МФ предлага таван от 5000 лв. на плащанията в брой

МФ предлага таван от  5000 лв. на плащанията в брой

МФ предлага таван от 5000 лв. на плащанията в брой

Да се ограничат плащанията в брой от 10 000 лв. на 5000 лв. Това предлага Министерството на финансите с изменения и допълнения на Закона за ограничаване на плащанията в брой.

Предложението е плащанията на територията на страната да се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са на стойност, равна на или надвишаваща 5000 лв. и на стойност под 5000 лв., представляваща част от парична престация по договор, чиято стойност е равна на или надвишава 5000 лв. Мярката ще стимулира текущото отразяване на паричните потоци чрез първични счетоводни документи и ще способства за минимизиране на разплащанията в брой по сделки между лицата, участници в стопанския оборот, аргументират се от финансовото министерство.

Предлага се и изплащането на трудовите възнаграждения в размери над прага от 5000 лв. да се включи в режима на закона. Сега изплащането на трудови възнаграждения е извън обхвата му.

С промени във Валутния закон финансовото министерство предлага митничарите да могат да задържат парите на хора, които преминават границата към страни извън ЕС със суми в брой над 30 хил. лв. и имат задължения към държавната хазна в размер над ­5 хил. лв. 

В момента не е разрешено при пътуване за страна извън ЕС да се изнасят суми над 30 хил. лв., ако съответното лице има задължения над 5000 лв. към бюджета. С предлаганите промени във Валутния закон парите ще бъдат задържани до 30 дни и ще бъде уведомявана Националната агенция за приходите (НАП). Така НАП ще може да поиска запориране на парите и с тях или част от тях да бъдат покрити задълженията към бюджета.

Както и досега при пренасяне през границата на суми над 10 хил. евро те ще трябва да бъдат декларирани. Но ако човек не декларира пренасяните пари, те вече няма да бъдат конфискувани, а ще се прави проверка дали са свързани с незаконна дейност и ще бъде налагана глоба.

Промените във Валутния закон предвиждат на границата вече да не се декларират скъпоценни камъни. В случай, че през границата се  пренасят златни монети, кюлчета или буци злато, както и чекове или предплатени карти, за тях ще бъдат прилагани същите правила, както за пренасяне на пари в брой.

При съмнения за собствеността, произхода и предназначението на пренасяни през границата пари, дори те да са под 10 хил. евро, митничарите ще могат да събират информация за това кой пренася пари, чия собственост са, за кого да предназначени, се предлага още в законопроекта.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ