Левон Хампарцумян: Лихвите по кредити и депозити бавно ще се покачват

Левон Хампарцумян: Лихвите по кредити и депозити бавно ще се покачват

Има ли балон на пазара на имоти или не, за съжаление разбираме когато се спука. Има много фактори, които действат за увеличаване на цените. В България, където хората са склонни да притежават имота, а не да наемат, също е важно при оценката на пазара, коментира новите изисквания на БНБ за кредитиране Левон Хампарцумян в интервю пред БНР.

Според него този бум на жилищно кредитиране е в София и големи градове, където икономиката се развива доста успешно. "Това е придружено не само от търсенето на жилища, а и от стандарта на живот в София, който е приблизително като в централна Европа. Вече няма голяма разлика на живота, продават се повече нови коли, повече стоки и хората искат да живеят добре. Важното е и качеството на имотите, включително в София има квартали със скъпи сгради, но от урбанистична гледна точка са катастрофа. И хората ще гледат да бягат и да наемат нещо с по-хубаво жизнена среда. Ако имате хубаво жилище и всяка вечер обикаляте да паркирате, животът ви не е толкова прекрасен", каза той. 

Хампарцумян коментира, че новите мерки на БНБ за жилищно кредитиране са инструментите и не са червено копче или зелено копче "включи, изключи". 

"Говорим за индиректно влияние както на банките така и на купувачите. От тази гледна точка тези условия са малко по-консервативни, от това което се случва на пазара. Защото банките нямат еднакви условия на кредитиране и са близко до един консервативен подход, който ще охлади купувачите и продавачите", добави той. 

Хампарцумян обясни, че БНБ не може да вдигне лихвите: "Лихвите се вдигат от оценката на риска, която банките правят за кредитополучателя. Млад, богат и с добра перспектива ще вземе по-добри условия по ипотеката отколкото някой възрастен с разклатено здраве. Няма еднакви условия за всички."

За цена от 300 000 евро за апартамент, от 80 кв. м, в столичния "Стрелбище", банкерът каза, че е нормално, след като има кой да плати и банка, която да финансира.

"Ако го сравните с цените в съседни столици ще видите, че не е толкова далече – от същия порядък са цените. От тази гледна точка зависи самото жилище, качеството и колко е близко до обществения транспорт. Така че не бива да се учудваме за това. А инфлационните процеси в последните години, вдигнаха доходите на хората, особено на тези с умения и професии", каза бившият банкер.

Той прогнозира, че лихвите по кредити и депозити имат тенденция за бавно покачване, "но няма да видим двуцифрени - плавно и бавно, примерно до средноевропейските нива".

"Самите кредити са в различни условия. Стандартният кредит в САЩ, който е като мерило, е 30 години ипотека с фиксирана лихва. Тук няма такъв продукт, в САЩ е 7- 8%, но не сравняваме с България, защото лихвата у нас се фиксира за 3 - 5 години и после става плаваща. По-скоро лихвата би пораснала, отколкото да намалее. Съотношението кредити – депозити е в полза на депозитите.  Този ресурс ще се изчерпа и лихвите ще тръгнат нагоре", прогнозира Хампарцумян.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Фразите, които разкриват липса на емоционална интелигентност
Бизнесът поиска спешни мерки за ограничаване и контрол на китайските онлайн платформи за търговия
За първи път в историята: Двама американски туристи излязоха в открития космос
Останки от натоварени с експлозиви нацистки кораби изплуваха в сръбския участък на р. Дунав
Димитър Радев: Новите мерки при ипотечните кредити имат за цел овладяване на експанзията, а не стагнация
На днешната дата, 12 септември. Рождениците днес
Кремъл заплаши с "подходящ отговор" ако САЩ позволят на Киев атаки с ATACMS
Динамична мотивация