Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европейските инвеститорите се възползват от бума в обратното изкупуване на акции. Той може да е към своя край
Ръстът в обратното изкупуване на акции в Европа ощастливи инвеститорите през последния месец, въпреки че икономическата несигурност нараства. Този бум обаче може да е към своя край, пише YahooFinance.
Индекс, обхващащ компании, които обявиха планове за обратно изкупуване на акции, скочи с 14% тази година, изпреварвайки по-широкия европейски бенчмарк. Но натискът върху маржа от инфлацията и необходимостта да се спестят пари вероятно ще затруднят фирмите да поддържат подобни програми за обратно изкупуване на акции в бъдеще.
Европейските компании са обявили обратно изкупуване на стойност близо 70 млрд. долара от началото на тази година, сочат данни Bloomberg Intelligence. Енергийните фирми, изобилстващи от пари след скока на цените на петрола, и банките, където по-високите лихвени проценти повишиха приходите, имат водеща роля в този резултат.
„Продължителната многогодишна тенденция на увеличаване на обратното изкупуване на акции в Европа изисква възстановяване на глобалния растеж, което ще подпомогне приходите“, каза стратега на Bank of America Corp. Паулина Стржелинска. Докато броят на новите програми за обратно изкупуване се е увеличил с над 50% в сравнение с предходния сезон, те са концентрирани най-вече в банките и енергетиката - два сектора със „структурна подкрепа за приходите“, добави тя.
Обратните изкупувания на акции, които обикновено са по-малко популярни от дивидентите като средство за осигуряване на възвръщаемост на акционерите в Европа, набират скорост. Миналата година доходността на обратното изкупуване в региона – сумата, изразходвана от една компания за обратно изкупуване на собствените й акции спрямо нейната пазарна капитализация, се повиши до най-високото си ниво от 2011 г., според Bank of America. Но някои стратези предупреждават, че тенденцията може да не се затвърди, освен ако не е придружена от силни фундаменти, а това е сценарий, който изглежда несигурен, тъй като очакванията за по-нататъшно затягане на паричната политика нараства, което прави рецесията по-вероятна.
В същото време поддържането на политиката за обратно изкупуване се превърна в ключово за доброто представянето на акциите, като стратези на Sanford C. Bernstein посочва, че обратното изкупуване е още една причина да залагате на европейски акции в момента.
Компаниите от общоевропейския индекс STOXX 600, които обявиха нови планове за обратно изкупуване на акции тази година, са регистрирали средно дневно поскъпване на акциите от 1,5%, докато тези, които осъществиха голямо обратно изкупуване на акции през последните две години, но прекратиха тези си програми и така и не ги възстановиха, са записали среден дневен спад от 3%, посочват стратезите на Bloomberg Intelligence Лоран Дуйе и Кайди Менг.
Акции на химическата компания BASF SE, пивоварната Carlsberg A/S и кредитора Societe Generale SA поевтиняха именно заради разочарования, свързани с обратното изкупуване тази година. За разлика от тях, цените на книжата на автомобилния производител Mercedes-Benz AG, петролния гигант BP Plc и производителя и дистрибутор на алкохолни напитки Pernod Ricard SA се повишиха след представянето на нови програми за обратно изкупуване на акции. Акциите на LVMH се повишиха днес, след като водещата световна компания за луксозни стоки обяви план за обратно изкупуване в размер на 1,5 млрд. евро.
„Изчислихме, че миналата година най-големият купувач на европейски акции е бил корпоративният сектор чрез обратно изкупуване“, каза Шарън Бел, стратег на Goldman Sachs Group Inc. Въпреки че ситуацията тази година може да е по-различна, предвид потенциалната възвръщаемост на потоците от взаимни фондове, купуването все още вероятно ще бъде „значително“, добави тя.
Тъй като печалбите в Европа се очаква да спаднат през 2023 г., възвръщаемостта на тези програми може да бъде под риск. . Натискът върху маржовете от инфлацията принуди компании, включително Carlsberg, BATS, ING Groep NV и Deutsche Bank AG, да не подновяват своите програми. Ако икономиката се влоши, обратното изкупуване също ще остане на заден план пред необходимостта на компаниите да запазят капитал.
„Обемът на нетното обратно изкупуване продължава да се увеличава“, написа миналата седмица количественият стратег на Morgan Stanley Роналд Хо. Основният риск според него е, че компаниите, които исторически залагат силно на обратното изкупуване на акции, могат неочаквано да променят курса си и да спрат тези си програми.
Обратните изкупувания в енергийния сектор например се очаква да спаднат най-много, след като компаниите са похарчиха 41 млрд. евро миналата година, докато металургичните и минните фирми са намалили не само плановете си за обратно изкупуване на акции, но също така и своите дивиденти поради по-ниските цени на суровините и по-високите оперативни разходи, според данни на Bloomberg Intelligence.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.