Европейските борсови индекси започват седмицата на червено*

Европейските борсови индекси започват седмицата на червено*

Европейските борсови индекси се понижиха в ранната търговия в понеделник преди представянето на нова порция корпоративни отчети, въпреки че стабилизирането на цените на петрола подкрепи енергийния сектор, пише Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 1,02 пункта, или 0,19%, до 523,97 пункта. Индексът завърши с повишение миналата седмица, след като Европейската централна банка намали лихвените проценти в четвъртък, а управителят на централната банка на Австрия заяви, че европейската институция е напът да овладее инфлацията.

Германският показател DAX се понижи с 91,51 пункта, или 0,47%, до 19 565,86 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 изтри 4,11 пункта от стойността си, или 0,05%, достигайки ниво от 8 354,14 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 33,32 пункта, или 0,44%, до 7 579,73 пункта.

Проучванията показват нарастваща вероятност бившият президент на САЩ Доналд Тръмп да спечели изборите в страната на 5 ноември, което се смята за риск за европейската икономика.

„Тръмп е много запален по налагането на мита, особено на Китай, но също и на други търговски партньори, включително Европа, което е лоша новина за Брюксел“, каза Андреа Сичионе, ръководител на проучванията в GlobalData.TSLombard.

„Ако Тръмп спечели президентството, а републиканците спечелят Камарата на представителите и Сената, тогава за него ще бъде много по-лесно да прилага политиките си“, добави тя.

Европейските компании с голям износ za САЩ ще представляват интерес в навечерието на изборите, каза Чичионе, както и цикличните сектори, които вероятно ще се възползват от всяко подобрение в икономиката на САЩ след намалението на лихвите.

Deutsche Bank, Lloyds и Barclays ще дадат началото на сезона за корпоративните отчети във финансовия сектор тази седмица.

Германският софтуерен гигант SAP, който представлява 15% от референтния DAX индекс на страната, допълнително ще зададе тона за технологичните акции, когато представи доклада си за третото тримесечие след края на днешната сесия. Акциите на компанията поскъпнаха с 0,14%.

Междувременно енергийният индекс SXEP напредна с 1,3%, тъй като цените на петрола се стабилизираха след резкия спад от миналата седмица.

От друга страна, индексът на застрахователните компании SXIP се понижи с 0,54%, следвайки поевтиняването на акциите на Munich Re с 2,24%, тъй като Jefferies намали рейтинга си за книжата на компанията.

Цената на книжата на Forvia се повиши с 7,69%, след като френският доставчик на автомобилни части осигури нови сделки с китайските автомобилни производители BYD и Xiaomi.

Ръст на Уолстрийт

Основните индекси на фондовите борси в САЩ регистрираха повишения в петък, като P 500 и Dow Jones Industrial Average достигнаха нови рекордни върхове, запечатвайки шести пореден седмичен ръст, предаде Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones напредна с 36,86 пункта, или 0,9%, до 42 275,91 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 отчете ръст от 23,2 пункта, или 0,4%, до 5 864,67 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq се повиши със 115,94 пункта, или 0,63%, до 18 489,55 пункта, подкрепен от поскъпването на акциите на Netflix.

И трите индекса записаха шести пореден седмичен ръст, като това е най-дългата положителна серия за 2024 г. за Dow, и S&P 500, които напреднаха съответно с 0,96% и 0,85%. Nasdaq добави 0,80% към стойността си.

Акциите на Netflix поскъпнаха с 11,09% в петък, след като финансовия отчет на стрийминг гиганта надмина прогнозите за печалба и приходите на Уолстрийт през третото тримесечие, като същевременно отчете 35% скок  в сравнение с преходното тримесечие при потребителите, използващи абонаментен план с реклами.

Цената на книжата на Procter & Gamble се повиши, след като компанията също отчете по-добра от очакваното печалба, макар че приходите останаха под прогнозите.

Повече от 70 компании от S&P 500 са представили финансовите си отчети за този сезон, като от тях 75% са надминали очакванията, според данни на FactSet.

Въпреки очакваното увеличение на нестабилността на пазара преди изборите, акциите може действително да продължат ралито си и през ноември, според Роб Уилямс, главен инвестиционен стратег в Sage Advisory. Това би било нетипично за изборна година.

„Обикновено е обратното – пазарът е колеблив, а след изборите се справя добре. Сега акциите ще бъдат силни до изборите и след това ще има известна волатилност“, каза той.

Уилямс приписва това представяне на инвеститорите, които вече оценяват победата на кандидата на републиканците и бивш президент Доналд Тръмп, чиято политика би била по-благоприятна за бизнеса по отношение на данъци и регулации.

Смесени резултати в Азия

Азиатско-тихоокеанските пазари ne намериха единна посока понеделник, докато трейдърите оценяваха решението на Китай за лихвите, пише Си Ен Би Си.

Китай в понеделник сутринта понижи основните си лихви по заемите, както се очакваше. Това е част от по-широк пакет от мерки за стимулиране за съживяване на икономиката. Основната лихва по едногодишните заем беше намалена с 25 базисни точки от 3,35% на 3,10%, а петгодишната заемна лихва беше понижена също с 25 базисни пункта от 3,85% на 3,6%.

В бележка миналата седмица ING посочи, че Китайската народна банка вероятно ще публикува решението си за лихвения процент за средносрочното кредитиране в петък, въпреки че се очаква той да остане непроменен на 2%, след като беше намален с 30 базисни пункта миналия месец.

„Оставяйки настрана данните, струва си да се наблюдава дали има потенциални допълнителни брифинги на правителствените министерства или потенциално обявяване на времето за срещата на Националния народен конгрес през следващата седмица, тъй като въвеждането на стимули остава основна тема за пазарите“, отбелязаха ING.

Други ключови икономически доклади тази седмица включват данни за инфлацията в японската столица Токио през октомври, както и предварителни данни за БВП за третото тримесечие от Южна Корея.

На този фон в континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете ръст от 6,55 пункта, или 0,2%, до 3 268,11 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се повиши с 30,10 пункта, или 1,58%, до 1936,97 пункта. Хонконгският показател Hang Seng записа спад от 325,65 пункта, или 1,57%, до 20 478,46 пункта.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете спад от 27,15 пункта, или 0,07%, до 38 954,6 пункта.

В Южна Корея индексът Kospi се повиши 0,43%, до 2 604,92 пункта, слагайки край на серия от три дни на спад.

Австралийският бенчмарк ASX 200 напредна с 61,2 пункта, или 0,74%, до 8 344,4 пункта.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 4,79 пункта, или 0,56%, до 849,64 пункта. BGBX40 се понижи с 1,21 пункта, или 0,71%, до 168,53 пункта. BGTR30 изтри 5,24 пункта от стойността си, или 0,60%, достигайки до ниво от 863,63 пункта. BGREIT регистрира спад от 1,46 пункта, или 0,69%, до 210,25 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп разсекретява досиетата за убийствата на Кенеди и Мартин Лутър Кинг 
Факторът, който според Стив Джобс отличава високопроизводителните хора от останалите
На днешната дата, 24 януари. Имен ден празнуват Аксения, Ксения, Oкcaнa
Тръмп: Предпочитам да не налагам мита на Китай
Тръмп номинира бивш шеф на заведения за бързо хранене за посланик на САЩ в ЕС
Хърватите обявиха бойкот на магазините заради високите цени
Премиерът на Северна Македония: В България не се спазват основните права на македонците
Шест причини, поради които успешните предприемачи трябва да бъдат в LinkedIn