Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Леко забавяне на инфлацията в САЩ през юли
Потребителските цени в САЩ са се повишили с 8,5% през юли спрямо предходната година, което представлява леко забавяне в сравнение с предходния месец, когато бе отчетена годишна инфлация от 9,1%, пише Си Ен Би Си.
Забавянето на инфлацията се дължи основно на спада на цените на бензина.
На месечна база индексът на потребителските цени остава непроменен (нулева инфлация) от юни до юли, като цените на енергията са паднали с 4,6%, а по-конкретно на бензина – със 7,7%.
Икономисти, анкетирани от Dow Jones, очакваха инфлацията да достигне 8,7% на годишна база и 0,2% на месечна.
Основната инфлация, в която не влизат волатилните цени на храните и на енергията, се повиши с 5,9% на годишна база и 0,3% на месечна при очаквани увеличения от съответно 6,1% и 0,5%.
Дори при по-ниските от очакваното резултати, инфлационният натиск остава силен.
През юли цените на храните са нараснали с 10,9% на годишна база, което е най-бързият темп на растеж от май 1979 г. насам. Въпреки спадът на цените на енергия на месечна база, електричеството е поскъпнало с 1,6% спрямо предходния месец и 15,2% в сравнение със същия период на миналата. Цените на енергията пък са поскъпнали с 32,9% на годишна база.
Цените на употребяваните превозни средства отчетоха месечен спад от 0,4%, а цените на дрехите се понижиха с 0,1%. На месечна база транспортните услуги поевтиняха с 0,5%..
Пазарите реагираха положително на доклада, като фючърсите, обвързани с Dow Jones Industrial Average, се покачиха с повече от 400 пункта, а доходността на държавните облигации рязко намаля..
Числата показват, че инфлационният натиск в известна степен отслабва, но все още остава близо до най-високите си нива от началото на 80-те години на миналия век.
Прекъснатите вериги на доставки, прекомерното търсене на стоки в сравнение услуги и трилиони долари във фискални и парични стимули, свързани с пандемията, се комбинираха, за да създадат среда на високи цени и бавен икономически растеж.
Поевтиняването на бензина през юли даде известна надежда, след като цените на бензиностанциите се покачиха до над 5 долара за галон. В сравнение със същия период на миналата година обаче бензинът е с 44% по-скъп, а мазутът - със 75,6%,
Докато инфлацията се ускорява, брутният вътрешен продукт на САЩ се сви през първите две тримесечия на 2022 г. Комбинацията от бавен растеж и покачващи се цени е свързана със стагфлация, докато двете поредни тримесечия на отрицателен БВП отговарят на широко разпространеното определение за рецесия.
Данните за инфлацията от днес може да намалят натиска върху Фед за вдигане на лихвите. Последните коментари на представители на централната банка сочат към трето поредно увеличение на лихвения процент с 0,75 процентни пункта на срещата през септември. След доклада за CPI пазарното ценообразуване се обърна, като търговците сега оценяват като по-вероятно увеличение с 0,5 процентни пункта.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.