На фокус следващата седмица: Спокойно начало на 2024 година? Не точно

На фокус следващата седмица: Спокойно начало на 2024 година? Не точно

Няма много време за възстановяване на новогодишните купони: следените най-отблизо икономически данни в САЩ и ключови доклади за инфлацията в еврозоната се очакват още следващата седмица, което предполага натоварено начало на 2024 г.

С големите надежди големите централни банки скоро да започнат да намаляват лихвените проценти, еуфоричните финансови пазари скоро могат да бъдат подложени на изпитание, докато времето за повишаване на лихвените проценти от Японската централна банка остава на преден план. Това са част от темите и събитията, върху които ще се фокусират инвеститорите през следващите седем дни, пише Ройтерс.

Златокоске, остани за по-дълго!

Здравето на пазара на труда в САЩ е от решаващо значение за оценката дали т.нар. сценарий „Златокоска“, при който икономическият растеж не е нито твърде силен, нито твърде слаб, ще продължи и през 2024 г., поставяйки декемврийския доклад за новите работни места извън селскостопанския сектор в светлината на прожекторите.

Икономическият растеж се охлади и инфлацията се понижи, подхранвайки рали сред редица активи и позволявайки на Федералния резерв да планира намаления на лихвените проценти за 2024 г. В същото време икономиката показа малко доказателства, че месеците на по-строга парична политика водят до тежък спад.

Признаците за отклонение от този сценарий - под формата на изключително силен растеж на работните места или внезапен спад в заетостта, биха могли да разклатят доверието на инвеститорите в меко приземяване.

Икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакват икономиката на САЩ да е добавила 158 хил. работни места през декември спрямо 199 хил. през ноември.

Инфлационна изненада

Въпреки радостта на пазарите, насроченият за следващият петък доклад се очаква да покаже, че инфлацията в еврозоната се е повишила през декември за първи път от април.

Проучване на Ройтерс показва, че той е тя е скочила до 3% от 2,4% през ноември, прекъсвайки серията, при която инфлацията се оказа под очакванията за три поредни месеца.

Икономистите смятат, че покачването до голяма степен ще се дължи на мерките за енергийна подкрепа преди година, особено в Германия, където правителството покри битовите сметки за газ, което означава по-ниска „база“, с която се сравняват цените от декември 2023 г.

Така че инвеститорите ще трябва да пресеят данните, за да преценят как се развива текущият ценови натиск. Всяко изненадващо по-високо ниво на инфлация би обезпокоило търговците, очакващи над шест намаления на лихвените проценти от ЕЦБ с четвърт процентен пункт през 2024 г.

Добрата новина: основната инфлация, която не включва нестабилните цени на храните и енергията, трябва да продължи да спада. Очаква се показателят да падне до 3,4% на годишна база, което  би било най-ниското ниво от март 2022 г.

Предупредителен знак

Всичко, което върви нагоре, някои ден трябва да падне. Очакванията за пониженията на лихвените проценти означават, че пазарите започват новата година на високо ниво - акциите са най-високи си равнища от повече от година, а доходността по държавните облигации е на многомесечно дъно.

Може обаче самодоволството на пазарите да е прекомерно, като се имат предвид завишените геополитически рискове, перспективите корпоративните неизпълнения да нарастват и ключовите избори, започващи с Тайван на 13 януари.

В САЩ добре познатият измерител на страха на пазара - индексът VIX, достигна над тригодишни дъна през декември, а индикаторът за пазарна волатилност на Министерството на финансите MOVE е доста под пика през март.

Следващите дни ще подложат на изпитание доверието на инвеститорите. И ако новата година е момент за размисъл върху изминалата година, не забравяйте за многото неочаквани събития (банкова криза, войната между Хамас и Израел, резултатите от президентските избори в Аржентина), които изненадаха мнозина.

Скрит ястреб?

Залозите за неизбежен край на политиката на отрицателните лихвени проценти на Японската централна банка не се реализираха през декември, тъй като институцията продължи да се придържа към хлабавата си парична политика.

И все пак гуверньорът Казуо Уеда предложи изкусителна хапка на ястребите, като заяви, че „най-общо казано“ изходът от стимулиращата политика може да включва елемент на изненада.

Така че, докато повърхностното послание продължава да бъде такова за търпение (подплатено от данни, показващи отслабване на инфлационния натиск), коментарите на ЯЦБ преди заседанието на централната банка 23 януари са на фокус.

Същата цел, по-голямо предизвикателство

Тъй като икономиката на Китай е на път да постигне целта на Пекин за растеж от 5% през 2023 г., правителствените съветници изглеждат уверени в поставянето на същата цел за 2024 г.

Проблемът в случая обаче идва от това, че годишният резултат през 2024 г. няма да бъде сравняван с ниска база, какъвто бе случаят през тази година, като се има предвид ефекта от мерките срещу COVID-19 в Китай през 2022 г.

Това означава труден избор за политиците, особено около натрупването на повече дългове, докато Пекин се бори да премине от водено от строителството развитие към растеж, подхранван от потреблението.

Инвеститорите, които очакват повече стимули, ще следят отблизо заглавията в Китай през следващите няколко дни. Вътрешното търсене все още е слабо, а пазарът на имоти, където се съхранява от 70% от богатството на домакинствата, е близо до колапс.

Официалните цели за растеж няма да бъдат обявени до март, но мерките, които ще се появят преди това, ще кажат много за стратегията на Китай.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ