JP Morgan ще плати 290 млн. долара за уреждане на дело, заведено от жертви на Джефри Епстийн

JP Morgan ще плати 290 млн. долара за уреждане на дело, заведено от жертви на Джефри Епстийн

Американският финансов гигант JP Morgan се съгласи да плати близо 290 млн. долара за уреждане на дело, заведено от името на предполагаеми жертви на осъдения сексуален престъпник Джефри Епстийн, предаде Би Би Си.

Адвокатите на банката казаха, че това е „в най-добрия интерес на всички страни, особено на оцелелите, които са били жертви на ужасното малтретиране от страна на Епстийн“.

В делото се твърди, че най-голямата американска банка е пренебрегнала предупредителните знаци за своя клиент по време на 15-годишните им отношения.

Споразумението подлежи на съдебно одобрение.

JPMorgan Chase няма да признае отговорност по случая, но след одобрението на споразумението банката ще публикува изявление, в което изразява съжаление отношенията си с Епстийн, каза пред Си Ен Ен Дейвид Бойс, един от адвокатите на жертвите.

„Сега всички разбираме, че поведението на Епстийн е чудовищно“, казаха адвокатите на банката в изявление в понеделник.

„Всяка връзка с него беше грешка и ние съжаляваме за това. Никога не бихме продължили да правим бизнес с него, ако вярвахме, че той използва нашата банка по някакъв начин, за да помогне за извършването на отвратителни престъпления“, добавиха те.

Споразумението следва седмици на разкрития за степента на връзката на JP Morgan с покойния финансист.

В края на миналия месец дългогодишният главен изпълнителен директор Джейми Даймън даде официално изявление под клетва по случая.

Адвокатите, представляващи неназования обвинител, който е завел делото, поискаха от федерален съдия в петък да им позволи да вземат нови показания от Даймън.

Те също така поискаха да бъдат насрочени нови изслушвания на други трима ключови свидетели по делото.

Друго дело, заведено срещу банката в края на миналата година във федералния съд, все още не е приключило. Този случай беше заведен от името на правителството на Американските Вирджински острови, където Епстийн притежаваше частен остров с имение.

Финансистът е държал стотици милиони долари в повече от 50 сметки в JP Morgan между 1998 и 2013 г. - пет години след като се е признал за виновен в склоняване на непълнолетни към проституция.

Той беше намерен мъртъв в затворническа килия през 2019 г. Съдебният лекар в Ню Йорк определи смъртта като самоубийство.

Съдебният иск за Jane Doe 1 (б.р. термин за неназована жертва) гласи, че JP Morgan „съзнателно е улеснявал, поддържал и прикривал“ честите тегления на пари, правени от Епстийн, за да плаща на младите жени, които е трафикирал, като същевременно е печелил от сделките и клиентите, които финансистът е довел.

Банката, която по-рано не успя да отхвърли двойните искове, контрира, че всяка гражданска отговорност трябва да носи Джес Стейли, бивш висш изпълнителен директор, който се сприятелява с Епстийн.

Стейли каза, че бившият му работодател се опитва да „отклони вината“ за собствените си провали и се опита да отхвърли твърденията, но жалбата срещу него остава активна.

Миналия месец Deutsche Bank, на която Епстийн става клиент, след като прекратява отношенията си с JP Morgan през 2013 г., се споразумя за 75 милиона долара с негови жертви.

Към днешна дата имението на Епстийн е изплатило повече от 150 милиона долара на повече от 100 от жертвите му.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ