Финансовият министър на САЩ очаква бившият шеф на Mastercard да оглави Световната банка

Финансовият министър на САЩ очаква бившият шеф на Mastercard да оглави Световната банка

Бившият шеф на Mastercard Аджай Банга ще стане президент на Световната банка (СБ). Това очаква министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън, чието мнение е цитирано от Financial Times.

Издигането на кандидати за поста ръководител на СБ приключи на 29 март, като тогава беше известна само кандидатурата на Банга. Номиниран е от президента на САЩ Джо Байдън. Настоящият президент Дейвид Малпас се оттегля почти година по-рано. През септември 2022 г. той отказа да отговори на въпроса дали изменението на климата е причинено от действието на антропогенни фактори, във връзка с което беше подложен на значителен натиск. През 2023 г. Йелън призова ръководството на СБ бързо да приложи реформите, необходими за освобождаване на допълнителни средства за борба с изменението на климата.

Според Financial Times през последните седмици Банга е събирал информация, която може да му помогне в работата му като шеф на банката.

Банга е роден в Индия, но има американско гражданство. През февруари беше съобщено, че Министерството на финансите на САЩ набързо изготвя списък с възможни кандидати за президент на Световната банка, тъй като постът ще бъде овакантен преди края на юни. Позицията на кандидатите по въпросите на климата ще играе важна роля роля в определянето на новия шеф.

Световната банка традиционно се ръководи от американец (докато Международният валутен фонд се ръководи от европейски икономист), тъй като САЩ са най-големият акционер в банката. Това обаче е неписано правило и традицията може да се промени.

Президентът на СБ председателства Борда на директорите на Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР) и Международната асоциация за развитие (МАР). Той е и председател на Борда на директорите на Международната финансова корпорация (IFC), Борда на директорите на Агенцията за многостранно гарантиране на инвестициите (MIGA) и Борда на директорите на Международния център за уреждане на инвестиционни спорове (ICSID).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ