Светът на парите: GRANOLAS – европейският аналог на „Великолепната седморка“?

Светът на парите: GRANOLAS – европейският аналог на „Великолепната седморка“?

Светът на парите: GRANOLAS – европейският аналог на „Великолепната седморка“?

През последните 12 месеца само 11 акции съставляваха половината от печалбите в общоевропейския индекс STOXX 600. По-рано този месец Goldman Sachs подчерта, че фондовите пазари в Европа са доминирани от тази група от „международно търгувани качествени компании за растеж“, притежаващи най-големите пазарни капитализации на континента. През 2020 г. банката нарече тази група GRANOLAS.

Силното представяне на групата, която включва GSK, Roche, ASML, Nestle, Novartis, Novo Nordisk, L’Oreal, LVMH, AstraZeneca, SAP и Sanofi, доведе до сравнения с т. нар. „Великолепната седморка“ (Apple , Amazon , Alphabet, Meta , Microsoft , Nvidia  и Tesla) в САЩ и предизвика подобни опасения относно рисковете от прекомерна концентрация на европейските пазари на акции.

Заедно GRANOLAS представляват около една четвърт от общата пазарна капитализация на STOXX 600, а наскоро анализаторите на Goldman подчертаха в бележка до клиенти, че те показват качества, които се очаква да бъдат от голяма полза в текущия цикъл, като солиден ръст на печалбите, високи и стабилни маржове и силни баланси, пише Си Ен Би Си.

„Смятаме, че те също могат да се възползват от структурната промяна към пасивни инвестиции и липсата на ликвидност на европейския пазар на акции“, предполагат анализаторите на банката от Уолстрийт.

„От глобална гледна точка, GRANOLAS дори надминаха т. нар. „Великолепната седморка“ през последните две години. Тяхното представяне е още по-впечатляващо на базата на коригиране на риска: с волатилност 2 пъти по-ниска от тази на американските седем технологични акции“.

Те отбелязаха, че докато групата търгува с високо съотношение цена/печалба - мярка, която измерва дали акциите са надценени, това „не е необичайно за компании в растеж“ и GRANOLAS всъщност търгуват със значителна отстъпка в сравнение с„Великолепната седморка“

Нещо повече, Goldman Sachs очаква силният импулс на растеж да продължи, като се прогнозира 7% общ годишен темп на растеж на приходите за GRANOLAS до 2025 г., в сравнение с 2% за по-широкия пазар, с изключение на групата. 11-те акции също така осигуряват дивидентна доходност за акционерите в диапазона 2-2,5%.

„Това предполага, че в Европа почти целият ръст на приходите на STOXX 600 ще дойде от GRANOLAS. Смятаме, че това ще бъде поддържано от високите бариери за навлизане на бизнеса, солидни баланси и високи инвестиции – те реинвестират същия дял от паричните потоци в научноизследователска и развойна дейност „Великолепната седморка“, добавиха от Goldman Sachs.

Такава висока и потенциално задълбочаваща се концентрация на печалби на фондовия пазар поражда опасения относно риска, но някои анализатори смятат, че разнообразните сектори, представени в групата, могат да изолират GRANOLAS до известна степен.

Тим Хейс, главен инвестиционен стратег в Ned Davis Research, каза пред Си Ен Би Си, че за последните сравнения с текущото състояние участниците на пазара трябва да гледат към края на 2020 г., когато пазарът е бил силно концентриран около малък брой големи капиталови запаси.

„Това, което се случи тогава, беше, че пазарът се разшири и това ни доведе до 2021 г., която се оказа много добра година, много ниска волатилност — също така разширихме пазара в очакване на това, което се оказа глобално синхронизирана икономическа експанзия, растежът идваше чрез глобалните сектори на печалби“, каза Хейс.

„Това е, което създаде този много тесен пазар в края на 2021 г., защото все повече и повече сектори започнаха да се разминават, тъй като започнахме да виждаме признаци на този натиск по веригата на доставки и инфлационен натиск - цени на суровините, които се повишават, все неща, които ни насочиха в мечия пазар за 2022 г.“, добави той.

Въпреки че това не е задължително да е отрицателен индикатор в момента, той предположи, че колкото по-дълго продължава текущото самодоволство на пазара, толкова по-уязвим е той към лошите новини или добрите новини, които не са отговорили на пазарните очаквания.

„Видяхме това наскоро с очакването, че ще имаме всички тези намаления на лихвените проценти. Оказа се, че може би няма да имаме толкова много намаления на лихвите, колкото очакваше пазарът, което създаде малко отдръпване“, каза Хейс.

„Това може да се случи в по-голям мащаб, ако пазарът стане твърде самодоволен и тогава сте по-уязвими към някаква негативна изненада, която навлиза в картината“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ