Най-големите пазари на облигации в света (Инфографика)

Най-големите пазари на облигации в света (Инфографика)

Най-големите пазари на облигации в света (Инфографика)

През 2022 г. глобалният пазар на облигации е достигнал 133 трилиона долара. Като един от най-големите капиталови пазари в света, пазарът на дългови ценни книжа е регистрирал седемкратен ръст през последните 40 години. Зад този растеж са продажбите на държавни и корпоративни дългове в големите икономики и нововъзникващите пазари.

От сайта VisualCapitalist.com са използвали оценки на Банката за международни разплащания, за да създадат инфографика с най-големите пазари на облигации в света. Данниет са към третото тримесечие на 2022 г.

Общият брой на дълга в инфографиката включва както вътрешни, така и международни дългови ценни книжа във всяка конкретна държава или регион. БМР отбелязва, че международните дългови ценни книжа се емитират извън местния пазар на страната, в която пребивава кредитополучателят, и покриват еврооблигации, както и чуждестранни облигации, но изключват прехвърляемите заеми.

Оценен на над 51 трлн. долара, пазарът на облигации на САЩ е най-големият в света. Държавните облигации съставляват по-голямата част от дълговия пазар с над 26 трлн. долара ценни книжа в обращение. През 2022 г. федералното правителство плати 534 млрд. долара лихви по този дълг.

Китай е на второ място с 16% от общия глобален дял. Китайският пазар на облигации се оценява на 20,9 трлн. долара. Местните търговски банки държат най-голям дял от облигациите в обращение, докато чуждестранната собственост остава сравнително ниска. Чуждестранният интерес към китайските облигации се забави през 2022 г. на фона на геополитическото напрежение в Украйна и по-ниската доходност.

Както показва графиката, Япония има третия по големина дългов пазар, оценяван на 11 трлн. долара. Централната банка на Япония притежава огромен дял от държавните облигации на страната. Собствеността на централната банка достигна рекордните 50%, тъй като тя промени своята политика за контрол на кривата на доходност, въведена през 2016 г. Политиката беше предназначена да помогне за повишаване на инфлацията и да предотврати падането на лихвените проценти. Тъй като инфлацията започна да нараства през 2022 г. и инвеститорите в облигации започнаха да продават, тя трябваше да увеличи доходността си, за да стимулира търсенето и ликвидността. Корекцията разтърси финансовите пазари.

В Европа Франция е дом на най-големия пазар на облигации с общ дълг от 4,4 трлн. долара, изпреварвайки Обединеното кралство с приблизително 150 млрд. долара (4,3 трлн долара).

Подобно на централните банки по света, търговските банки са ключови играчи на пазарите на облигации.

Нещо повече, търговските банки са в Топ 3 на купувачите на държавния дълг на САЩ. Това е така, защото търговските банки ще реинвестират клиентските депозити в лихвоносни ценни книжа. Те често включват държавни облигации на САЩ, които са силно ликвидни и са считани за един от най-сигурните активи в световен мащаб.

Както можем да видим на графиката тук, банковият сектор често надхвърля общия БВП на икономиката.

Тъй като лихвените проценти се повишиха рязко от 2022 г. насам, цената на облигациите беше подложена на низходящ натиск, като се има предвид тяхната обратнопропорционална свързано. Това повдигна въпроси за това какъв тип облигации държат банките.

В САЩ търговските банки държат 4,2 трилиона долара държавни облигации и други държавни ценни книжа. За големите банки в САЩ тези притежания съставляват средно почти 24% от активите. Те съставляват средно 15% от активите на малките банки през 2023 г. От средата на 2022 г. малките банки са намалили притежаваните от тях облигации поради повишаване на лихвените проценти.

На фона на по-високите лихвени проценти отекват в банковата система и икономиката като цяло това може да разкрие допълнителни зони на напрежение върху глобалните пазари на облигации, които се разраснаха бързо в епохата на хлабавата парична политика и ултраниските лихвени проценти.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ