Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Като лешояди над труп: Хедж фондовете кръжат около валутните пазари
Ветеранът мениджър на хедж фондове Джон Тейлър описва един от любимите си анимационни филми на Гари Ларсън, в който един лешояд, надвиснал над труп на животно, казва на друг, докато се спускат още: „добри приятели долитат отвсякъде...това са най-добрите времена“.
Той казва шеговито, че това в момента вижда прилики между тази анимация и начина, по който хедж фондове в момента кръжат около валутните пазари, където внезапното покачване на волатилността предлага повишаване на възвръщаемостта за малкото специализирани инвеститори, оцелели при продължилия десетилетие период на спокойствие, който принуди мнозина да напуснат сектора, пише Нел Макензи за Ройтерс.
Бившата фирма на Тейлър, FX Concepts, се възползва от пазарната нестабилност по време на финансовата криза през 2008 г, регистрирайки най-доброто си годишно представяне в историята, като активите под управление на хедж фонда нараснаха до над 14 млрд. долара, което го направи най-големият валутен хедж фонд в света по това време.
Но следкризисните количествени облекчения на централните банки и поддържането на лихвени проценти близо до нулата в развития свят изтощи изцеди глобалните валутни пазари с близо 7 трлн. долара на ден от типа потоци, на които разчитаха хедж фондовете.
Така наречената „кери търговия“, при която инвеститорите вземат заем в национална валута от държава с ниски лихвени проценти и я влагат в национална валута на държава в високи проценти по депозитите. Така те правят печалба от разликата между процента на двете валути – т. нар. „лихвен диференциал“. Този тип търговия на практика беше унищожена и много специализирани фондове бяха закрити, включително FX Concepts.
Сега високата инфлация принуждава централните банки отново да повишат агресивно лихвените проценти.
Щатският долар скочи до 20-годишни върхове, тъй като Федералният резерв е лидер по темпо на увеличаване на лихвите, а йената е на 32-годишно дъно, тъй като Японската централна банка се придържа към своята супер хлабава парична политика. Британският паунд падна до рекордно ниски нива, след като правителствените обещания за нефинансирани данъчни облекчения изнервиха инвеститорите. Пазарите бяха разтърсени до такава степен, че не британското правителство се наложи да се откаже от повечето промени в данъчната политика.
Волатилността се завръща, а с нея и невиждано от години представяне на валутните фондове.
Индексът на валутната волатилност на Deutsche Bank се повиши с повече от 100% от началот она годината, а индексът BarclayHedge, проследяващ представянето на валутните хедж фондове, се повиши с 5,71% през първото полугодие, като е напът да регистрира най-добрата си година от 2003 г. насам.
Валутният индекс HFRI 500 на HFR, който също проследява тези фондове, е нараснал с 8,29%, което е най-доброто му представяне от 2007 г. насам. Той стабилно надминава ръста от 3,8% на по-широк индекс на хедж фондове.
Неспособен да устои на възможностите, предоставени от новата инфлационна среда, 78-годишният Тейлър, се оттегли от пенсионирането си, за да се заеме с набирането на средствата, от които се нуждае, за да стартира нов хедж фонд - обикновено между 100 и 150 милиона долара.
Нещото, което го е накарало да предприеме този ход, споделя той, е била реч на председателя на Федералния Джеръм Тейлър за инфлацията и пазарите.
„Никой няма пълна власт над пазарите. Пазарът върви там, където отива. Ако той мисли, че може да спре инфлацията и да контролира пазара, той ще направи грешка“, казва Тейлър
Годините на приглушена нестабилност унищожиха съществуващите валутни хедж фондове и възпряха създаването на нови - процес, който обикновено отнема 7-8 месеца.
Ликвидациите и консолидациите на фондове изпреварват със значително темпо създаването на нови фондове през последните четири години, сочат BarclayHedge. Тази година не са стартирани нови валутни хедж фондове – нещо, което се случва за първи път, откакто доставчикът на данни започва да води статистика през 1990 г.
Според изчисления на BarclayHedge сега има между 85 и 110 валутни фонда в сравнение с 450-550 преди десетилетие. Те обаче управляват активи от 1,3 трлн. долара – най-голямата сума поверена на валутни фондове от пенсионни фондове, мениджъри на активи и мениджъри на богатства, откакто се води статистика
Ейдриън Лий, който основа Adrian Lee & Partners през 1999 г. и управлява приблизително 17 милиарда долара, използвани едновременно като хедж фонд и управление на валутния риск, вярва, че условията ще останат добри за валутните мениджъри.
„През последните 10 години като валутен мениджър, ако предлагахте да добавите 2% възвращаемост към портфолиото на хората, когато те печелеха 15% от акциите си, никой нямаше да ви обърне внимание“, каза той. „Сега частта от портфейла в акциите директно губи пари“, добави той.
Възвръщаемостта на Лий е около 20% тази година, споделя източник, който не може да бъде идентифициран поради финансовите разпоредби.
Въпреки че Тейлър вярва, че напливът от спекуланти може да допринесе за възраждащата се нестабилност, той твърди, че рецесията ще доведе до нови спадове на акциите и някои пазари на облигации и валути.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.