Как Big Tech убеждава инвеститорите в ползата от големи разходи за изкуствен интелект

Как Big Tech убеждава инвеститорите в ползата от големи разходи за изкуствен интелект

Оптимизмът относно потенциала на изкуствения интелект да трансформира технологичната индустрия доведе до стремеж към увеличаване на инвестициите в технологията. Цените на акциите на най-големите технологични компании на пазара, които правят тези инвестиции, също разкриват, че инвеститорите като цяло са били възприемчиви към идеята, пише YahooFinance.

Как управленските екипи привличат инвеститорите към идеята, че харченето на милиарди за развитието на възможностите за ИИ, които могат да донесат възвращаемост едва след дълго време? Много просто – срещу заплащане.

Вземете за пример Alphabet. През 2023 г. компанията е похарчила малко над 32 млрд. долара за капиталови разходи, които компанията определя в годишния си отчет като разходи, „предимно отразяващи инвестиции в техническа инфраструктура“. През 2022 г. капиталовите разходи са били в размер на 31,5 милиарда долара.

Като цяло това са пари, похарчени за чипове, сървъри и сурова изчислителна мощност за функциониране на пакета от услуги на компанията – Search, YouTube, Gmail и т.н.

Тъй като ИИ надмина всяка друга стратегическа инвестиция, която Alphabet може да е обмисляла, тези разходи се увеличиха значително.

През първото тримесечие на тази година капиталовите разходи на компанията достигнаха 12 милиарда долара. По време на конферентен разговор с инвеститори миналата седмица финансовият директор Рут Порат каза: „Очакваме тримесечните капиталови разходи през годината да бъдат приблизително на или над нивото от Q1.“

Порат предупреди, че тези разходи могат да бъдат сериозни. Но този годишен размер на разходите - 48 милиарда долара , е с около 50% по-висок от това, което компанията е похарчила през всяка от последните две години.

За да убеди инвеститорите в ползата от този подход, компанията реши да предложи награда.

Alphabet инициира тримесечен дивидент от $0,20 на акция - първият редовен дивидент в историята на компанията. Планът за обратно изкупуване на акции също беше увеличен със 70 млрд. долара в допълнение към наличните 20 милиарда долара по съществуващата програма.

При сегашния брой на акциите, този дивидент ще струва на Alphabet малко по-малко от 10 милиарда долара годишно в брой, изплатени на акционерите. През първото тримесечие Alphabet изкупи обратно собствени акции на стойност 16,1 млрд. долара.

Meta обаче научи миналата седмица, че поддържката на инвеститорите за тези мащабни планове за инвестиции може бъде непостоянна.

Акциите на компанията поевтиняха с повече от 10%, след като тя  повишиха прогнозата си за разходите през тази година - ход, който дойде само три месеца след като инвеститорите приветстваха Meta за същата инициатива, която Alphabet обяви миналата седмица - установяване на дивидент и увеличаване на програмата за обратно изкупуване на акции.

Изпълнителният директор на Meta Марк Зукърбърг каза на инвеститорите, че резултатите на компанията за първото тримесечие показват, че тя „трябва да инвестира значително повече през следващите години, за да изгради още по-модерни модели и най-мащабните ИИ услуги в света“.

„Но реалистично“, добави той, „дори и с прехвърлянето на много от нашите съществуващи ресурси, за да се съсредоточим върху ИИ, ние все още ще трябва да увеличим инвестиционния си пакет съществено, преди да генерираме много приходи от някои от тези нови продукти.“

Поне междувременно инвеститорите ще получават пари за привилегията да чакат.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ