Си Дзипин се бори с бавния растеж, тъй като китайската икономика "натиска спирачките"

Си Дзипин се бори с бавния растеж, тъй като китайската  икономика натиска спирачките

Според официални данни икономиката на Китай се е сринала през второто тримесечие, точно когато висшите ръководители на страната се събраха на ключова среща, на която да обсъдят проблема с бавния растеж, съобщи BBC.

Тя нарасна с 4,7% през трите месеца до юни, което не отговаря на очакванията след по-силния старт през първите три месеца на 2024 г. Целта на правителството е годишен растеж от около 5%.

"Китайската икономика удари спирачка през юнското тримесечие", заяви Херон Лим от Moody's Analytics, като добави, че анализаторите се надяват на решения от провеждащата се в Пекин среща, наричана още Трети пленум.

Втората по големина икономика в света е изправена пред продължителна криза с недвижимите имоти, голям дълг на местните власти, слабо потребление и висока безработица.

Предишните резултати от пленума промениха хода на историята в Китай - през 1978 г. тогавашният лидер Дън Сяопин започна да отваря китайските пазари за света, а през 2013 г. президентът Си Дзинпин намекна за разхлабване на спорната политика на едно дете.

Затова и очакванията са свързани с тазгодишния пленум, на който Си председателства събранието при закрити врата на над 370 високопоставени членове на Китайската комунистическа партия.

Реториката в контролираните от държавата медии със сигурност е окуражаваща.

В редакционна статия на The Global Times се казва, че "широка гама от политики, насочени към реформи", са "на първо място в дневния ред" и ще поставят началото на "нова глава". Синхуа говори за "всеобхватни" и "безпрецедентни" реформи. Редакционната статия в People's Daily е озаглавена "нова ера на реформи и отваряне", като се позовава на фразата, която Дън използва през 1978 г.

Наблюдателите обаче не са сигурни доколко има място за смели идеи или дебати в партията при силно централизираното ръководство на г-н Си. Някои смятат, че заседанието е просто утвърждаване на вече взети решения.

Икономистите също са скептични, че срещата ще доведе до бързо решение на проблема. Тя има "малко влияние върху растежа в краткосрочен план", казва Циан Уанг, главен икономист за Азиатско-тихоокеанския регион във Vanguard, тъй като фокусът ѝ ще бъде върху по-дългосрочни и по-значими реформи за "разгръщане на дългосрочния потенциал за растеж".

Все пак анализаторите ще следят за изявления, които ще подскажат икономическите приоритети на партията.

Икономиката на Китай се задъхва от кризата с недвижимите имоти, която доведе до изоставяне на строителни проекти по средата на процеса.

Отделни данни от понеделник показаха, че цените на новите жилища през юни са спаднали с най-бързия темп от девет години насам.

Това е още едно доказателство за кризата, която обхвана сектора на недвижимите имоти в Китай и доведе до краха на гиганти като Evergrande. Опасенията са, че тя може да се разпространи и в други части на икономиката.

"В Китай има повече от 4000 банки, като над 90% от тях са по-малки, регионални банки, които са силно изложени на влиянието на жилищния пазар и на дълга на местните власти", казва базираният в Шанхай икономист Дан Уанг.

Тя смята, че партийните лидери ще "настояват за консолидация на малките банки".

Друг проблем е намаляването на цените - симптом за слабо търсене. Продажбите на дребно през юни нараснаха с едва 2%, което е под очакванията и е знак, че потребителите все още са предпазливи по отношение на разходите и несигурни за бъдещето.

"Основна тревога буди загубата на доверието на домакинствата, бизнеса и инвеститорите в способността на правителството да се ориентира в опасната икономическа среда", заяви Есвар Прасад, бивш ръководител на отдела за Китай на Международния валутен фонд.

Все пак остават въпроси относно готовността на Пекин да предложи решение, което би удовлетворило наблюдателите и пазарите.

"Правителството не е склонно да се обърне към краткосрочни планове за стимулиране, като например прехвърляне на пари в брой на семействата", каза Дан Уанг. "Вместо това очакваме те отново да наблегнат на укрепването на веригите за доставки и високите технологии."

Това е в съответствие със залозите на Пекин на високотехнологични отрасли като възобновяемата енергия, изкуствения интелект и производството на чипове, както и на износа за съживяване на икономиката. Миналия месец Китай отчете рекорден търговски излишък - 99 млрд. щатски долара (76,4 млрд. паунда), тъй като износът нарасна, а вносът бе затруднен.

Но дори и този залог се сблъсква с предизвикателни шансове. Основни търговски партньори като Европейския съюз и Съединените щати наложиха мита и други бариери за стоки, произведени в Китай - от електрически превозни средства до съвременни чипове.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ