Джоузеф Стиглиц: Федералният резерв не си беше написал домашното за инфлацията

Джоузеф Стиглиц: Федералният резерв не си беше написал домашното за инфлацията

Джоузеф Стиглиц: Федералният резерв не си беше написал домашното за инфлацията

Федералният резерв не си беше написал домашното и характеризира погрешно скока в инфлацията, който измъчва икономиката на САЩ през последните две години. Това мнение изрази пред Си Ен Би Си Нобеловият лауреат, икономист и бивш съветник на президента Бил Клинтън Джоузеф Стиглиц.

Инфлацията в САЩ започна да набира скорост в началото на 2021 г., когато икономиката започна възстановяването си от пандемията от COVID-19, като се покачи от годишното равнище от 1,2% през декември 2020 г. до 40-годишен връх от 9,1% през юни 2022 г.

Фед не започна да повишава лихвените проценти до март 2022 г. и председателят Джеръм Пауъл многократно настоя, че инфлацията е „преходна“, което означаваше, че може лесно да бъде укротена.

„Фед смяташе, че източникът на инфлацията, която започна в периода след пандемията, е прекомерното търсене? Можете да разберете защо са мислили така, ако не са си написали домашното“, каза Стиглиц пред Стив Седжуик от Си Ен Би Си в кулоарите на международния икономически форум „Амброзети“.

Според Стиглиц покачването на цените често се дължи на други фактори, като например недостига на ключови компоненти като полупроводникови чипове.

В опит да върне инфлацията обратно към нейната цел от 2%, централната банка на САЩ повиши лихвените проценти общо 11 пъти до настоящия диапазон от 5,25%-5,5%, което е най-високото ниво от повече от 22 години.

За този период бе постигнат значителен напредък, като 12-месечният индекс на потребителските цени падна до едва 3,2% през годината през юли, а множество данни показват, че инфлационният натиск е намалял значително.

„Лошо икономическo разбиране“

Въпреки че не вижда затягане на паричната политика през последните 18 месеца, което да е достатъчно агресивно, за да насочи икономиката на САЩ към рецесия, Стиглиц предположи, че има поуки, които трябва да се вземат от оценката на Фед за инфлационната динамика.

„Това е наистина лошо икономическо разбиране, защото Фед видя, че правителството е приело тази огромна програма за възстановяване и ако всички тези пари бяха похарчени, това щеше да доведе до инфлация. Трябва обаче да си спомните, че само преди няколко години имаше огромно количество несигурност“, каза той.

Тази несигурност означаваше, че фирмите не инвестираха, както биха направили обикновено, докато потребителите не се чувстваха комфортно да използват спестяванията, натрупани по време на пандемията – което означава, че общото или съвкупното търсене все още е под прогнозите отпреди пандемията, каза Стиглиц.

„Защо имаше инфлация? Всички знаем причината. Цените на колите в началото се повишиха много - защо? Дали защото не знаехме как да произвеждаме коли? Не, знаехме как да правим коли. Американските автомобилни компании забравиха да направят поръчки за чипове, а при липса на чип не можете да направите кола“, добави той.

Щастлива политическа грешка?

Въпреки бързото повишаване на лихвените проценти от Фед, икономиката на САЩ се представя изненадващо добре, макар че икономистите все още са разделени относно това дали затягането на финансовите условия ще доведе до рецесия.

Стиглиц предположи, че икономическото меко приземяване, което Фед се опитва да създаде, може да се осъществи, но в резултат на друга щастлива политическа „грешка“, този път от правителството под формата на Закона за намаляване на инфлацията, известен още като IAR.

IRA, който е насочен към производството, инфраструктурата и изменението на климата, стартира преди малко повече от година и е насърчил повече от 500 милиарда долара нови инвестиции, според Министерството на финансите.

„Когато приеха този закон, те смятаха, че ще има компании, които ще се възползват от него и че ще струва 271 милиарда долара за 10 години. Сега оценките от много източници надхвърлят един трилион долара“, отбеляза Стиглиц.

„Това е голям стимул за икономиката, който ще компенсира свиващите ефекти на паричната политика, така че може да се справим с нещата благодарение на късмет.  Федералният резерв нямаше представа за ефекта от IRA”, каза още той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ