седмица енергийният пазар се превърна в друг потенциален източник на несигурност, след като ОПЕК+ обяви, че намалява добива с 1,16 милиона барела петрол на ден. В понеделник фючърсите на West Texas Intermediate отбелязаха най-голямото си дневно увеличение от почти година на фона на новината.

„Като се има предвид преходът, през който светът преминава, тъй като приема „чиста и зелена енергия“, ОПЕК+ разбира твърде добре, че неговото все още високо ценено „течно злато“ в един момент ще започне да губи своя блясък“, каза Куинси Кросби, главен глобален стратег за LPL Financial.

„Докато страните, доминиращи ОПЕК+, се подготвят за бъдещето, харчейки  трилиони долари за възстановяване на инфраструктурата и пренасочване от суровия петрол като основен източник на доходи, управлението на цената на суровината ще се използва по-пряко и агресивно, отколкото се очакваше,“ добави тя.

Разнопосочна търговия в Азия

Пазарите в Азиатско-тихоокеанския регион записаха смесени резултати в сряда, докато анализираха данните за пазара на труда в САЩ.

Борсите в Хонконг и континентален Китай останаха затворени по случай национален празник.

Водещият индекс на Токийска фондова борса Nikkei 225 отчете спад от 474,16 пункта, или 1,68%, до 27 813,26 пункта, въпреки че секторът на услугите в страната регистрира ръст за седми пореден месец.

В Южна Корея бенчмаркът Kospi напредна с 14,7 пункта, или 0,59%, до 2 495,21 пункта, австралийският измерител ASX 200 се повиши с 1,2 пункта, или 0,02%, до 7 237,2 пункта.

Акциите на Samsung Electronics поскъпнаха с 0,47% въпреки прогнозата, че нетната печалба на компанията се е понижила с над 80% на годишна база през първото тримесечие на 2023 г. Очаква се компанията да отчете нетна печалба от 1,85 трлн. вона (1,4 млрд. щатски долара), което е 83,4% спад в сравнение със същия период на предходната година.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха предимно повишения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 0,46 пункта, или 0,08%, до 611,77 пункта. BGBX40 се повиши с 0,08 пункта, или 0,06%, до 140,27 пункта. BGTR30 напредна с 0,50 пункта, или 0,07%, до 725,65 пункта. BGREIT записа спад от 0,11 пункта, или 0,06%, до 188,25 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ