Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Еврото достигна най-ниското си ниво спрямо долара от две десетилетия
Еврото се понижи до най-ниското си ниво от две десетилетия, след като Русия ескалира енергийната криза на континента, спирайки доставките по ключови газопроводи, което вещае за дълга студена зима за бизнеса и домакинствата, пише Блумбърг.
През уикенда редица европейски страни, сред които и Германия, обявиха мерки за справяне с кризата с разходите за живот и спираловидния растеж на цените на енергията, след като в петък руският държавен енергиен гигант „Газпром“ обяви, че пускането на доставките по газопровода „Северен поток-1“ се отлага за неопределено време.
Къ 9:20 часа българско време цената на единната валута се понижи с 0,58%, като едно евро се разменя за 0,9896 долара, което е най-ниското ниво на еврото спрямо зелените пари от 2002 г. насам.
„Еврото е изправено пред повече предизвикателства, като се има предвид, че пълното въздействие от безсрочното намаляване на доставките на газ от Русия за Европа тепърва предстои“, каза Родриго Катрил, валутен стратег в National Australia Bank Ltd. „Липсата на газ означава липса на растеж и агресивна ЕЦБ“, добави той.
Енергийната криза се задълбочава, след като инвазията на Русия в Украйна тласна цените на суровините рязко нагоре и наруши отношенията между Кремъл и Европа. Това беше важен фактор, тласнал еврото към паритет с долара миналия месец за първи път от две десетилетия. Новите проблеми с енергийните доставки преди зимата заплашват да натоварят допълнително регионалната икономика в момент, когато растящите потребителски цени оказват натиск върху ЕЦБ да затегне паричната политика.
Предизвикателството пред Лагард
На пазара растат очакванията, че ЕЦБ ще повиши лихвените проценти със 75 базисни пункта на заседанието си в четвъртък. Подобен ход обаче носи рискове, тъй като председателят на централната банка Кристин Лагард и нейните колеги трябва да се справят с двойното предизвикателство, което носят високата инфлация и очакваната рецесия.
„В един момент пазарите може да започнат да питат каква инфлация са готови да толерират централните банки, ако икономиките изпаднат в рецесия, особено ако тази инфлация се дължи на предлагането“, коментира Су-Лин Онг от Royal Bank of Canada. „В крайна сметка по-слабият растеж или рецесията и по-слаб пазар на труда са цената, която трябва да се плати, но продължително по-високи цени на енергията биха могли да смекчат степента, с която ЕЦБ ще промени лихвите както тази седмица, така и през целия цикъл“, добави той.
В знак за сериозността на проблема Германия представи в неделя план за помощи в подкрепа на увеличаване на покупателната способност на германците и за компаниите стойност около 65 млрд. евро. Финландия заяви, че ще стабилизира енергийния пазар с програма на стойност 10 млр.д долара.
Анализаторите на Goldman Sachs Group Inc, намалиха прогнозите си за еврото до 97 цента през следващите три месец, след като по-рано очакваха едно евро да се разменя за 0,99 долара. Те също така вярват, че еврото ще остане под паритета спрямо долара за период от шест месеца. Преди това те прогнозираха възстановяване до 1,02 долара.
„Въпреки че еврозоната постигна добър напредък в запълването на газови хранилища за зимата, това стана с цената на значително унищожаване на търсенето чрез съкращения на производството, като в същото време не елиминира напълно риска от по-сериозно прекъсване през зимата“, посочват анализаторите в бележка.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.