Инерцията на цифровите валути на централните банки набира скорост

Инерцията на цифровите валути на централните банки набира скорост

Общо 134 държави, представляващи 98% от световната икономика, вече проучват цифрови версии на своите валути, като почти половината от тях са в напреднал стадий, а пионери като Китай, Бахамските острови и Нигерия започват да наблюдават засилено използване, съобщава "Ройтерс"

Ново проучване на базирания в САЩ мозъчен тръст Атлантически съвет показва, че всички държави от Г-20 вече разглеждат цифровите валути на централните банки (CBDC), както те са известни, и че общо 44 държави ги използват пилотно.

Този брой се е увеличил спрямо 36 преди година и е част от глобалните усилия на властите да реагират на намаляването на използването на пари в брой и заплахата за техните правомощия за печатане на пари от страна на такива като биткойн и „големите технологии“.

Джош Липски и Ананя Кумар от Атлантическия съвет заявиха, че едно от най-забележителните развития през тази година е значителното увеличение на CBDC на Бахамите, Ямайка и Нигерия - единствените три държави, които вече са ги въвели.

В Китай, където се провежда най-голямата пилотна схема в света, използването на нейния протип e-CNY се е увеличило почти четирикратно и според официални лица трансакциите са достигнали 7 трилиона юана (987 милиарда долара).

„Съществуваше мнение, че страните, които са стартирали CBDC, са имали ниска или никаква употреба, но през последните месеци наблюдаваме истинско раздвижване“, каза Липски. „Моята прогноза е, че след една година PBOC (Китайската централна банка) ще бъде близо до пълното въвеждане“, добави той.

Други големи постижения са стартирането от Европейската централна банка на многогодишен пилотен проект за цифрово евро и присъединяването на САЩ, които дълго време се бавеха с въвеждането на цифров долар, към трансграничен проект за CBDC с шест други големи централни банки.

Въпреки това Липски подчерта, че това е една от страните, в които опасенията за неприкосновеността на личния живот и други проблеми, свързани с CBDC, са най-силно изразени.

През май Камарата на представителите на САЩ прие законопроект, който забранява прякото издаване на CBDC на дребно - видът, който се използва от гражданите. Сенатът все още не е предприел действия, но този въпрос остава актуален в президентската предизборна кампания между Доналд Тръмп и Камала Харис.

След нахлуването на Русия в Украйна и отговора на санкциите на Г-7 броят на проектите за CBDC „на едро“, издавани само от банки, се е увеличил повече от два пъти до 13.
Най-бързо разрастващият се от тях, с кодово име mBridge, свързва CBDC от Китай, Тайланд, ОАЕ, Хонконг и Саудитска Арабия и се очаква да се разшири до повече държави през тази година.

Малко вероятно е Русия да бъде една от тях, но нейният пилотен проект за цифрова рубла означава, че тя вече се приема в московското метро и в някои бензиностанции. Иран също работи по въвеждането на цифров риал. „Без значение какво ще се случи с изборите в САЩ, Фед изостава с години“, каза Липски.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ