Милиарди долари и евро достигат до Русия, въпреки санкциите

Милиарди долари и евро достигат до Русия, въпреки санкциите

Около 2,3 млрд. долара и евро са били изпратени в Русия, след като през март 2022 г. САЩ и ЕС забраниха износа на своите банкноти след инвазията в Украйна, според митнически данни, предоставени на "Ройтерс"

Неотразяваните досега цифри показват, че Русия е успяла да заобиколи санкциите, блокиращи вноса на пари в брой, и сочат, че доларите и еврото остават полезни инструменти за търговия и пътуване, дори когато Москва се стреми да намали експозицията си към твърдите валути.

Митническите данни, получени от търговски доставчик, който регистрира и обобщава информацията, показват, че пари в брой са били транспортирани до Русия от държави, включително ОАЕ и Турция, които не са наложили ограничения върху търговията с Русия. Страната на произход на повече от половината от общата сума не е посочена в регистрите.
През декември правителството на САЩ заплаши със санкции финансовите институции, които помагат на Русия да заобиколи санкциите, и наложи санкции на компании от трети държави през 2023 и 2024 г.

Китайският юан изпреварва зелените пари и се превръща в най-търгуваната чуждестранна валута в Москва, въпреки че продължават да съществуват значителни проблеми с разплащанията.

Дмитрий Полевой, ръководител на инвестиционния отдел на Astra Asset Management в Русия, заяви, че много руснаци все още искат чуждестранна валута в брой за пътувания в чужбина, както и за малък внос и вътрешни спестявания.

"За физическите лица доларът все още е надеждна валута", каза той пред Ройтерс. Русия започна да обозначава долара и еврото като "токсични" през 2022 г., тъй като мащабните санкции отрязаха достъпа ѝ до световната финансова система, затруднявайки плащанията и търговията. Около 300 млрд. долара от чуждестранните резерви на Банката на Русия в Европа бяха замразени.

Говорител на Европейската комисия заяви, че тя не може да коментира отделни случаи на прилагането на санкции. Говорителят заяви, че Европейският съюз се ангажира с трети държави, когато има съмнения, че санкциите се заобикалят.

Митническите записи обхващат периода от март 2022 г. до декември 2023 г. и Ройтерс не е имала достъп до по-нови данни. Документите показват рязко нарастване на вноса на парични средства непосредствено преди инвазията. Между ноември 2021 г. и февруари 2022 г. в Русия са влезли банкноти в долари и евро на стойност 18,9 млрд. долара в сравнение с едва 17 млн. долара през предходните четири месеца.

Даниел Пикард, ръководител на практическата група по международна търговия и национална сигурност в американската адвокатска кантора Buchanan Ingersoll & Rooney, заяви, че рязкото увеличаване на доставките преди инвазията предполага, че някои руснаци искат да се предпазят от евентуални санкции.
"Докато САЩ и техните съюзници са научили колко важни са колективните действия за постигане на максимални икономически последици, Русия се учи как да избягва и смекчава същите последици", каза Пикард. Той добави, че данните почти сигурно занижават действителните валутни потоци.

Ограничени изходящи потоци

Руската централна банка бързо ограничи тегленето на пари в чуждестранна валута от физически лица след инвазията в Украйна, за да подкрепи отслабващата рубла.
Според данните само 98 млн. долара в доларови и еврови банкноти са напуснали Русия между февруари 2022 г. и края на 2023 г.

За разлика от тях притокът на чуждестранна валута е бил далеч по-голям. Най-големият единичен декларатор на чуждестранна валута беше малко известната компания "Аеротрейд", която предлага услуги за безмитно пазаруване на летищата и на борда на самолетите. През този период тя е декларирала банкноти на стойност около 1,5 млрд. долара.

Аеротрейд регистрира 73 пратки на стойност 20 млн. долара или евро всяка, като всички те са обмитени на московското летище Домодедово - международен център в близост до централата на компанията. Пратките са описани в митническите декларации като обмен или приходи от бордова търговия.

В повечето случаи "Аеротрейд" е вписана само като декларатор - органът, който подготвя и подава митническата документация. Ройтерс не е успяла да идентифицира клиентите на Аеротрейд и  да определи източника или местоназначението на паричните средства.

Собственикът на "Аеротрейд" Артьом Мартинюк заяви пред Ройтерс, че се съмнява в автентичността на митническите документи. Той отказа да коментира повече. В изявлението на компанията се казва, че ""АероТрейд" не се занимава с доставка на чуждестранна валута за Русия".

Според митническите документи една пратка на стойност 20 милиона евро, обработена от "Аеротрейд", е внесена през февруари миналата година от "Yves Rocher Vostok", дъщерно дружество на френската козметична група "Yves Rocher", която все още има десетки магазини в Русия. В данните не са посочени нито държава на произход, нито име на доставчика.

От френската компания майка Groupe Rocher заявиха, че нито групата, нито Yves Rocher Vostok са имали някога връзка с "Аеротрейд" или са поискали въпросния трансфер.
"Yves Rocher Vostok, както и всички структури на Groupe Rocher, спазва закона", заяви говорител на групата. "Тя никога не се е опитвала и няма да се опита да заобиколи санкциите върху вноса на доларови и еврови банкноти в Русия."

Злато, оръжия, банкиране

Повече от една четвърт от банкнотите на стойност 2,27 млрд. долара са внесени от банките, като голяма част от тях са платени за благородни метали, сочат митническите документи и данни на лице, запознато с транзакциите.

Няколко руски банки са получили пари в брой на стойност 580 млн. долара от чужбина между март 2022 г. и декември 2023 г. и са изнесли приблизително същите количества благородни метали. В много случаи доставките на злато или сребро са отивали при компаниите, които са доставяли банкноти, показват записите.

Например руският кредитор Витабанк внася банкноти на стойност 64,8 млн. долара от турската фирма за търговия със злато Demas Kuyumculuk през 2022 г. и 2023 г. През същия период Витабанк е изнесла 59,5 млн. долара в злато и сребро на турската компания.

Лице, запознато с дейността на Demas, потвърди, че компанията е участвала в поредица от сделки "пари срещу злато" с участието на Витабанк и двама други руски кредитори между март 2022 г. и септември 2023 г.

Лицето заяви, че доставката на банкноти от ОАЕ до Русия е единственото решение, което Demas е намерила, за да изпълни дългосрочните договори, подписани преди влизането в сила на западните санкции с руските доставчици на злато, като същевременно спазва турските и международните разпоредби, свързани с трансграничните плащания.

Тъй като санкциите на практика отрязаха Русия от западната финансова система, уреждането на сметките с традиционен банков превод вече не беше възможно, каза източникът.

Ако не спазваше съществуващите споразумения, Демас щеше да бъде подложен на финансови санкции и рискове за репутацията си, допълва той. Турският търговец на злато никога не е имал бизнес с лица, които са обект на западни санкции, и стриктно спазва всички национални и международни процедури за съответствие, добави лицето.
През третото тримесечие на миналата година, след като всички предвоенни договори с руски компании бяха приключени, Demas прекрати двустранните сделки, казва още източникът.

Сред другите големи вносители на пари в брой са структури, контролирани от държавния военнопромишлен конгломерат "Ростех", получавал плащания в брой, показват документите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 12 до 18 август
Париж предаде олимпийската щафета на Лос Анджелис с драматичното участие на Том Круз
Евакуират жители и туристи на олимпийския стадион в Атина заради пожар край гръцката столица
Антон Кутев: Горица Кожарева може да бъде новият месия на България
Мечият пазар идва през 2025 г., предупреждава инвеститор ветеран
Постоянно отсъстват, не им се работи...Как да съживите една „зомби организация“
„Криптокралицата“ Ружа Игнатова със задочно обвинение и постановление за задържане
Светът на парите: Колко можем да изкараме от една (пропусната) почивка на морето