Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Големият проблем на Bitcoin: Само 5% от хората по света го притежават

Един прост въпрос, публикуван наскоро в Reddit, предизвика един от разгорещен дебат за бъдещето на Bitcoin: „Ако само 5% от населението притежава биткойни, какъв е смисълът от неговата употреба?“. Публикацията, която събра стотици отговори, разкрива фундаменталното напрежение, което назрява в крипто пространството от години.
Оригиналният автор изложи проблема ясно: „И така, ако 19 милиона биткойна са "изсечени" до момента и само 4% от населението са притежатели. Каква е ползата от „валута“, която само 5% от населението притежава???“
Това е справедлив въпрос, който засяга същината на кризата на идентичността на Bitcoin, а отговорът разкрива защо най-популярната криптовалута може би успява именно защото се проваля като традиционно платежно средство.
Голямата криза на идентичността на Bitcoin
Дебатът веднага се раздели на два лагера, всеки с фундаментално различна визия за това какво трябва да бъде Bitcoin.
Пуристите на „електронните пари“ цитират оригиналната бяла книга на Сатоши Накамото, озаглавена „Bitcoin: Peer-to-Peer система за електронни пари“. Един от коментиращите казва, че биткойнът е изрично проектиран да функционира като електронни пари от тип „peer-to-peer“, тъй като това е буквалното заглавие на документа.
Застъпниците на „дигиталното злато“ твърдят, че биткойнът е еволюирал отвъд първоначалното си предназначение. „Биткойн НЕ Е валута. Той не е проектиран да се използва като платежно средство, а да бъде безопасно пристанище за вашите пари, докато вашето правителство съсипва вашите фиатни валути", пише друг потребител.
Това не е просто академичен дебат – той разкрива дълбоката промяна в начина, по който Биткойн се позиционира и използва в реалния свят.
Сравнението със златния стандарт
Най-убедителният контрааргумент на „проблема с петте процента“ идва от неочакван източник: благородните метали.
„Какъв процент от населението притежава злато?“, питат някои от коментиращите. Сравнението е показателно. Златото не се използва широко за ежедневни транзакции, но поддържа стойност като средство за съхранение на богатство. По подобен начин поддръжниците на биткойна твърдят, че широко разпространената собственост не е необходима за полезността на криптовалутата.
„Не притежавам злато, за да мога да го занеса до Walmart и да си купя телевизор. Притежавам злато, защото предлагането му не може да бъде инфлирано като фиатната валута, следователно стойността му ще се увеличи“, обяснява привърженик на биткойна.
Но критиците отхвърлят тази аналогия. Златото има промишлена употреба, културно значение и хиляди години история, докато биткойн има само математика.
Разделението между спекулации и полезност
Най-осъдителната критика в дискусията идва от потребителите, които виждат биткойн като чиста спекулация.
„Биткойн, както всички криптовалути, най-добре се разбира като колекционерски актив. Стойността му не е обвързана с никакви парични потоци. Това, което му придава стойност, е вярата и споделеното убеждение, че е оскъден, желан и че някой друг в бъдеще вероятно ще плати повече за него", пише един скептик.
Тази перспектива оформя биткойн не като валута или дори средство за съхранение на стойност, а като дигитален колекционерски предмет, чиято стойност зависи изцяло от теорията за по-големия глупак – надеждата, че някой друг ще плати повече за него по-късно.
Дори някои поддръжници на биткойн признават това напрежение. „Все още не съм срещал или виждал някой да плаща с биткойн. Винаги мотивите за покупката са инвестиционни“, призна един потребител.
Практическата проверка на реалността
Дискусията разкрива една неудобна истина: настоящата инфраструктура на биткойна не поддържа широкото му приемане като валута. С приблизително 3 транзакции в секунда, мрежата би позволила на всеки човек на Земята да прави по едно биткойн плащане на всеки 3,5 години.
„В сегашното си състояние ежедневните покупки с биткойн са подобни на това да отидеш в защитен банков трезор, само за да изтеглиш 5 долара за кафе“, отбелязва един потребител.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.