Най-големите фондови пазари в света (инфографика)

Най-големите фондови пазари в света (инфографика)

Най-големите фондови пазари в света (инфографика)

Всички, които се интересуват от търговия с акции, са наясно, че американският фондов пазар е най-големият в света. Любопитното е, че ако представляваха отделен пазар, акциите на компаниите от т.нар. „Великолепна седморка“ (Apple, Microsoft, Meta, Amazon., Alphabet, Nvidia и Tesla) щяха да бъдат на второ място.

От сайта VisualCapitalist.com представят инфографика, която онагледява размера на най-големите фондови пазари в света по пазарна капитализация въз основа на данни от S&P Dow Jones Indices към края на февруари 2024 г.

Инфографиката включва само държави с капитализация на фондовите пазари от поне 1 трилион долара.

На първо място, както вече отбелязахме, са САЩ, като фондовите пазари в страната имат обща капитализация от 52,6 трлн. долара. В това число влизат 13,1 трлн. долара от „Великолепна седморка“. Въпреки че Tesla е на червено с 28% от началото на годината, бързия възход на производителя на чипове Nvidia към пазарна капитализация от 2 трлн. долара гарантира, че групата продължава силното си представяне.

На втора позиция е Китай с 11,5 трлн, долара, а трета е Япония с 6,5 трлн. долара.

Впечатляващ ръст до четвъртата позиция регистрира Индия, която премина прага от 4 трлн. долара за първи път в началото на 2024 г. и достигна 4,4 трлн. долара към края на март.

Според доклади от Блумбърг, пазарната капитализация на компаниите, регистрирани на индийските борси, е нараснала с 1 трлн. доалра за по-малко от три години, което прави страната един от най-добре представящите се нововъзникващи пазари.

Междувременно фондовите пазари в Китай и Хонконг се движеха в обратна посока, заличавайки приблизително 6 трлн. долара от капитализацията си спрямо пика през 2021 г. Индексът Hang Seng, основният борсов индекс на Хонконг, се е свил с повече от 40% през последните пет години.

Топ 10 на най-големите фондови пазари в света допълват Франция (3,2 тлрн. долара), Обединеното кралство (3,1 трлн. долара), Саудитска Арабия (2,9 трлн. долара), Канада (2,6 трлн. долара), Германия (2,2 трлн. долара) и Тайван (2 трлн. долара).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ