Хакерите са откраднали крипто за 1,6 млрд. долара тази година - почти два пъти повече от 2023 г.

Хакерите са откраднали крипто за 1,6 млрд. долара тази година - почти два пъти повече от 2023 г.

Стойността на откраднатите средства при хакерски атаки в криптосектора почти се е удвоила до 1,6 млрд. долара през първите седем месеца на 2024 г., благодарение до голяма степен на скока в цените на цифровите активи, сочат данни на Chainalysis Inc., цитирани от Блумбърг.

Броят на хакванията се е увеличил незначително до 149 през тази година спрямо 145 през същия период период на 2023 г., според доклад, публикуван от фирмата за анализ на блокчейн.

„Цените на много криптоактиви се повишиха значително през 2024 г. и голяма част от ръста на откраднатите суми вероятно се дължи на това поскъпване“, каза Ерик Джардин, ръководител на отдела за изследване на киберпрестъпленията в Chainalysis.

Подхранван от пускането на борсово търгуваните спот биткойн фондове (ETF) в САЩ през януари, цената на биткойна достигна до рекордните близо 74 хил. долара през март. По-колебливият период на търговия наскоро обаче изтри част от тези печалби. Въпреки това най-популярната криптовалута е поскъпнала с 38% от началото на годината, според данни на Бллумбърг. Биткойн съставлява 40% от приходите от тазгодишните криптокражби, изчислява Chainalysis.

Рекордните 3,7 млрд. долара крипто бяха откраднати през 2022 г., тъй като хакерите се възползваха от слабости в сигурността. Общата стойност на откраднатите криптоактиви падна до 1,7 млрд. долара през 2023 г., тъй като децентрализираните финансови структури засилиха мерките заа сигурност, а цените на токените все още не са се бях възстановили напълно от спада.

Тази година Азиатско-тихоокеанският регион бе обект на най-големите кражби в криптосектора. Само през последните няколко месеца японският оператор DMM Bitcoin загуби 301 млн. долара при „неоторизирано изтичане“, докато от индийския WazirX бяха източени 235 млн. долара. И двете компании управляват криптоборси на съответните си пазари.

„Крадците на криптовалута изглежда се връщат към корените си и отново се насочват към централизирани борси след четири години, фокусирани върху техните децентрализирани колеги, които обикновено не търгуват с биткойни“, посочи Chainalysis в доклада.

Групи, свързани със Северна Корея, които са обвързани с някои от най-големите кражби на крипто, използват все по-сложни тактики за социално инженерство, за да проникнат в платформи за цифрови активи, се казва в доклада на Chainalysis. Американските правоприлагащи органи по-рано свързваха Северна Корея с мащабни кражби на криптовалути.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ