„Крал долар“ започна да изяжда печалбите на компаниите

„Крал долар“ започна да изяжда печалбите на компаниите

„Крал долар“ започна да изяжда печалбите на компаниите

Възходът на стойността на щатския долар, подтикнат от повишаването на лихвените проценти на Федералния резерв, наред с други фактори, предизвика косвен ефект върху корпоративните печалби, пише Джули Хаймън за YahooFinance.

В доклад от тази седмица, озаглавен „Крал долар може още да напредне“, стратегът на Wells Fargo Ерик Нелсън цитира акцентира фактори за продължаващото силно представяне на долара, включително традиционната устойчивост на валутата по време на пазарен стрес.

„Доларовият индекс може да продължи да се повишава“, каза Крис Векио, старши стратег в DailyFX, пред Yahoo Finance по-рано тази седмица. „Доларът си остава най-хубавата къща в лош квартал“, добави той.

С други думи, макар че икономиката на САЩ може да се забавя и дори да навлезе в рецесия, много други глобални икономики се справят по-зле. При валутите всичко е относително.

Тази сила на долара обаче струва скъпо на компаниите. Стратезите на Citi изчисляват, че 10% скок в доларовия индекс ще намали с 15 до 20 долара печалбата на акция на компаниите от S&P 500. Доларовият индекс се повиши с повече от 17% тази година спрямо кошница от валути. Зелените пари са нараснали с 14% спрямо еврото и цели 30% спрямо японската йена.

Първата част от сезона на отчетите за третото тримесечие вече е пълна с примери за загуби, които компаниите понасят заради силния долар. Финансовият отчет на IBM надмина предварителните прогнози, въпреки че компанията каза, че преводът на валути й е струвал 1,1 млрд. долара през последното тримесечие. Оперативният марж на Netflix спадна от 23,5% до 19,3% през последното тримесечие, като компанията твърди, че това се дължи почти изцяло на поскъпването на долара. Procter and Gamble ще понесе удар от 3,9 млрд. долара след данъчно облагане от валутните движения тази година.

Големите компании имат способността да хеджират срещу поскъпването на долара по различни начини, включително чрез покриване на разходите в местни валути. Но движението на долара беше толкова голямо и толкова бързо тази година, че всички изпитват трудности да се приспособят.

За корпорациите е трудно и да предскажат движението на долара от шест месеца до една година или 18 месеца напред, коментира пред Yahoo Finance Джоузеф Луис, управляващ директор на Jefferies и ръководител на отдела за корпоративно хеджиране и FX решения.

„Най-трудното за компаниите в момента е да преценят дали това ще продължи. Ако попитате 10 икономисти, всеки един ще има малко по-различна прогноза от другите“, каза той,

И така, какво трябва да направят инвеститорите, когато става въпрос за вземане предвид ефекта на долара? Според за Скот Хронърт от Citi „щатският долар има значение за представянето на акциите, но не и основният двигател зад тяхното движение“.

„По-скоро инвеститорите трябва да се съсредоточат върху „основните бизнес тенденции и условия“, смята той.

Инвеститорите имат и друга възможност, както посочи по-рано Джаред Бликър от YahooFinance: „Те могат да инвестират в компании с малка капитализация, които обикновено са по-малко изложени на валутни колебания, отколкото компаниите с голяма капитализация“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ