На първо четене: Парламентът одобри закона за личния фалит

На първо четене: Парламентът одобри закона за личния фалит

Закон за несъстоятелност на физическите лица, който е по-известен като Закон за личния фалит, одобри парламентът на първо чете на заседанието си днес. "За" гласуваха 163-ма депутати, а шестима народни представители от ДПС - "въздържал се".

Депутатите решиха още да удължат на три седмици срока за предложения между първо и второ четене на законопроекта.

Припомняме, че действащото в момента законодателство не допуска физически лица, които са в неплатежоспособност, да бъдат обявени в несъстоятелност.

Законът за личния фалит урежда условията и реда за провеждане на производство по несъстоятелност на физическите лица, в което да бъдат удовлетворени вземанията на всички кредитори. То е изцяло доброволно, образува се по искане на добросъвестния длъжник и цели справедливо удовлетворяване на неговите кредитори.

Освен това  са осигурени гаранции за задоволяване на жизнените потребности на длъжника чрез определяне на издръжка от поне една минимална работна заплата, както и определена несеквестируемост на имуществото му. В производството се заплащат само прости такси, а останалите разноски са дължими в предвидени от закона случаи. В закона е уредена и възможност за погасяване на задълженията на добросъвестния длъжник след изтичане на 3-годишен срок от одобряване на плана за погасяване или описа на имуществото му, ако той е заплатил разноските и е удовлетворил поне частично вземанията на кредиторите.

Предвижда се още в случай, че добросъвестният длъжник няма секвестируемо имущество, погасяването на задълженията може да настъпи след изтичане на 5-годишен срок. Основанията за погасяване на задълженията се установяват от съда. Освен това в закона е предвидено производство за несъстоятелност и за хора, които нямат доходи и имущество.

Ще подкрепя на първо четене представения проект на закон за несъстоятелността на физическите лица, заяви  по време на дебатите  Надежда Йорданова от ПГ на  "Продължаваме промяната - Демократична България".  Според нея законът  решава изключително важен проблем за нашето общество - урежда възможността за втори шанс на физическите лица, които поради една или друга причина са изпаднали в неплатежоспособност, тоест не могат да посрещат задълженията, които те добросъвестно са поели.

Депутатът  от парламентарната група на "Възраждане" Маргарита Махаева пък обясни, че в последните години въпросът с "вечния длъжник" е излязъл отново на дневен ред и масово са се появили фирми, които отпускат бързи кредити, и е нараснал броят на лошите кредити. Покрай пандемията много хора са били освободени от работа и всичко това е довело до напрежение в обществото, добави Махаева.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ