МВФ не изключва допълнителен 20-процентов спад на американските фондови пазари

МВФ не изключва допълнителен 20-процентов спад на американските фондови пазари

Промяната в настроенията на инвеститорите може да доведе до още 20% спад за фондовите пазари в САЩ. Това заяви пред Си Ен Би Си Тобиас Ейдриън, директор на отдела за парични и капиталови пазари на Международния валутен фонд.

Според прочуванията на МВФ нарастващите лихвени проценти и очакванията за бъдещи печалби понижават оценките на компаниите при текущия пазарен спад, каза Ейдриън по време на годишната среща на Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка във Вашингтон.

Запитан за скорошно интервю на Си Ен Би Си с главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън, в което той, че S&P 500 лесно може да се понижи с още 20%, Ейдриън коментира, че това е „със сигурност възможно“. Широкообхватният индекс е паднал с около 25% от началото на годината.

През септември Федералният резерв на САЩ повиши лихвата си в диапазона от 3 до 3,25 процента - най-високата ставка от началото на 2008 г., докато се опитва да охлади инфлацията от 8,3% на годишна база. Последните данни за инфлацията в САЩ трябва да бъдат публикувани в четвъртък.

„Моето убеждение е, че това, което Джейми Даймън има предвид, е, че може да има и промяна в настроенията. И това, разбира се, ще се отрази на икономическата активност“, каза Ейдриън.

„Сега, що се отнася до 20-те процента, това със сигурност е възможно. Това не е нашата базова линия, но е нещо, което е възможно“, добави той.

Ейдриън обясни, че МВФ няма конкретна цифра за своя базов сценарии, но посочи, че той предвижда продължаващо затягане на финансовите условия, забавяне на икономическата активност и продължителен натиск върху пазарите.

Във вторник институцията публикува своите прогнози за световната икономика, в които посочи, че глобалният растеж ще се забави до 2,7% през следващата година, което с 0,2 процентни пункта по-нисък резултат от прогнозата от юли.

Освен това се казва, че 2023 г. ще се почувства като рецесия за милиони по света, като около една трета от световната икономика ще претърпи свиване.

Ейдриън каза пред Си Ен Би Си, че въпреки неотдавнашната нестабилност в на някои пазари, включително на тези за държавните облигации на Обединеното кралство, позицията на МВФ продължава  да е, че пазарите са „подредени“ и няма да изпаднат в пълномащабна криза от типа на тази с Lehman Brothers.

Той обаче подчерта, че все още има много негативни рискове.

„Рисковете за финансовата стабилност са много високи. Те са били по-високи само във времена на остра криза, като тази от 2008 г., кризата с COVID-19 от 2020 г. или кризата с еврото“, каза той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ