Европейските борси започват седмицата с оптимизъм*

Европейските борси започват седмицата с оптимизъм*

Европейските борси започват седмицата с оптимизъм*

Основните европейски борсови индекси регистрираха повишения в ранната търговия в понеделник, тъй като инвеститорите залагат на това, че големите американски  банките ще продължат да публикуват силни тримесечни финансови резултати тази седмица, пише Ройтерс. Същевременно с това инвеститорите очакват с нетърпение края на цикъла на повишаване на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете ръст от 0,22 пункта, или 0,05%, до 467,13 пункта, след като миналата седмица достигна най-високото си ниво от повече от година. Немският показател DAX се повиши с 3,38 пункта, или 0,02%, до 15 810,88 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 напредна с 36,46 пункта, или 0,46% до 7 908,37 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 2,36 пункта, или 0,03%, до 7 517,25 пункта.

Инвеститорите ще следят отблизо корпоративните отчети в САЩ, водени от Goldman Sachs, Morgan Stanley и Bank of America, които трябва да представят финансовите си резултати за първото тримесечие по-късно през седмицата.

Миналата седмица Citigroup Inc, JPMorgan Chase & Co и Wells Fargo & Co надминаха очакванията на анализаторите за печалби, възползвайки се от нарастващите лихвени проценти. Тези резултати облекчиха страховете от напрежение в банковата система.

„Внимателният оптимизъм е мантрата за мотивация в понеделник, тъй като по-добрите корпоративни новини в САЩ и признаците за устойчивост на потребителите помагат да се прикрият продължаващите притеснения относно страничния ефект от по-високите лихвени проценти“, каза Сюзан Стрийтър, старши инвестиционен и пазарен анализ в Hargreaves Lansdown

Междувременно участниците на паричния пазар оценяват на 64% вероятността Фед да повиши основната си лихва с 25 базисни пункта до диапазона 5,00%-5,25% през май, преди да спре повишаването на лихвените проценти, сочат данни на инструмента Fedwatch на CME Group.

Коментар на представители на Европейската централна банка (ЕЦБ), включително на председателя Кристин Лагард, също ще бъде на радара на инвеститорите.

След като започнаха годината със силно представяне, тъй като енергийната криза отшумя и китайската икономика се отвори отново след свързаните с COVID-19 блокади, европейските акции се понижиха след колапса на две американски банки, принудителното спасяване на Credit Suisse и несигурност относно перспективите за лихвените проценти.

Шефът на германската централна банка Йоахим Нагел каза в петък, че ЕЦБ трябва да продължи да повишава лихвените проценти, дори ако повечето от миналите й повишения все още не са се отразили на икономиката, тъй като има риск бързият ръст на цените да се затвърди.

Акциите на доставчиците на разплащателни услуги Worldline и Nexi поскъпнаха с 3,66% и 3,22, стимулирани от предложенията за поглъщането на конкурентната Network Intentional.

Цената на книжата на финландската компания Rovio се повиши със 17,81%, след като японският гейминг гигант Sega се съгласи да придобие разработчика на Angry Birds за 706 млн. евро.

Спад на Уолстрийт

Основните американски борсови индекси регистрираха понижения в петък, но записаха седмичен ръст, след като инвеститорите оцениха негативно слабите данни за продажбите на дребно, които помрачиха ентусиазма около по-силното от очакваното начало на сезона на корпоративните отчети, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 143,22 пункта, или 0,42%, до 33 886,47 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 8,58 пункта, или 0,21%, до 4 137,64 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq се раздели с 42,81 пункта, или 0,35%, до 12 123,47 пункта.

Dow обаче записа четвъртата си поредна седмица на зелено, покачвайки се с 1,2%. За седмицата S&P 500 и Nasdaq  се повишиха съответно с 0,79% и 0,29%, регистрирайки четвърти седмичен ръст от пет.

Предварителните данни за продажби на дребно в САЩ през март показаха, че потребителските разходи са паднали два пъти повече от очакваното. Продажбите на дребно са намалели с 1% миналия месец, докато икономистите, анкетирани от Ройтерс, залагаха на понижение с 0,5%.

„Продажбите на дребно бяха по-слаби от очакваното, но голяма част от този спад беше свързан с по-ниските цени на бензина, което при нормални условия е положително за разходите“, пише Крис Закарели, главен инвестиционен директор в Independent Advisor Alliance.

„Инфлацията спада, тъй като цените на бензина се понижават, но това може да се обърне всеки миг. Това, което е по-притеснително, е, че основната инфлация, в която не влизат цените на храните и енергията, е упорито висока. Според нас това крие рисковете от по-високи цени за по-дълго време“, добави Закарели.

Разочароващите данни за продажбите на дребно компенсират оптимизма около силните корпоративни печалби. JPMorgan Chase отчете рекордни приходи за първото тримесечие, които надминаха очакванията на анализаторите, след което акциите на банката се повишиха със 7,55%. Акциите на Wells Fargo за кратко се повишиха с цели 2,1%, след като банката отчете нарастващи печалби, преди да завършат търговията без съществена промяна. Това бяха първите банкови финансови отчети след колапса на Silicon Valley Bank и Signature Bank миналия месец.

Цената на книжата на UnitedHealth се понижи с 2,74%, на фона на корпоративен отчет, който бе определен от Mizuho като „скромно надминаване на очакванията“. Спадът дойде, след като UnitedHealth заяви, че харчи повече за нови лекарства за диабет и отслабване от Novo Nordisk и Eli Lilly.

Междувременно акциите на Boeing поевтиняха с 5,56%, след като производителят на самолети предупреди за забавяне на доставката на някои от моделите 737 Max.

Очакванията за този сезон на печалбите са негативни. Анкетирани от Refinitiv анализатори очакват печалбите на S&P 500 да паднат с повече от 5% през първото тримесечие.

Ръст в Азия

Водещите индекси на фондовите пазари в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха повишения в понеделник, докато инвеститорите чакат следващата порция от корпоративни отчети в САЩ, пише Си Ен Би Си.

На пазара се отрази и решението на Китайската централна банка да остави без промяна едногодишния лихвен процент по средносрочното кредитиране на ниво 2,75%. „Този ход сигнализира, че централната банка не се притеснява за възстановяването на китайската икономика“, коментира Ирис Пан от ING.

Икономистите, анкетирани от Ройтерс, прогнозират ръст на брутния вътрешен продукт на Китай от 4% на годишна база през първото тримесечие на 2023 г. Официалните данни ще бъдат представени утре, като ако тази прогноза се сбъдне, това ще бъде най-големият растеж от близо година.

На тзои фон в континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете ръст от 47,46 пункта, или 1,42%, до 3 385,61 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се повиши с 4,34 пункта, или 0,20%, до 2 141,40 пункта. Хонконгският показател Hang Seng напредна с 343,64 пункта, или 1,68%, до 20 782,45 пункта.

Водещият индекс на Токийска фондова борса Nikkei 225 записа минимален ръст от 21,31 пункта, или 0,07%,  до 28 514,78 пункта.

В Южна Корея бенчмаркът Kospi напредна с 4,42 пункта, или 0,17%, до 2 575,91 пункта.

Австралийският измерител ASX 200 се повиши с 19,9 пункта, или 0,27%, до 7 381,5 пункта, като всички 11 сектора на индекса бяха на зелено.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха предимно повишения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 3,98 пункта, или 0,65%, до 615,55 пункта. BGBX40 се повиши с 0,82 пункта, или 0,58%, до 141,16 пункта. BGTR30 напредна с 1,01 пункта, или 0,14%, до 723,53 пункта. BGREIT записа спад от 0,35 пункта, или 0,18%, до 189,28 пункта.

*Информацията е актуална към 13:00 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ