Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Финансовото министерство очаква бюджетен дефицит от 1,13 млрд. лева към края на април
Дефицит от 1,13 млрд. лева в държавната хазна се очертава към края на април, сочат прогнозните данни на Министерството на финансите. За сравнение, за първите четири месеца миналата година бе отчетен излишък в размер на над 882 милиона лева, което означава, че на годишна база бюджетното салдо за периода се влошава с около 2 милиарда лева.
Според министерството, основна причина за влошаване на бюджетната позиция е тенденцията ръстът на разходите, който е около 24%, значително да изпреварва ръста на приходите, който е с 12 на сто.
Приходите, помощите и даренията по КФП към април 2023 г. се очаква да бъдат в размер на 19 915 млн. лв. и нарастват с 2 126 млн. лв. (12 на сто) спрямо отчетените към края на месец април 2022 година.
Данъчните постъпления по КФП нарастват номинално спрямо същия период на 2022 г. с 2 043 млн. лв. (14,6 на сто), неданъчните - с 373 млн. лв. (13 на сто), а постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС) – са по-малко с 290 млн. лева.
В частта на данъчните приходи постъпленията от социалноосигурителни вноски нарастват номинално с над 17 на сто, докато при косвените данъци се отчита по-умерен ръст от 5,4 на сто основно поради по-ниски постъпления в частта на приходите от ДДС от внос.
Един от факторите за това е спадът на цената на суровия петрол спрямо отчетената за същия период на предходната година – средната цена на суровия петрол, внесен за преработка, средно за първото тримесечие на 2022 г. бе около 97,7 щатски долара за барел, докато средно за първото тримесечие на 2023 г. е 54,1 щатски долара за барел (намаление с 47,7 на сто).
В допълнение, върху размера на ДДС от внос влияят и курсът на щатския долар, спадът в количествата суров петрол, внесени за преработка, както и спад на количествата на внесените стоки пораждащи ДДС. При преките данъци са добри параметрите по изпълнението на приходите от данъка върху доходите на физическите лица и други данъци, докато приходите от корпоративни данъци са близки до отчетените за същия период на предходната година.
Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към април 2023 г. са в размер на 21 045 млн. лева. За сравнение, разходите по КФП към април 2022 г. бяха в размер на 16 907 млн. лева. В отделните разходни показатели най-значително нарастване има при разходите за пенсии, както и в частта на разходите за субсидии, издръжка, персонал и други.
Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към 30.04.2023 г. от централния бюджет, възлиза на 585 млн. лв., което е в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.