Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Фед отчете рекордна загуба през 2023 г. заради нарастващите лихвени разходи
Федералният резерв на САЩ записа рекордна загуба през 2023 г. заради нарастващите лихвени разходи в резултат на увеличение на основния лихвен процент, съобщава в. The Wall Street Journal.
Общите разходи на 12-те банки на Федералния резерв на САЩ (Фед) миналата година надвишиха приходите им със 114,3 милиарда долара, се казва в предварителен доклад на Фед.
Година по-рано Фед отчете нетна печалба от 58,8 млрд. долара.
Приходите от лихви на Фед върху ценни книжа, закупени чрез операции на открития пазар, възлизат на 163,8 милиарда долара през 2023 г., което е спад с 6,2 милиарда долара спрямо година по-рано.
Междувременно общите разходи за лихви скочиха със $178,7 млрд. до $281,1 млрд. По-специално, Федералната резервна банка е похарчила $116,3 млрд. повече от година по-рано за изплащане на лихви по депозити на финансови институции в Централната банка и $62,4 млрд. повече за ценни книжа, продадени по репо сделки .
Общият доход от лихви, получен от Банката на Федералния резерв по две кредитни програми, Програмата за срочно финансиране на банката и Програмата за ликвидност на програмата за защита на заплатите, възлиза на 10,4 млрд.а долара, се казва в изявление на Американската централна банка.
Оперативните разходи на 12-те банки на Федералния резерв миналата година възлизат на 5,5 милиарда долара.
В съответствие със закона Федералният резерв прехвърля получените печалби минус оперативните разходи и плащанията на дивиденти към хазната на САЩ. В периоди, когато печалбите са недостатъчни за покриване на разходите, Американската централна банка фиксира така наречения „отсрочен актив“.
През 2023 г. „отложените активи“ се увеличиха със 116,4 милиарда долара, достигайки 133 милиарда долара.Това означава, че Фед ще трябва да спечели тази сума (минус оперативните разходи), преди да възобнови плащанията към Министерството на финансите,добавя The Wall Street Journal.
„Отсроченият актив“ не засяга паричната политика на Федералния резерв и способността му да изпълнява финансовите си задължения, коментираха от Фед.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.