Криптоиндустрията очаква по-дружелюбен Вашингтон, независимо от това кой ще влезе в Белия дом

Криптоиндустрията очаква по-дружелюбен Вашингтон, независимо от това кой ще влезе в Белия дом

Криптовалутната индустрия прекара години в сблъсъци с администрацията на президента демократ Джо Байдън по регулаторни въпроси, но мениджърите очакват по-дружелюбен  Вашингтон, независимо от това кой ще спечели битката за Белия дом следващата седмица, предаде Ройтерс.

Мениджърите на криптоактиви, включително Bitwise и Canary Capital, планират нови продукти преди това, което много ръководители очакват да бъде по-благоприятна за крипто администрацията, докато други, включително Ripple, планират нов натиск за крипто законодателство в новия Конгрес, казаха ръководители и адвокати.

„Независимо кой ще спечели, ще има нов подход към това как да продължим напред с криптовалутите“, каза Ребека Ретиг, главен директор по правните въпроси и политиката в криптографската компания Polygon Labs.

Кандидатът на републиканците Доналд Тръмп обеща да бъде „крипто президент“, а ръководителите очакват и вицепрезидентът Камала Харис, кандидатът на демократите, да заеме по-мека позиция от Байдън.

Харис все още не е представила подробно плановете си в областта на крипто, но ръководителите са окуражени от обещанието ѝ да насърчава иновациите в областта на цифровите активи и да защитава инвеститорите в крипто.Заместникът на Харис и милиардерът предприемач Марк Кюбан, който е криптоентусиаст, също разкритикува репресиите срещу криптовалутите под ръководството на председателя на Комисията по ценните книжа и борсите (SEC)и Гари Генслър, назначен от Байдън.

„Абсолютно ще бъде по-приятелски настроено при администратор Харис“, пише Кюбан в имейл до Ройтерс, като добавя, че обещанието ѝ да защити потребителите на криптовалути е „важно“.

Генслър настоява, че криптоиндустрията представлява риск за инвеститорите, посочвайки срива на FTX и множество други фалити и измами, които предизвикаха призиви за по-строго регулиране. Откакто биткойнът дебютира през 2009 г., криптопазарът е изключително волатилен.

Комисията по ценните книжа и борсите на Генслър е завела десетки изпълнителни дела срещу Coinbase, Kraken и други, обвинявайки ги в нарушаване на американските закони за ценните книжа, предназначени да информират инвеститорите за потенциалните рискове.
Криптоиграчите отхвърлиха обвиненията на SEC. Те твърдят, че криптовалутите, чиято глобална пазарна стойност е около 2,5 трилиона долара, трябва да бъдат регулирани като стоките.
Генслер, чийто мандат приключва през 2026 г., не е заявил, че възгледите му за криптовалутите са се променили. Въпреки че Тръмп заяви, че ще уволни Генслер, Харис не е предложила, че ще се стреми да го замени. 

Планът на Тръмп за популяризиране на биткойн му спечели няколко големи крипто дарители, включително основателите на Gemini Камерън и Тайлър Уинкълвос. Поне един от шефовете на индустрията, председателят на Ripple Крис Ларсен, отряза голям чек на супер PAC на Харис, а нови криптогрупи, подкрепящи демократите, набраха средства за нея.

Ripple, Coinbase и други са похарчили повече от 119 млн. долара за подкрепа на прокрипто кандидати за Конгреса, според данни на Public Citizen. Сред целите на тези фирми е да насърчават законодателство, което да прокара стабилни монети - крипто токени, обвързани с американския долар - в масовия сектор.
„За криптоиндустрията тези избори не са свързани с избора на една партия за сметка на друга - става въпрос за подкрепа на кандидати, които признават, че САЩ трябва да подкрепят иновациите“, казва в изявление Лорън Белив, ръководител на отдела за политика на Ripple в САЩ.

Coinbase, която в сряда обяви, че е направила допълнително дарение от 25 млн. долара за прокрипто PAC, не отговори на искането за коментар.

Влиятелни прогресивни законодатели също са оказвали натиск върху Генслер да бъде твърд по отношение на крипто, но през юли някои демократи са изразили опасения пред Националния комитет на Демократическата партия, че този подход отблъсква някои избиратели, съобщи по-рано Ройтерс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ