Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Ключов показател на Фeд за инфлацията нарасна с 2,5%, разчиства пътя към намаляване на лихвите
Важен показател за Федералния резерв (Фед) показа, че през юни инфлацията е намаляла леко спрямо предходната година, което спомага за широко очакваното намаляване на лихвения процент през септември, предаде CNBC.
Ценовият индекс на разходите за лично потребление се повиши с 0,1% през месеца и бе с 2,5% по-висок от този преди година, в съответствие с оценките на Dow Jones, съобщи Министерството на търговията в петък. През май увеличението на годишна база бе 2,6%, докато месечният показател остана непроменен.
Представителите на Фед използват показателя PCE като основна база за оценка на инфлацията, която продължава да е над дългосрочната цел на централната банка от 2%.
Базисната инфлация, която не включва храните и енергията, отбеляза месечно повишение от 0,2% и 2,6% на годишна база, като и двете стойности бяха в съответствие с очакванията. Политиците са склонни да се фокусират още повече върху базисната инфлация като по-добър показател за по-дългосрочните тенденции, тъй като разходите за бензин и хранителни стоки са склонни да се колебаят повече от другите позиции.
Фючърсите на фондовия пазар показаха положително отваряне на Уолстрийт след оповестяването на данните, докато доходността на съкровищните облигации се понижи. Фючърсните пазари очакват по-агресивно намаляване на лихвените проценти от страна на ФЕД.
„Докладът може да се обобщи с две думи: „достатъчно добър“, - каза Робърт Фрик, корпоративен икономист във Navy Federal Credit Union. „Разходите са достатъчно добри, за да поддържат експанзията, и доходите са достатъчно добри, за да поддържат разходите, а нивото на PCE инфлацията е достатъчно добро, за да направи решението за намаляване на лихвите лесно за Фед.“
Цените на стоките спаднаха с 0,2% на месечна база, докато цените на услугите се повишиха с 0,2%. Цените, свързани с жилищата, през юни се повишиха с 0,3%, което представлява леко забавяне спрямо увеличението с 0,4% през всеки от последните три месеца и най-малкото месечно повишение поне от януари 2023 г. насам. Докладът също така посочи, че личните доходи са нараснали само с 0,2%, което е под прогнозираните 0,4%. Разходите са се увеличили с 0,3%, което отговаря на прогнозата.
Тъй като разходите се задържаха на относително високо равнище, нормата на спестяване намаля до 3,4%, достигайки най-ниското си равнище от ноември 2022 г. насам.
Докладът идва в момент, когато пазарите обръщат голямо внимание на това накъде ще се насочи Фед по отношение на паричната политика.
Очакванията, че Федералният комитет по операциите на открития пазар ще предприеме някакви стъпки на заседанието си следващия вторник и сряда, са малки. Пазарните цени обаче сочат категорично към понижение на лихвения процент на заседанието през септември, което би било първото намаление от първите дни на пандемията от Ковида.
„Като цяло това беше една добра седмица за Фед. Икономиката изглежда е на стабилна основа, а PCE инфлацията по същество остана стабилна“, заяви Крис Ларкин, управляващ директор по търговия и инвестиции в E-Trade Morgan Stanley. „Но намаляването на лихвения процент през следващата седмица продължава да е малко вероятно. И макар че има достатъчно време икономическата картина да се промени преди заседанието на FOMC през септември, цифрите са с тенденция в посока на Фед.“
След като в средата на 2022 г. инфлацията достигна най-високото си ниво от повече от 40 години, Фед предприе поредица от агресивни повишения, които доведоха до най-високото ниво на референтния лихвен процент от около 23 години насам. През изминалата година обаче ФЕД беше на пауза, тъй като оценяваше колебаещите се данни, които по-рано тази година показаха съживяване на инфлацията, но напоследък показват постепенно затихване, което накара много от политиците да обсъждат вероятността за поне едно понижение през тази година.
Според показателя FedWatch на CME Group фючърсните пазари са оценили като 90% вероятността за намаление през септември, последвано от намаления на заседанията на FOMC през ноември и декември.
Представителите на Фeд обаче бяха предпазливи в изказванията си и подчертаха, че няма определен път на политиката, а данните са водещи.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.