„Неинвестируемо“: Британските пазари изгубиха 300 млрд. паунда в първия месец от управлението на Лиз Тръс

„Неинвестируемо“: Британските пазари изгубиха 300 млрд. паунда в първия месец от управлението на Лиз Тръс

„Неинвестируемо“: Британските пазари изгубиха 300 млрд. паунда в първия месец от управлението на Лиз Тръс

Първият месец от управлението на правителството на Лиз Тръс бе белязан от изтриването на 300 млрд. паунда от общата стойност на британските пазари на акции и облигации, пише Блумбърг.

Докато активите в световен мащаб бяха разтърсени от усилията на централните банки да укротят нарастващата инфлация, доверието в Обединеното кралство понесе още по-големи негативи. Септемврийската разпродажба в Обединеното кралство, предизвикана от опасения относно намаляването на данъците на правителството на Тръсс, доведе до рекордно ниско ниво на паунда спрямо долара, намеса на Английската централна и унизителен обрат в политиката на кабинета.

„Обратната връзка, която получаваме от инвеститорите, е, че те смятат Обединеното кралство за неинвестируемо, докато има такъв правителствен хаос“, каза стратегът на Liberum Capital Ltd. Йоахим Клемент в коментар за Блумбърг.

Възстановявайки се частично от края на септември насам, индексът FTSE 350, който включва акции в насочения към експорта FTSE 100 и фокусирания върху вътрешния пазар FTSE 250, е изгубил 77 млрд. паунда от стойността си след приключването на сесията на 2 септември - последния търговски ден преди управляващата Консервативна партия да избере Лиз Тръс за свой нов лидер, сочат данни, събрани от Блумрбъг.

През същият период пазарите на облигации са загубили около 200 млрд. паунда. . Това отразява глобалната разпродажба на облигации, както и опасенията, специфични за Обединеното кралство. Миналия месец се наблюдава най-големият скок на доходността на 10-годишните държавни облигации на Обединеното кралство. Това тласна доходността над прага 4% за първи път от 2010 г.

Деноминираните в паундове облигации с инвестиционен клас са загубили стойност от 26 млрд. британски лири за същия период, понижавайки пазарната стойност на индекса на Блумбърг, който проследява ценните книжа, до най-ниското ниво от януари 2014 г.

Тръс се опита да разсее опасенията на пазарите в реч пред конференцията на своята партия в Бирмингам в сряда. Паундът обаче продължи да спада след речта, докато доларът се повиши.

„На фона на объркването около плановете на министъра на финансите Куартенг публикува прогнози за държавните финанси, правителството може да бъде принудено да коригира допълнително политиката, ако тези прогнози не успокоят пазарите“, каза Кристи Уилсън, сътрудник в Katten Muchin Rosenman UK LLP - правна фирма, която консултира финансовия сектор.

Въпреки всичко, стойността започва да се връща на британския пазар на акции,  обяснява Клемент от Liberum, като някои инвеститори виждат възможности за изграждане на позиции.

„Съществува чувството, че акциите започват да изглеждат много евтини, примамвайки някои опортюнистични инвеститори обратно на пазара“, коментира Виктория Схолар, ръководител на инвестициите в подразделението за търговия на дребно на Abrdn Plc, Interactive Investor.

Що се отнася до паунда, той се възстанови след провала на „мини-бюджета“, задържайки се на ниво от около 1,12 щатски долара за паунд, след като по-рано падна до 1,03 долара за паунд.

 Това обаче не трябва да се приема като вот на доверие към правителството, смята Сийма Шах, главен глобален стратег в Principal Global Investors Ltd, който отбеляза, че печалбите съвпадат с обратния завой по отношение на данъка върху доходите.

„Покачването на паунда може всъщност да ни казва, че инвеститорите вярват, че оста Тръс/ Куартенг може да бъде приведена в съответствие“, каза тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ