Шефът на Петролната и газова асоциация: Има логистичен проблем с биоетанола

Шефът на Петролната и газова асоциация: Има логистичен проблем с биоетанола

В пика на летните пътувания проблемът с бензина у нас остава. Причината – на пазара липсва задължителната добавка от ново поколение - биоетанол, която по евродиректива трябва да се смесва с горивото. Ако се продава без въпросната добавка търговецът ще бъде глобен. Затова бензиностанции у нас спират да продават от най-масовия бензин А-95. На този фон председателят на Българската петролна и газова асоциация - Светослав Бенчев, увери, че „бензин имаме в изобилие“ и криза не се задава.

„Няма проблеми с дизеловото гориво и пропан-бутана, единственото, което срещаме като затруднение – това са логистични проблеми, свързани с доставката на биоетанол. Това е задължителната добавка за бензиновите горива“, каза в ефира на bTV Светослав Бенчев.

„Това се получава, защото се организира перфектната буря, затвори се една фабрика в Унгария, Европейската комисия ограничи и въведе квоти върху суровините и биогоривата от Украйна, търсенето е по-сериозно, и ние се озовахме в тази ситуация“, обясни още той.

По думите му, ситуацията постепенно се нормализира и няма основания за паника.

„Паниката е най-опасният враг на всеки пазар“, каза Бенчев и призова хората да не прибягват до презапасяване с горива.

Ситуацията е част от по-широка тенденция в региона и ЕС. В Румъния например са въведени дажби за горива, а държавният резерв е освободен заради проблеми с рафинериите.

На въпрос за политически призиви към институциите да проверят за умишлен недостиг и картелни практики, Бенчев коментира, че секторът е „най-проверяваният през годините“ и е готов за всякакви проверки.

„Дали е умишлено или не – нека институциите преценят. Важното е да не се нагнетява напрежение“, подчерта той.

Бенчев увери, че проблемът с доставките не е повлиял на цените – те дори са спаднали с около 1–2% за последния месец. Той не очаква поскъпване през август, когато традиционно се пътува повече.

„Няма причина цените да вървят нагоре поне към настоящия момент“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Зеленски: Ако Путин искаше край на войната, нямаше да подстрекава съседите ни да ни налагат енергийна блокада
Тръмп подписа указ за преименуване на Министерството на отбраната в Министерство на войната
Зеленски отхвърли идеята на Путин за среща в Москва и го покани в Киев
Братя Карни превръщат колиба в империя от пицарии със заем от 600 долара
Tesla предлага възнаграждение от 1 трилион долара на Мъск. Ще го одобрят ли акционерите?
На днешната дата, 6 септември. 140 години от Съединението на България
Израелската армия призовава жителите на град Газа да го напуснат
Mastercard подкрепя Иван Иванов – новата българска тенис звезда, шампион при юношите на „Уимбълдън“ за 2025 г.