Европейските пазари стартираха на зелено борсовата седмица

Европейските пазари стартираха на зелено борсовата седмица

Европейските акции бяха слабо изразени в началото на наситената с данни седмица, най-важният момент от която ще бъде началото на дългоочаквания цикъл на облекчаване на паричната политика от страна на Федералния резерв, като много от инвеститорите са склонни да очакват по-голямо от очакваното намаление на лихвените проценти, съобщава "Ройтерс".

Паневропейският индекс STOXX 600 (.STOXX) се повиши с 0,1%, като повечето големи европейски пазари се търгуваха с повишение, с изключение на спада от 0,2% в Германия (.GDAXI). 

Всички погледи ще бъдат насочени към решението за лихвените проценти на централната банка на САЩ в сряда, като паричните пазари предвиждат 60% шанс за намаляване на лихвените проценти с 50 базисни пункта и общо облекчаване на 120 базисни пункта в 2024.

„Независимо дали ФЕД ще намали лихвите с 25 или 50 б. п., реакцията на пазара ще зависи от две неща - как ще съобщят за намалението и какви ще са причините (ако намалят с 50 б. п.), а също и от Dot Plot и от това какво ни казва за настоящите очаквания на членовете на ФЕД за крайния лихвен процент“, каза Катлийн Брукс, директор проучвания в XTB.
Сред секторите здравните услуги (.SXDP) и комуналните услуги (.SX6P) бяха най-печелившите, като нараснаха съответно с 0,5 % и 0,1 %, докато добивните компании от минната индустрия (.SXPP) бяха водещи по отношение на загубите, като спаднаха с 0,7 %, след като миналата седмица се повишиха с около 4 % поради ръста на цените на суровините.

През деня общият търговски баланс на еврозоната за юли, ще помогне на инвеститорите да оценят състоянието на икономиката на региона. Коментарите на вицепрезидента на Европейската централна банка Луис де Гиндос и главния икономист Филип Лейн по-късно през деня също ще бъдат в полезрението на инвеститорите за някакви знаци относно пътя на централната банка към лихвените проценти.

Сред отделните компании френската Rexel (RXL.PA) скочи с 9,3%, след като листнатата в Париж група отхвърли оферта за придобиване на стойност около 9,4 млрд. долара от ръководената от милиардера Брад Джейкъбс QXO (QXO.O).

Френският производител на лекарства Ipsen (IPN.PA) отбеляза ръст с 5,4%, след като RBC повиши рейтинга му от „sector perform“ на „outperform“. UniCredit (CRDI.MI) се повиши с 1,6% след коментарите на главния изпълнителен директор Андреа Орсел, че сливането с Commerzbank (CBKG.DE) може да добави стойност за всички заинтересовани страни и да създаде по-силна банка. От друга страна, акциите на Nestle (NESN.S) натежаха на бенчмарковия индекс със спад от 0,7%, след като Morgan Stanley намали оценката на акциите до „underweight“ и понижи прогнозната цена.

Phoenix Group (PHNX.L) се понижи с 2,8%, след като британският застраховател спря процеса на продажба на бизнеса си SunLife поради несигурност на пазара.

Световните акции се повишиха за шести ден в рамките на седмица, отново на фона на очакванията, че почти сигурно ще започне цикъл на облекчаване в Съединените щати. С началото на европейската търговия индексът MSCI All-World отбеляза шести пореден ръст с 0,1 %. През последните шест седмици индексът се повиши с 10 %, тъй като ентусиазмът около голямото намаляване на лихвените проценти от страна на Фед стимулира акциите.

Централните банки в Япония и Обединеното кралство също заседават тази седмица, като се очаква и двете да запазят досегашните си позиции, а наситената програма с данни включва продажбите на дребно и промишленото производство в САЩ.

Фючърсите върху S&P 500 и Nasdaq се понижиха с 0,1%-0,2%, което предполага равномерно начало за бенчмарк индексите, след като миналата седмица S&P 500 (.SPX)
Икономическите данни от Китай през уикенда показаха, че ръстът на промишленото производство се е забавил до петмесечно дъно през август, докато продажбите на дребно и цените на новите жилища са отслабнали допълнително.

Икономистите на Goldman Sachs и Citigroup намалиха прогнозите си за растежа на Китай до 4,7% през 2024 г. Множеството официални празници в Азия поддържаха активността на капиталовите пазари слаба.

По-ниската доходност на съкровищните облигации даде нов тласък на японската йена спрямо долара, който спадна с 0,7% за деня до 139,84, което е най-слабият му резултат от 14 месеца насам.
Еврото поскъпна с 0,35% до 1,1112 щ.д. , като перспективата за още намаления на лихвите от страна на Европейската централна банка задържа валутата на ниво 1,1200 щ.д.

По-ниската доходност по облигациите подкрепи златото, което поскъпна с 0,3% до 2 583 долара за тройунция и се доближи до историческия връх от 2 588,81 долара.

Цените на петрола се повишиха, тъй като близо една пета от добива на суров петрол в Мексиканския залив остана извън експлоатация.

Брентът поскъпна с 0,5% до 71,97 долара за барел, а американският суров петрол - с 0,7% до 69,12 долара.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ