Европейските пазари стартираха на неутрална територия заради данните от Франция и Германия, които сочат нов спад

Европейските пазари стартираха на неутрална територия заради данните от Франция и Германия, които сочат нов спад

Европейските акции не се промениха в ранната търговия в понеделник сутринта, тъй като данните за бизнес активността в Германия и Франция показаха нов спад в двете най-големи икономики в региона, съобщи CNBC.

Паневропейският индекс Stoxx 600 отвори със скромно повишение, само с 0,06% при старта на търговията, като най-силно започнаха деня петролната и газовата промишленост, телекомуникациите, технологиите и банките. Скоро след това индексът се промени, тъй като бяха публикувани неблагоприятните данни за регионалните индекси на мениджърите по покупките във Франция и Германия.

Индексът достигна 47,4 пункта, което е осеммесечно дъно и е далеч под прогнозата на Ройтерс за 50,6 пункта, и се понижи спрямо 53,1 пункта през август, сочат данните на HCOB. Показания под 50 означават свиване.

Френският индекс CAC  се търгуваше с почти 0,5% по-ниско, след като предварителните данни за съставния индекс на мениджърите по поръчките - измерител на бизнес активността в производствения сектор и сектора на услугите - се понижиха през септември.

Германската бизнес активност също се сви през септември, като предварителният композитен PMI индекс (индекса на промишлените поръчки) падна от 48.4 през август до 47.2 през септември, достигайки най-ниското си ниво за последните седем месеца.

"Техническа рецесия изглежда неизбежна" в прогнозата за брутния вътрешен продукт (БВП) на Германия, според Сайръс де ла Рубиа, главен икономист на Хамбургската търговска банка (HCOB).

"Нашата текуща прогноза за БВП за настоящото тримесечие, която взема предвид индекса на PMI сред други показатели, сега сочи спад от 0.2% спрямо предходното тримесечие. През второто тримесечие БВП вече намаля с 0.1%. Все още има известна надежда, че четвъртото тримесечие ще бъде по-добро, тъй като по-високите заплати в комбинация с по-ниска инфлация трябва да повишат не само реалния доход, но и потреблението, като подкрепят вътрешното търсене", коментира още той.

Движенията на акциите

Акциите на германската банка Commerzbank спаднаха с 5% при сутрешната търговия, след като германското правителство обяви през уикенда, че не планира да продава повече от дела си във  втория по големина кредитор в страната, съобщи Reuters. Коментарът беше възприет като знак, че правителството не подкрепя поглъщане, след като италианската банка UniCredit обяви, че е придобила 9% дял в банката, ставайки вторият по големина акционер.

Търговецът Hugo Boss поевтиня с 5.3% след като анализатори от Bank of America Global Research понижиха оценката на акциите от "купувай" на "недобро представяне", позовавайки се на намаляващото търсене в Китай. Самата компания предупреди за предизвикателна пазарна среда в Китай и Обединеното кралство, като понижи прогнозата си за продажби в актуализацията за търговията през юли. Акциите на британския портал за имоти Rightmove се повишиха с 2.3%, след като компанията отхвърли поредното подобрено предложение за поглъщане от австралийската фирма REA Group.

Глобалните пазари продължават да търгуват на по-високи нива след миналоседмичното понижение на лихвения процент от Федералния резерв с 50 базисни точки – първото намаление от четири години насам. Пазарите в Азиатско-тихоокеанския регион също се повишиха през нощта, докато инвеститорите усвояваха решенията по паричната политика от Япония и Китай, както и рязкото намаление на лихвата от Фед.

Световните акции се задържаха около рекордно високи нива, тъй като инвеститорите насочиха вниманието си към Китай и Швейцария като следващите централни банки, които ще добавят сила към световната икономика с намаления на лихвите след решителния ход от миналата седмица на Федералния резерв на САЩ, предаде "Ройтерс". Преди данните за инфлацията в САЩ, които търговците очакват да потвърдят прогнозите за по-голямо облекчаване там, централната банка на Китай понижи своя 14-дневен репо лихвен процент с 10 базисни пункта, няколко дни след като разочарова пазарите, като не намали дългосрочните лихви.

Фючърсите на Dow останаха почти без промяна в неделя вечер, след като ентусиазмът от миналоседмичното понижение на лихвата изведе индекса до рекордно ниво на затваряне.

Пазарите все още се наслаждаваха на ефекта от намалението на лихвите на Федералния резерв с половин пункт, като фючърсите предполагат 50% вероятност да доведат до друго прекомерно движение през ноември. 
Но Кристоф Шон, стратег за множество активи в Simcorp, предупреди, че опасността от рецесията в САЩ не е отминала неизбежна и отбеляза, че последните два пъти, когато Фед започна с намаление от 50 базисни пункта, беше през 2008 г. и 2001 г., които бяха години на тежък спад.
На валутните пазари доларът се покачи с 0,1% до 144,30 йени, след като отскочи с 2,2% миналата седмица от дъно от 139,58. Еврото спечели почти 3% миналата седмица, за да достигне 161,09 йени, а днес се задържа стабилно спрямо долара при $1,1160. 
В знак на опасения от рецесия обаче златото се търгуваше на най-високата цена за всички времена от 2 630,93 долара за унция. Цените на петрола също отслабнаха, въпреки напрежението в Близкия изток, когато Израел удари цели на Хизбула и след рали миналата седмица. Брентът се понижи с 0,2% до $74,35 за барел, докато американският суров петрол спадна с 0,2% до $70,89.
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ