Хедж фонд мениджър очаква възход на фондовия пазар, последван „най-лошия срив от 1929 г. насам“

Хедж фонд мениджър очаква възход на фондовия пазар, последван „най-лошия срив от 1929 г. насам“

Всичко, което върви нагоре, рано или късно трябва да падне. Това важи в пълна сила и за фондовия пазар. Инвеститорите обаче изглежда отказват да научат този урок, казва Марк Шпицнагел, основател на Universa Investments.

Шпицнагел си спечели репутацията на Уолстрийт като мечка (прогнозира спад на пазара), като напоследък той изразява  опасения, че най-големият дългов „балон“ в крайна сметка ще се спука, въпреки че никога не казва кога.

Водещата стратегия на неговата фирма, съсредоточена върху хеджиране на опашния риск, е в добра позиция да печели от експлозивни сривове чрез договори за деривати, служейки като застрахователна защита за портфолиото на инвеститора. Фондът попадна под светлината на прожекторите с възвръщаемостта от 4144% на фона на срива на фондовия пазар през 2020 г., пример за така нареченото събитие „Черен лебед“.

В интервю за „Бизнес инсайдър" Шпицнагел обяснява защо смята, че продължаващото рали на фондовия пазар ще бъде последвано от исторически срив, който ще бъде предизвикан от спукването на кредитния балон.

От миналата година Шпицнагел предупреждава за разходите за лихви, които правителството на САЩ ще направи по рекордния си дълг от 35,5 трилиона долара. Мениджърът на хедж фондове Рей Далио е сред неговите колеги, които предупредиха, че големите плащания по дълга могат да забавят икономиката.

Но Шпицнагел не се интересува от точния момент, когато кризата ще се реализира, или от спада на фондовия пазар. „Не е честно да ме наричате вечна мечка“, коментира той. Макар че миналата година в интервюта и писмо до  инвеститор от януари 2023 г. той алармира за предстоящ срив, Шпицнагел също казва, че е възможно да има пазарно рали (възход) преди катастрофата.

Ралито сега продължава на фона на изключително положителни настроения, доказани от 17-те случая на достигне на нова рекордна стойност от S&P 500 през тази година. Шпицнагел твърди, че хората се насочват към акции, защото се страхуват да пропуснат възможност, която смятат, че им се изплъзва. Тези, които участват в това рали, няма да приемат каквито и да било негативни настроения, идващи по пътя им. „Това е еуфорията“, казва той.

Инвеститорите следят отблизо тона на Фед относно инфлацията и лихвените проценти, за да определят кога ще разхлаби икономическите условия. Това обаче е грешен подход, тъй като пазарът и икономиката ще кажат на Фед кога да коригира политиката си. А не обратното. Следвайки Фед, инвеститорите погрешно са се позиционирали на дъното и скоро ще бъдат погрешно позиционирани на върха, казва е Шпицнагел.

„Трябва да се тревожим за грешките, които правим. Ще продадем позицията си на ниска цена и ще купим позиция на висока. Това направиха хората. Това казаха на хората всички тези анализатори през последните няколко години“, добавя той.

И точно сега ние сме в късния етап на бум, който се приближава към своя крах, категоричен е експертът.

Въпреки че Шпицнагел в миналото е избягвал да прави точни прогнози, той е на мнение, че сривът може да се случи още тази година, но не преди пазарът да се повиши още повече, достигайки „еуфория“, преди да се стигне до обрат.

„Продължавам да очаквам удар и след това очаквам катастрофа, която ще бъде най-лошата катастрофа от 1929 г. насам“, казва Шпицнагел. „И моето просто разсъждение за това е, че сме свидетели на спукването на най-големия кредитен балон в човешката история, а сривовете са пряка последица от спукването на кредитните балони”, добавя той.

Федералният резерв повиши лихвените проценти, както беше през 70-те години на миналия век - десетилетието, което постави рекорд з инфлацията, преди той да бъде счупен през това десетилетие. Но това, което те всъщност направиха, е да ни вкарат в този кредитен балон, където дългът, който нарасна в среда с ниски лихвени проценти, сега се удря в стената. И въпреки че последствията от това може да са закъснели, те са напът да се материализират, посочва Шпицнагел

Основните съвети на Шпитцнагел за инвеститорите са: не преследвайте пазара, не се доверявайте твърде много на текущата му посока и не вземайте решения въз основа на краткосрочни ходове на Фед. Вместо това изградете портфолио, което е позиционирано така, че ако пазарът падне с 50%, да не бъдете притиснати.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ