На фокус през следващата седмица: Централните банки отново са под светлината на прожекторите

На фокус през следващата седмица: Централните банки отново са под светлината на прожекторите

Вниманието на инвеститорите през следващата седмица ще бъде фокусирано върху срещите на централните банки, отговарящи за 10-те най-търгувани валути - включително Федералния резерв на САЩ, които трябва да вземат важни решения за лихвените проценти, пише Ройтерс.

Ето поглед към предстоящата седмица на пазарите в Ню Йорк, Токио и Лондон.

По стъпките на…

Тази седмица ЕЦБ сигнализира за края на агресивните си повишения на лихвените проценти, внасяйки доза оптимизъм пазарите. Сега е ред на най-важната централна банка в света.

Очаква се Федералният резерв на САЩ да остави основната си лихва в диапазона 5,25-5,50%, когато приключи заседанието си в сряда. Последните данни за инфлацията показаха малко по-високи от очаквано нива, но това не допринесе много за подкрепа на аргументите за ново увеличение на лихвите.

Независимо дали става въпрос за Съединените щати или Европа, инвеститорите подозират, че глобалния цикъл на затягане на паричната политика е към своя край. В същото време ястребов тон от шефа на Фед Джеръм Пауъл може да задържи доходността по държавните облигации завишена, притъпявайки допълнително привлекателността на акциите, но подкрепяйки долара.

Супер четвъртък

Решенията за лихвените проценти в Обединеното кралство, Скандинавия и Швейцария ще дадат указания за това дали тези северноевропейски икономики могат да издържат на още затягане на паричната политика.

Шведската Riksbank се очаква да повиши основния си лихвен процент с 25 базисни пункта до 4%, въпреки нарастващата икономическа болка, олицетворена от свиване на производството, слаба валута и инфлация над целевата стойност (въпреки регистрирания спад до 4,7% през август).

В четвъртък също се очаква Английската централна банка да повиши основната лихва за 15-ти пореден път до ниво от 5,5%. Въпреки че общата инфлация спада с поевтиняването на жилищата, значителна част от икономистите очакват по-нататъшно увеличение тази година.

Залозите на паричния пазар за това дали Швейцария ще повиши основната си лихва или ще я задържи на ниво от 1,75% са 50 на 50.

Вътрешният ястреб на Уеда

Неотдавнашни коментари на управителя на Японската централна банка Казуо Уеда подпалиха пазара на държавни облигации на Япония, изпращайки референтната доходност над 0,7% за първи път от почти десетилетие.

Искрата беше внезапна промяна в тона. Само седмици след удвояването горната граница на доходността по 10-годишните японски държавни облигации до 1%, Уеда заговори за възможния край на отрицателните краткосрочни лихви до края на годината.

Решението за политиката на ЯЦБ и пресконференцията на 22 септември ще бъдат решаващи: първо, за да се разбере дали е в ход друга промяна на политиката и второ, за да се види Уеда изяснява позицията си, след като оцени реакцията на пазара.

Някои изненадани наблюдатели на ЯЦБ предполагат, че промяната в позицията му е дошла в следствие спада на йената до 10-месечно дъно при 147,875 ейни за долар, което започна да тревожи Министерството на финансите на Япония. Но може да са необходими по-скоро дела, отколкото думи, за да се спре спадът.

Различни траектории

Разнопосочните фактори върху централните банки на най-видими на нововъзникващите пазари.

Голяма част от Латинска Америка, която постигна бързи и големи покачвания през последния цикъл на затягане, сега е твърдо в режим на разхлабване на паричната политика. На срещата на централните банкери в Бразилия в сряда се очаква те да се придържат към обещанието си за съкращения с 50 базисни точки, за да свалят основната лихва на 12,75%.

Но за централната банка на Турция, която ще заседава в четвъртък, единственият път е нагоре. Борейки се да върнат паричната политика обратно към ортодоксалния път, след като години наред президентът Тайип Ердоган настояваше за по-ниски лихвени проценти въпреки растящата инфлация, централните банкери в страната вероятно ще повишат основната лихва до 35% до края на годината. В момента тя е на ниво от 25%.

Южна Африка ще запази ставките стабилни на равнище от 8,25% на срещата си в четвъртък, за да ограничи въздействието на инфлацията върху цените на горивата. Централните банки на Египет и Тайван също ще проведат заседанията си тогава.

Нещата вървяха токова добре…

Август беше месецът, в който европейските потребители най-накрая се пречупиха.

Секторът на услугите се сви за първи път тази година, за разлика от този на промишлеността, които регистрира 13 поредни месеца на намаляваща активност. Един отчет под 50 пункта не е катастрофа, но спадът беше много по-дълбок, отколкото мнозина очакваха. Това подейства като аларма, тласкайки еврото надолу с 1% в един момент след представянето на доклада.

Икономистите смятат, че рецесията в еврозоната бързо става неизбежна, особено предвид влошаващата се бизнес активност.

Има обаче надежда, че фабричният сектор може да е преминал най-лошия период от спада и предварителните оценки на индексът на мениджърите на покупки (PMI) на 22 септември може да потвърдят това. Но тъй като потребителите усещат болката от високите лихвени проценти и инфлацията, перспективата за възстановяването на сектора на услугите в Европа може да е по-далечна.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ