Китайската централна банка намалява задължителните резерви на банките

Китайската централна банка намалява задължителните резерви на банките

Централната банка на Китай  ще намали нормата на задължителните резерви за банките с 0,5 процентни пункта (п.п.) от 5 февруари, съобщи управителят  на регулатора Пан Гуншън.

Миналата година Китайската централна банка два пъти намали задължителните резерви. За големите банки нормата е 10,5%.

Освен това, като се има предвид курсът на паричната политика на Федералния резерв на САЩ, от който пазарите очакват скорошно намаляване на лихвените проценти, Китайстата централна банка  би трябвало да има повече пространство за маневриране по отношение на собствената си парична политика, каза Пан Гуншън, цитиран от в. Financial Times.

По официални данни потребителските цени в Китай се понижиха за трети пореден месец през декември 2023 г., като спадът бе с 0,3% на годишна база.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Великобритания в готовност за Трета световна война с Путин
Слави Трифонов поиска оставката на кмета на София заради кризата с боклука
Бивш румънски премиер: С влизането си в еврозоната България ще има конкурентно предимство пред Румъния
Българите от Великобритания масово се завръщат у нас
Ето защо няма смисъл да спестявате за пенсия след 10 години според най-богатия човек на света
ПП-ДБ ще върне мандата за съставяне на правителство веднага след връчването му
ЕК: Всички евромонети са законно платежно средство в еврозоната
Пекин застана зад Танзания и осъди външната намеса след изборите