Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европейските борсови индекси започват седмицата на червено*
Европейските акции се понижиха в ранната търговия в понеделник, удължавайки слабото си представяне от началото на годината, тъй като енергийни акции натежаха на STOXX 600, докато повишаването на доходността на държавните облигации се отрази върху рисковите нагласи, пише Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 1,19 пункта, или 0,25%, до 475,19 пункта. Немският показател DAX напредна със 7,91 пункта, или 0,05%, до 16 602,12 пункта. Френският измерител CAC 40 се понижи с 8,31 пункта, или 0,11%, до 7 412,38 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се раздели с 28 пункта от стойността си, или 0,36%, достигайки ниво от 7 661,61 пункта. Goldman Sachs заяви, че очаква британският индекс на сините чипове да се покачи до 7900 през следващите 12 месеца.
Енергийният индекс SXEP се понижи с 1,74%, тъй като цените на суровия петрол се паднаха след рязкото намаление на цените от най-големия износител Саудитска Арабия и покачването на добива от ОПЕК.
В допълнение към това, акциите на Shell поевтиняха с 2,1%, след като петролният гигант обяви, че ще отпише от около 2,5 до 4,5 милиарда долара заради обезценка на някои активи през четвъртото тримесечие.
Избледняващите очаквания за ранно намаляване на лихвените проценти в САЩ дадоха подкрепа на доходността на долара и държавните облигации, като доходността по европейските и германските 10-годишни облигации се повиши за трета поредна сесия.
„Доказателствата показват, че икономическият растеж реагира на лихвените проценти. Но това не означава, че инфлацията се връща обратно до мястото, където централните банки непременно искат да бъде тази година“, каза Андрю Бел, главен изпълнителен директор на Witan Investment Trust.
Анализаторите също отбелязаха, че предстоящият сезон на корпоративните отчети за четвъртото тримесечие в САЩ и докладът за инфлацията, който трябва да бъде публикуван в четвъртък, ще помогнат да се определи тонът, които ще се наблюдава на пазарите на акции.
Междувременно данните показват, че индустриалните поръчки в Германия са нараснали по-малко от очакваното, докато износът се е повишил повече от прогнозираното през ноември.
Индексът на ресурсните компании SXPP се понижи с 1,01%, тъй като цените на златото и медта паднаха заради по-силния долар.
Акциите на Airbus скочиха 2,22%, след като Федералната агенция за гражданско въздухоплаване на САЩ (FAA) нареди временно спиране на полетите на някои самолети Boeing 737 MAX 9. Листнатите в САЩ акции на Boeing се понижиха в предпазарната търговия на Уолстрийт.
Цента на книжата на Pandora се повиши с1,06%, тъй като датският производител на бижута надмина очакванията за тримесечните продажби.
Ръст на Уолстрийт
Американските борсови индекси регистрираха повишения в петък, но в крайна сметка сложиха край на деветседмичната си печеливша серия, предаде Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 25,77 пункта, или 0,07%, до 37 466,11 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се повиши с 8,56 пункта, или 0,18%, до 4 697,24 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна с 13,77 пункта, или 0,09%, до 14 524,07 пункта.
Трите основни индекса регистрираха първата си отрицателна седмица от 10 седмици, като Nasdaq претърпя най-големия спад от 3,25% - най-лошото му седмично представяне от септември. S&P 500 и Dow се понижиха съответно с 1,52% и 0,59%.
Акциите се движеха разнопосочно в петък, докато търговците оценяваха входящите икономически данни, за да определят дали и кога Федералният резерв ще започне да намалява лихвените проценти.
Икономиката на САЩ добави много повече работни места от очакваното през декември, като тези извън селскостопанския сектор са нараснали с 216 хил. Икономисти, анкетирани от Dow Jones, очакваха ръст от 170 000 за миналия месец. Равнището на безработица се задържа стабилно на ниво от 3,7% в още един знак за продължаваща сила на пазара на труда.
Докладът доведе до рязък скок на доходността по американските държавни ценни книжа, като тази по 10-годишните облигации достигна връх от 4,103%.
Силният пазар на труда е знак, че Федералният резерв потенциално може да потенциално да отложи първото от своите намаления на лихвените проценти, което търговците очакват с нетърпение. Преди публикуването на данните в петък трейдърите се надяваха Фед да започне да намалява лихвените проценти още през март и да ги понижи цели шест пъти през 2024 г. Тези очаквания ще трябва да бъдат намалени.
„Пазарът на труда изглежда добре – може би твърде добре, и може би инфлацията сега ще е малко по-гореща въз основа на ръста на заплатите, който виждаме“, каза Майк Бейли, директор на изследванията във FBB Capital Partners. „Този шум, който получаваме на пазара на труда, може да излее студена вода в надеждите за бърза поредица от намаления на лихвите“, добави той.
„Инвеститорите искаха три неща: затихваща инфлация, стабилен пазар на труда и намаляване на лихвите. Мисля обаче, че изхождайки от днешния брой на работните места ми подсказва, че тук има някои възможности и инвеститорите може да получат само един от трите елемента в списъка си с желания“, каза още Бейли.
Фондовият пазар нарасна в края на 2023 г., тъй като търговците очакваха Фед да се насочи към по-лесна парична политика. Седмичната серия от печалби на S&P 500 до края на годината беше най-дългата от близо две десетилетия и доведе повишението на бенчмарка за годината до 24%.
Друг фактор, който натежава на пазара през новата година, е охлаждането на технологичните акции с голяма капитализация. Цената на книжата на Apple падна с 5,9% за седмицата след понижение на рейтинга от две изследователски компании.
Спад в Азия
Основните индекси на фондовите фондови пазари в Азиатско-тихоокеанския записаха понижения в понеделник, като борсата в Хонконг поведе загубите, след като финансова институция с банкови функции Zhongzhi Enterprise Group подаде молба за ликвидация заради фалит, предаде Си Ен Би Си.
Хонконгският показател Hang Seng регистрира спад от 310,88 пункта, или 1,88%, до 16 224,45 пункта.
Китайската Zhongzhi Enterprise Group подаде за ликвидация заради фалит късно в петък, което предизвика разпродажба на по-широки китайски акции, тъй като банковият конгломерат в сянка няма да може да изплати дълга си, тъй като имотната криза в Китай се задълбочава.
Компанията подаде молба за банкрут на основание, че не е в състояние да изплати дълга си и няма да има достатъчно активи, за да изплати задълженията си, според изявление в WeChat от Първия междинен народен съд в Пекин.
В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се понижи с 41,65 пункта, или 1,42%, до 2 887,54 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се раздели с 33,34 пункта от стойността си, или 1,88%, достигайки ниво от 1 740,08 пункта.
Южнокорейският индекс Kospi отчете спад от 10,26 пункта, или 0,4%, до 2 567,82 пункта.
В Австралия бенчмаркът ASX 200 се раздели с 37,6 пункта от стойността си, или 0,5%, достигайки ниво от 7 451,5 пункта.
Борсата в Токио остана затворена заради официален празник в Япония.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 0,91 пункта, или 0,12%, до 765,93 пункта. BGBX40 се понижи с 0,21 пункта, или 0,13%, до 157,97 пункта. BGTR30 се раздели с 0,43 пункта от стойността си, или 0,05%, до 799,09 пункта. BGREIT напредна с 0,42 пункта, или 0,22%, до 193,36 пункта.
*Информацията е актуална към 13:10 часа
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.