Германският финансов регулатор предупреждава за „напрегнати времена“ за банковия сектор

Германският финансов регулатор предупреждава за „напрегнати времена“ за банковия сектор

Германският финансов регулатор предупреждава за „напрегнати времена“ за банковия сектор

Финансовият регулатор на Германия предупреди във вторник, че банковата система на страната е подложена на реален стрес тест на фона на текущата нестабилност, като също така прогнозира значителна слабост за сектора на търговските имоти, предаде Си Ен Би Си.

Банковият сектор е под светлините на прожекторите от месец март насам след колапса на Silicon Valley Bank и спасяването на няколко други изпаднали в затруднение кредитори. Натискът, пред който е изправен секторът, се засили, тъй като много централни банки повишават основните си лихвени проценти, което води до специфични размествания на пазара.

Президентът на Германския федерален орган за финансов надзор (BaFin) Марк Брансън заяви пред Си Ен Би Си, че Германия е видяла същите въздействия от по-високите лихви, както много други нации по света.

Той каза, че германската банкова система е „понесла известна болка“, но подчерта, че няма „системна опасност“ и финансовата система е успяла да поеме добре въздействието на по-високите лихви.

„В момента нямаме глобална банкова криза, но имаме нервни времена и нещо като стрес тест в реалния живот за части от системата“, каза той пред медията.

По принцип по-високите лихвени проценти са положителен фактор за балансите на банките, но може да възникнат проблеми, когато банките поемат допълнителен риск и не успеят да се справят с непрекъснатото и рязко увеличение на лихвите.

Като такава, нестабилността, наблюдавана в Съединените щати, повдигна въпроси за това кои европейски кредитори също могат да бъдат изложени на риск. Акциите на Deutsche Bank бяха подложени на натиск в края на март на фона на спекулации за стабилността на нейния баланс. В крайна сметка Credit Suisse трябваше да бъде спасена от своя конкурент UBS.

Публикуваните миналата седмица данни показаха, че в еврозоната банките са започнали да затягат условията за кредитиране, докато кредитополучателите също са поискали по-малко кредити. Тази динамика може да доведе до по-нататъшно икономическо забавяне.

„Не знаем дали частта от цикъла на повишаване на лихвените проценти е премината и не сме видели всички ефекти от повишаването на лихвените проценти, които вече усетихме в пазарите и оценките на компаниите“, каза Брансън във вторник.

Но не само банковият сектор се адаптира към нова среда на по-високи лихвени проценти след повече от десетилетие на изключително ниски разходи за заеми. Пазарът на недвижими имоти, тясно свързан с банките, също е силно повлиян от промените в лихвените проценти.

„Когато разглеждаме недвижимите имоти, фокусът ни е върху търговските имоти, не само в Германия“, коментира ръководителят на BaFin.

„Предстои стрес на този пазар“, каза още той, като добави, че може да има проблеми с кредитния риск в тази част на пазара.

Говорейки през уикенда, 92-годишната инвестиционна легенда Уорън Бъфет също подчерта, че пазарът на търговски недвижими имоти е започнал да изпитва последствията от по-високите разходи за заеми.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ