Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европейските фондови борси започват седмицата със спад*
Европейските акции регистрираха понижения в ранната търговия в понеделник, тъй като цената на книжата на групата за луксозни стоки Richemont се срина поради по-слабия от очакваното органичен ръст на продажбите. На пазара се отразиха и данните за икономически растеж в Китай, които породиха опасения относно търсенето във втората по големина икономика в света, предаде Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 3,18 пункта, или 0,69%, до 457,65 пункта, като компаниите за луксозни стоки бяха в челните редици по разпродажби. Немският показател DAX се понижи с 91,14 пункта, или 0,57%, до 16 013,93 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 изтри 33,81 пункта от стойността си, или 0,45%, достигайки ниво от 7 400,76 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 98,07 пункта, или 1,33%, до 7 276,47 пункта.
Акциите на втората по големина фирма за луксозни стоки в света Richemont поевтиняха с 9,42% и са се насочили към най-рязкото си еднодневно процентно понижение от повече от година, след като слабостта в Америка натежа върху растежа на органичните продажби през първото тримесечие.
„Досега потреблението в САЩ се задържаше на изключително добри нива, въпреки агресивното затягане от Фед. Резултатите от Richemont показват, че започваме да виждаме ограничаване на разходите“, каза Стюарт Коул, главен макроикономист в Equiti Capital.
Акциите на други луксозни гиганти като LVMH, Hermes и Kering поевтиняха съответно с 4,59%, 4,57% и 2,15%.
Акциите на Banco BPM поскъпнаха с 1,58%, след като италианската банка влезе в сделка за плащания с фонда за частни инвестиции FSI. Това подкрепи банковият индекс SX7P, който напредна с 0,08%.
Допълнително негативно влияние върху пазарите оказаха и данните, че китайската икономика е нараснала със слаби от очакваното темпове през второто тримесечие поради по-слабо търсене, повишавайки натиска върху политиците да предоставят повече стимули.
„Получаваме картината на забавяне на потреблението както в САЩ, така и в Китай, а пазарът реагира на този двоен удар от лоши новини, като понижи цените на акциите“, каза Коул.
Индексът на фирмите от суровинния сектор SXPP се понижи с 2,25%, тъй като опасенията относно търсенето от най-големия потребител Китай натежаха върху цените на металите.
Предходната седмица STOXX 600 регистрира най-голямото си седмично увеличение в процентно изражение от края на март с надеждата, че Федералният резерв може да прекрати своя цикъл на повишаване на лихвените проценти скоро след юли, като се има предвид охлаждащата се инфлация в САЩ.
Въпреки това анализаторите предупредиха, че други големи централни банки, особено Английската централна банка, имат още работа още по отношение на затягането.
Смесени резултати на Уолстрийт
Основните американски борсови индекси не намериха единна посока в петък, но Dow се задържа на зелена територия за пета поредна сесия, намирайки подкрепа във финансовите резултати на някои от най-големите банки в САЩ, които сложиха началото на сезона на корпоративните отчети за второто тримесечие, предаде Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones регистрира ръст от 113,89 пункта, или 0,33%, до 34 509,03 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 4,62 пункта, или 0,1%, до 4 505,42 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq записа спад от 24,87 пункта, или 0,18%, до 14 113,7 пункта.
На седмична база Dow отбеляза най-доброто си представяне от март насам с ръст от 2,3%. S&P 500 добави 2,4% към стойността си, а Nasdaq напредна с 3,3%.
Акциите на UnitedHealth поскъпнаха със 7,24% и подкрепиха индекса на сините чипове в петък, след като компанията отчете по-добри от очакваното коригирани печалби и приходи. Компанията също така повиши долния край на прогнозата си за коригирана печалба за цялата година. UnitedHealth регистрира и най-големият ръст в сектора на здравеопазването на S&P 500, който напредна с 1,5%.
Цената на книжата на JPMorgan Chase скочи с 0,6%, след като печалбите му за второто тримесечие надминаха очакванията. Банката беше стимулирана от по-високите лихвени проценти и растящите приходи от лихви. Акциите на Wells Fargo пък поевтиняха с 0,34%, въпреки че банката отчете по-добри от очакваните финансови резултати.
„Това, което видяхме от големите печалби на банките, особено на JPMorgan, е доста устойчиво“, каза Скот Ладнър, главен инвестиционен директор в Horizon Investments.
„В момента виждаме, че нивата ма неизпълнение по заемите са все още исторически ниски и не показват признаци на рязко покачване. Така че това е добър знак за потребителите и икономиката“, добави Ладнър.
Очакванията за този сезон на корпоративните отчети са отрицателни, като анализаторите прогнозират спад от около 7% на годишна база в печалбите на S&P 500, според FactSet. Това ще бъде най-лошия сезон за второто тримесечие от 2020 г. насам, когато печалбите на S&P 500 спаднаха с 31,6%.
Спад в Азия
Основните индекси на фондовите пазари в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха понижения в понеделник, докато инвеститорите анализираха икономическите данни от Китай, предаде Си Ен Би Си.
Брутният вътрешен продукт на Китай е нараснал само с 0,8% през периода април-юни спрямо предходното тримесечие, показват данни, публикувани от Националното статистическо бюро. Анализаторите, анкетирани от Ройтерс, залагаха на ръст от 0,5%. През първото тримесечие БВП на Китай се повиши с 2,2% на тримесечна база. На годишна база икономиката на Китай е нараснала с 6,3%, което е над увеличението с 4,5% през първото тримесечие, но под очакваното повишение със 7,3%.
На този фон в континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете спад от 28,07 пункта, или 0,87%, до 3 209,63 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се понижи с 10,40 пункта, или 0,51%, до 2 047,70 пункта.
Борсата в Хонконг вероятно ще остане затворена цял ден днес заради предупреждение за тайфуна „Талим“.
В Южна Корея индексът Kospi регистрира спад от 9,3 пункта, или 0,35%, до 2 619 пункта, слагайки край на серията си от четири поредни сесии на ръст.
Австралийският бенчмарк ASX 200 се понижи с 4,6 пункта, или 0,06%, до 7 298,5 пункта. По-късно тази седмица се чакат данните за безработицата в страната, които да дадат повече яснота за бъдещето на паричната политика на централната банка на Австралия.
Днес търговия на пазарите в Токио няма, защото в Япония се отбелязва Денят на морето.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха повишения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 2,19 пункта, или 0,33%, до 674,15 пункта. BGBX40 се повиши с 0,58 пункта, или 0,40%, до 146,78 пункта. BGTR30 напредна с 3,07 пункта, или 0,41%, до 760,78 пункта. BGREIT се задържа на ниво от 190,65 пункта.
*Информацията е актуална към 13:10 часа
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.