Рей Далио вече не смята кеша за „боклук“

Рей Далио вече не смята кеша за „боклук“

Кешът вече не е боклук, каза инвеститорът милиардер Рей Далио от Bridgewater Associates, известен със своя песимизъм по отношение ползата от държането на пари в брой, предаде списание „Форчън“.

„Както гласи една мисъл, приписвана на Джон Мейнард Кейнс: „Когато фактите се променят, аз променям мнението си.“ Фактите се промениха и аз промених мнението си за парите в брой като актив - вече не мисля, че кешът е боклук“, написа той в Twitter.

„При съществуващите лихвени проценти и при свиването на баланса от Фед, сега сделката е почти неутрална – нито много добра, нито много лоша. С други думи, краткосрочният лихвен процент сега е правилен”, каза той.

Според него с повишаването на лихвените проценти на Федералния резерв, годишната процентна доходност (APY) на спестовните сметки може да се увеличи, което означава, че кешът може да спечели от лихви, докато акциите, които претърпяха нестабилна година, може тепърва да достигнат най-ниската си стойност.

Коментарите на Далио представляват рязък завой от неговата дългогодишна позиция, че парите в брой не са актив, който си струва да се държи.

Милиардерът инвеститор, който основа най-големият хедж фонд в света, твърдеше в началото на 2020 г., че „парите в брой са боклук“, призовавайки инвеститорите да се откажат от кеша в полза на диверсификацията на своите портфейли

Той се придържаше към тази гледна точка от години, повтаряйки това твърдение чак до май 2022 г. в интервю за Си Ен Би Си.

Затоплянето към паричните средства като актив поставя Dalio по-близо до много инвеститори, които използват актива като защита срещу настоящата икономическа несигурност, в центъра на която са растяща инфлация и страховете от рецесия.

Миналия месец проучване на Bank of America сред инвеститори, които колективно управляват повече от 600 млрд. долара, разкри, че паричните наличности на фондовите мениджъри са на най-високите си нива от шока след 11 септември.

„Супер мечи“ настроения движеха явлението, казаха анализатори на BofA, докато инвеститорите залагаха все повече на пари в брой и се оттегляха от акциите.

Междувременно Citigroup заяви през септември, че щатският долар е единственият актив, който инвеститорите могат да използват като хедж срещу рецесия тази година.

„Единственото място за запазване на стойност е в щатски долари в брой“, казаха анализаторите на банката в изследователска бележка.

Зелените пари отбелязаха изключителен ръст през 2022 г., като доларовият индекс нарасна с около 16% до днес, за да достигне 20-годишни върхове. Според ING валутата вероятно ще остане на „високи нива“ през останалата част от годината.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ