Има ли опасност от свръхдефицит и какъв трябва е Бюджет 2023

Има ли опасност от свръхдефицит и какъв трябва е Бюджет 2023

Има ли опасност от свръхдефицит и какъв трябва е Бюджет 2023

Представените от министъра на финансите от министъра на финансите Росица Велкова параметри на проектобюджет за 2023 г. разпалиха страстите на финансисти и икономисти. Доста полемики предизвика и докладът на финансовото министерство до служебното правителство, в който се казва, че има потенциален риск България да влезе в процедура по свръхдефицит, валутния борд и сегашния фиксиран курс на лева да бъде застрашен, а приемането ни в еврозоната да бъде отложено за неопределено време.  „Мениджър нюз“ потърси коментари по темата от трима финансисти.   

Време е за бюджет с нисък дефицит и по-малко харчене

Лъчезар Богданов, главен икономист на Института за пазарна икономика

Време е  служебното правителство да внесе проект на бюджет с по-нисък дефицит и с по-малко харчене. Не бива да се вкарва екзотика в бюджетната рамка. Пазарите се успокоиха, цените на петрола и на природния газ вървят надолу и затова е добре да се спрат помощите от държавата, които бяха раздавани на килограм на различни браншове досега- на ресторантьори и хотелиери, на бизнеса за ток, на селскостопански производители и какво ли още не. Първо заради пандемията, после пък заради войната в Украйна. Вече обаче няма основания за раздаване на такива помощи и разходите трябва да се съкратят, за да се балансира бюджета.

Моето лично мнение, че служебното правителство трябваше да внесе бюджет за тази година в парламента още през миналата есен, но не го направи.  

По отношение на доклада финансовото министерство до служебното правителство  бе направена грешка с включването на темата за валутния борд. Очевадно е, че той не е застрашен и преекспониирането на темата събуди  абсолютно неоснователни страхове и коментари в публичното пространство. Това го отчитам като грешка на финансовото министерство, въпреки, че министър Росица Велкова обясни днес, че няма никаква заплаха за валутния борд и финансовата стабилност на страната.

Няма опасност от фалит на държавата, а от свръхдефицит

Любомир Дацов, финансист

Няма никаква опасност от фалит на държавата, валутният курс също няма да се сменя. Министър Росица Велкова не спести истината, казва се, че в дългосрочен план бюджетът, изведен от баланс, ще води до дефицити. 

Само за януари имаме 720 млн. лева бюджетен дефицит. При очаквания за брутен вътрешен продукт от 182 млрд. лева през 2023 г., бюджетният дефицит не трябва да надхвърля 5,5 млрд. лв., за  да постигнем заложените в проектобюджета  3%. Моите очаквания са обаче дефицитът да стигне 8-9 милиарда лева в края на 2023 г. След голямото харчене и липсата на политическа воля за затягане на бюджетната дисциплина е повече от ясно, че трябва да има орязване на бюджетните разходи.  Бюджетът има структурни проблеми, нивото на пенсиите, заплатите и компенсациите са сред тях.  

Трябва да се търси баланс в бюджета, но за съжаление, политическите програми предлагат само разходи. 

До края на април трябва да бъде изпратена в Брюксел 3-годишната бюджетна прогноза за съгласуване на политиките, но това няма как да се направи без базов бюджет на България за тази година. Бюджетът трябва да намери 4 млрд., за да балансира нещата до края на годината. Ясно е, че през 2024 г. пък трябва да се въведе ограничителна политика на преструктуриране и премахване на енергийните  помощи.

Огромни суми бяха похарчени залудо в контрапродуктивни мерки

Григор Сарийски,  Икономически институт на БАН

14 месеца, след като бяха приети антиинфлационни мерки, като енергийните помощи и тези за горивата, стана ясно че те са били контрапродуктивни и едни огромни суми са били похарчени залудо. И това се отразява директно на държавния бюджет, който на практика е миналогодишният, а разходите на хазната се увеличават заради инфлацията. Представените от финансовия министър Росица Велкова параметри на проектобюджет с дефицит от 3 %  на практика са неизпълними. И то не само  заради проблемите със събираемостта на приходите от ДДС, които вероятно ще се увеличат, но не чак толкова, че да постигнем дефицит от 3 на сто. Според мен не трябваше да се чака, а предишният парламент трябваше да приеме бюджет за 2023 г.

И още нещо – в доклада на финансовото министерство служебното правителство се споменава Международния валутен фонд. Това е меко казано неразбираемо, защото Международният валутен фонд  дава заеми на страни, които имат  сериозни финансови затруднения. А България категорично не е пред фалит, като се е запътила към клуба на богатите държави и иска да влезе в еврозоната.

Потърсих доклада на финансовото министерство, приет от служебното правителство и не го открих никъде, нито пък самото решение на правителството. Според мен е лоша е практика финансовото министерство да не публикува важни документи. За съжаление, тази практика вече си има дългогодишна история.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ