Концентрацията на световния фондов пазар достигна най-високото си ниво

Концентрацията на световния фондов пазар достигна най-високото си ниво

Концентрацията на световния фондов пазар достигна най-високото си ниво

Концентрацията на световния фондов пазар се повиши до най-високото си ниво от десетилетия, пише Financial Times. В момента около 19,5% от капитализацията на компаниите в MSCI All Country World Index се дължи на 10-те акции с най-голямо тегло в индекса. Изчислението на показателя включва ценни книжа на компании от 23 развити страни и 24 развиващи се страни.

Около 19,5% от капитализацията на компаниите в MSCI All Country World Index се дължи на 10-те акции с най-голямо тегло в индекса. Изчислението на показателя включва ценни книжа на компании от 23 развити страни и 24 развиващи се страни.

За сравнение, 10-те най-добри акции представляват по-малко от 9% от MSCI All Country World през 2016 г. спрямо 16,2% в пика на дотком бума през 2000 г. MSCI започна да проследява тези данни през 1994 г.

Делът на първите 10 в индекса MSCI World, който разглежда само развитите страни, в момента възлиза на 21,7%, като всички най-добре представили се са американци. Като цяло делът на американските компании по този показател е близо 71%.

В челната десетка по-специално влизат акции на два класа на Alphabet Inc., компанията-майка на Google, както и ценни книжа на останалите компании от „великолепната седморка“ - Apple Inc., Microsoft Corp., Nvidia Corp., Amazon.com Inc., Alphabet Inc., Tesla и Meta Platforms Inc.

В САЩ десетте най-големи акции представляват 28,6% от борсовата капитализация - това е максимумът от 1966 г. насам, отбелязват експерти от университета в Кеймбридж и Лондонското бизнес училище. За сравнение: през 1995 г. тази цифра е била 11,9%.

Увеличаването на концентрацията на фондовия пазар може да създаде рискове за инвеститорите, които търсят диверсификация чрез инвестиции в борсово търгувани фондове (ETF).

"С пазарна концентрация от 71% в акции на една страна, инвестициите са непропорционално изложени на макроикономическата ситуация в САЩ и преди всичко на настроенията на инвеститорите в САЩ.„Така че не получавате диверсификацията, която очаквате," , каза анализаторът на VettaFi Тод Розенблат.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ