Основните европейски борсови индекси са се насочили към втори пореден седмичен ръст*

Основните европейски борсови индекси са се насочили към втори пореден седмичен ръст*

Европейските борсови индекси отчетоха предимно повишения в ранната търговия в петък, след като намалението на лихвите на Европейската централна банка и вълната от корпоративни отчети насочиха основния индекс към втори пореден седмичен ръст, пише Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете ръст от 1,37 пункта, или 0,26%, до 525,28 пункта. Германският показател DAX се повиши с 33,05 пункта, или 0,17%, до 19 616,44 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 не последва позитивната тенденция и записа спад от 21,57 пункта, или 0,26%, до 8 363,56 пункта. Френският измерител CAC 40 напредна с 46,11 пункта, или 0,61%, до 7 629,84 пункта.

Технологичният индекс SX8P напредна с 1,52%, но продължава да е най-лошо представилия се секторен индекс тази седмица, след като по-рано ASML представи слаба прогноза за продажбите за 2025 г., което предизвика срив в акциите на производителите на чипове в световен мащаб. Днес акциите на компанията за оборудване за производство на компютърни чипове се повишиха с 3,07%.

Индексът SXPP на ресурсните компании напредна с 2.18%, подкрепен от цените на медта.

По-широкият индекс на компаниите за луксозни стоки STXLUXP се повиши с 0,98%, следайки разпродажба по-рано тази седмица, предизвикана от слабите продажби на LVMH през третото тримесечие. Днес акциите на LVMH, Kering и Hermes поскъпнаха с 3,27%, 5,33%, 1,79%.

Що се отнася до политиката, ЕЦБ понижи депозитната си лихва до 3,25% в четвъртък, като председателят на централната банка Кристин Лагард не даде намеци за бъдещите ходове по отношение на паричната политика. Според източници на Ройтерс има голяма вероятност ЕЦБ отново да намали лихвите през декември, освен ако няма нежелан обрат при ключови данни.

„Ако икономическите опасения се засилят малко повече през останалата част от годината и ако наративът върви повече в тази посока, ЕЦБ ще трябва да намали повече, защото икономическите перспективи са заложени на карта и това може да възпре акциите“, каза Диана Йованел , старши икономист в Capital Economics.

Акциите на шведският производител на камиони Volvo поскъпнаха с 1,28%, след като по-рано се поевтиняха на фона на по-голям от очакваното спад в тримесечно коригираната оперативна печалба и прогноза за на практика непроменено търсене през следващия година.

Цената на книжата на British American Tobacco се повиши с 2,75, след като компанията заяви, че е близо до уреждането на съдебния си спор за канадски тютюн.

Акциите на швейцарските компании Avolta и Barry Callebaut се повишиха съответно с 4,87% и 2,7% след повишаване на рейтинга съответно от Deutsche Bank и Morgan Stanley.

Цената на книжата на Elisa се понижи с 5,32%, след като приходите на финландския телеком за третото тримесечие надхвърлиха очакванията.

Смесени резултати в САЩ

Американските борсови индекси не намериха единна посока в четвъртък, като Dow Jones достигна нов рекорден връх на фона на силни икономически данни, които облекчиха продължаващите страхове за потенциална рецесия. В същото време S&P 500 не успя да постави нов рекорд, въпреки че беше достигнал такъв по-рано през сесията, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст 161,35 пункта, или 0,37%, до 43 239,05 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 1 пункта, или 0,02%, до 5841,47 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна с 6,53 пункта, или 0,04%, до 18 373,61 пункта.

Акциите на компаниите от сектора на производството на чипове бяха водещите в движението в четвъртък. Цената на книжата на Nvidia се повиши с 0,89%, намирайки подкрепа от силният финансов отчет за третото тримесечие на основния си партньор в производството на полупроводници TSMC. Тайванската компания също така повиши прогнозата за приходите си през последните три месеца на годината. Листнатите в САЩ на TSMC поскъпнаха с 9,79%.

Майкъл Грийн, главен стратег на Simplify Asset Management, каза, че ротацията обратно към Big Tech компаниите е знак, че инвеститорите просто се връщат към „нормалното състояние на нещата“.

„Това изглежда по-скоро като нещо нормално, в сравнение с разширяване или обръщане на пазара, или нещо важно в тази насока“, каза той пред CNBC.

На пазара се отразиха и данните за  продажбите на дребно през септември, които показаха, че потребителските разходи са все още стабилни, като месечните разходи се повишават с 0,4%, докато консенсусните оценки на Dow Jones бяха за ръст от 0,3%.

Грийн обаче каза, че сезонните корекции се дължат най-вече на силните данни на продажбите на дребно и че покачването на акциите може да се тълкува като дължимо на оптимизма на инвеститорите.

„Ако погледнете тази година спрямо само миналата година на несезонно коригирана база, данните са до голяма степен плоски. Така че бих ли го интерпретирал като значително по-силни данни? Всъщност не. Но това, което има значение, е как пазарът го тълкува и пазарът очевидно иска да види нещата в по-добра светлина точно сега“, каза той.

Разнопосочна търговия в Азия

Азиатско-тихоокеанските пазари записаха смесени резултати в петък, като борсите в континентален Китай и Хонконг се възстановиха, след като втората най-голяма икономика в света отчете по-добър от очакваното икономически растеж, предаде Си Ен Би Си.

Националното статистическо бюро на Китай съобщи, че брутният вътрешен продукт на страната е нараснал с 4,6% на годишна база през третото тримесечие. Този резултат е малко над прогнозата от 4,5% на икономистите, анкетирани от Ройтерс. Той обаче представлява и забавяне в сравнение с второто тримесечие, когато бе отчете ръст от 4,7% на годишна баса. На тримесечна база през периода юли-септември е регистриран ръст от 0,9% в сравнение с 0,7% през предходното тримесечие.

Данните от Китай за месец септември показаха още, че продажбите на дребно са надминали прогнозите за ръст от 3,2% на годишна база, докато промишленото производство също е нараснало по-бързо от очакваното – с 5,4%.

Междувременно цените на жилищата в Китай са намалели с 5,8% на годишна база, следвайки спад от 5,3% през август.

На този фон в континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете ръст от 92,18 пункта, или 2,91%, до 3 261,56 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се повиши със 74,08 пункта, или 4,09%, до 1 906,86 пункта. Хонконгският показател Hang Seng напредна със 725,01 пункта, или 3,61%, до 20 804,11 пункта.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете ръст от 70,56 пункта, или 0,18%, до 38 981,75 пункта. По-рано днес данните показаха, че инфлацията в Япония е достигнала 2,5% на годишна база през септември. Основната инфлация, която не включва цените на пресните храни, се е повишила с 2,4%, на годишна база, което е над прогнозата на Ройтерс за ръст от 2,3%.

В Южна Корея индексът Kospi се понижи с 15,48 пункта, или 0,59%, до 2 593,82 пункта.

Австралийският бенчмарк ASX 200 записа спад от 72,7 пункта, или 0,87%, до 8 283,2 пункта.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 3,63 пункта, или 0,43%, до 48,08 пункта. BGBX40 се понижи с 0,22 пункта, или 0,03%, до 866,24 пункта. BGTR30 изтри 0,22 пункта от стойността си, или 0,03%, достигайки до ниво от 866,24 пункта. BGREIT се задържа на ниво от 209,89 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 18 октомври. Имен ден празнуват Златка, Златина, Златан, Лука
Тръмп обвини Зеленски за започването на войната с Русия
Най-важното качество на служителите според Марк Кюбан
„Хизбула“ се закани да ескалира войната срещу Израел след убийството на лидера на „Хамас“
Лидерите на ЕС подкрепиха Полша за спирането на правото на убежище
Италианската автомобилна индустрия се бори за оцеляване, твърди местно лоби
Европейски автогиганти пускат евтини електромобили, в опит да преборят китайските конкуренти
Роналдо е най-добре платеният футболист в света, заработва $285 млн. годишно