Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кристалина Георгиева: Глобалното икономическо сътрудничество може да се сблъска с насрещни ветрове, но ще оцелее
Въпреки че неуспехите, които наблюдаваме, са много сериозни, аз съм дълбоко убедена, че историческите лъкатушения в крайна сметка ни водят напред и нагоре. Глобалното икономическо сътрудничество може да се сблъска с насрещни ветрове, но ще оцелее.
Това заяви управляващия директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева при получаването на наградата „Уго Ла Малфа“ за международно сътрудничество, която ѝ бе връчена във Венеция.
Кристалина Георгиева е първият носител на наградата, присъдена от Университета „Ка Фоскари“ във Венеция, Енциклопедия Трекани и Фондация „Уго Ла Малфа“
"Както отбелязах в речта си в Университета Кеймбридж преди два месеца, голяма част от това, което Джон Мейнард Кейнс, друг оптимист, е предвидил през 1930 г., днес е реалност. За сто години технологичният напредък и натрупването на капитал осигуриха осем пъти по-висок доход на глава от населението, въпреки че населението на света се увеличи четири пъти; въпреки войните, геноцидите и разделенията. Десетилетията от 1930 г. насам се характеризират с дълъг поход на сътрудничество, търговия и иновации, които повишиха производителността, растежа и стандарта на живот. А най-значимият напредък е постигнат в годините след края на Студената война — десетилетията, през които се радвахме на истински интегрирана световна икономика", подчерта Кристалина Георгиева в речта си.
Тя припомни поредицата от глобални кризи в последните години. "COVID19 връхлетя света в самото начало на мандата ми начело на Фонда. Всички помним картините на биохимичните костюми в Ухан, а след това и човешките страдания, особено на възрастните хора, тук, в Италия, а скоро след това и във всички точки на света. Това, което последва, не беше рецесия, а пълно блокиране. В богатите страни правителствата се намесиха в огромни мащаби, за да подкрепят живота и препитанието на хората. В Африка, Латинска Америка и на много други места правителствата не разполагаха с необходимите ресурси за това. Ние, от МВФ, бяхме единственият източник на подкрепа за тези страни: ние бяхме на първа линия, каза още управляващият директор на фонда.
Две години по-късно, точно когато се надявахме, че най-лошото е отминало, Русия започна инвазията си в Украйна. Един от резултатите: глобален енергиен шок, по-голям от петролния шок през 70-те години на миналия век. Огромни смущения в доставките на пшеница и много други стоки. Европа, толкова зависима от руския газ, беше засегната изключително тежко", припомни Георгиева.
Избрана съвсем наскоро единодушно за втори мандат начело на МВР Кристалина Георгиева откровено предупреди, че вижда сериозни причини за безпокойство. "Пред очите ни са войните в Украйна и в Близкия изток. Свидетели сме на климатични катастрофи на всички континенти — на безпрецедентен темп на промените и честота и сила на сътресенията. Неравенството в рамките на държавите и между тях се повишава", подчерта тя.
Неведнъж съм говорила за търговска и финансова фрагментация, която се превърна в наш постоянен спътник. Познавам добре ограниченията, с които трябва да се съобразяват в работата си МВФ, Световната банка и ООН. Няма нужда никой да ме убеждава колко е трудно да накараш 190 държави да се споразумеят за общи действия. Когато се пише историята, ще бъде ли казано, че след златния век на глобалното икономическо сътрудничество светът отново се е разделил на два враждебни лагера, които не си говорят, така както в детството ми? С оглед на края на постсъветското сближаване и формирането на нови партньорства това със сигурност е голям риск. Ако е така, защо оставам оптимистично настроена, попита риторично Кристалина Георгиева и изброи причините за оптимизъм:
-
Първо, международното сътрудничество, замислено в Бретън Уудс, доведе до значителен напредък за човечеството. Това е основното послание на моя бегъл исторически преглед днес.
-
Второ, технологичният прогрес, включително изкуственият интелект, и натрупването на богатство, както е предсказал Кейнс, продължават с все по-бързи темпове. И това се случва в един неизмеримо по-тясно преплетен и взаимозависим свят, отколкото през 1947 г. Процесът на интеграция може да се забави, но не и да се върне назад — социалната, икономическата и политическата цена на това просто би била твърде висока.
-
Трето, световните лидери от всякакъв политически спектър и политическа система изглежда са прагматично съгласни, че независимо от това какво се случва, за нас е от полза да имаме сигурни места, където все още можем да разговаряме. Места, където търговските, студените, горещите и прокси войните остават пред входната врата. Това виждам всеки път, когато провеждаме пролетните и годишните си срещи.
-
Четвърто, както отбелязах в началото, ние осъзнаваме, че споделяме един и същ дом — нашата прекрасна планета — и че изменението на климата и разрушаването на околната среда са универсални заплахи. Или ще посрещнем тези заплахи заедно, или — подобно на този красив и исторически град Венеция ще се борим за оцеляване, подчерта управляващият директор на МВФ.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.