Най-лошият ден за Intel от 50 години насам 

Най-лошият ден за Intel от 50 години насам 

Акциите на Intel преживяха най-тежкия си срив от 50 години насам по време на вчерашната търговия след като производителят на чипове отчете силно разочароващи резултати в приходите и обяви мащабно преструктуриране. 

При затварянето на борсата акциите се сринаха с 26% до 21,48 долара. Това е вторият най-лош ден за акциите в историята, като отстъпва само на спада от 31% през юли 1974 г., което е три години след първичното публично предлагане на Intel. Пазарната капитализация на компанията сега е под 100 млрд. долара. 

 Драматичните разпродажби допринесоха за спад от 2,4 % на Nasdaq и доведоха до понижения и на световните акции на полупроводникови компании. 

Най-големият производител на чипове в света TSMC приключи търговията с 4,6 % надолу в Тайван, а акциите на Samsung - световен лидер по полупроводници с памет се понижи с повече от 4 %. 

Конкурентът на Samsung - SK Hynix, който е доставчик на американския гигант Nvidia, също отбеляза рязък спад и затвори с повече от 10% по-ниско. Разпродажбите продължиха и в Европа. 

Акциите на ASML, която продава ключови продукти, необходими за производството на най-съвременни чипове, намаляха заедно с тези на STMicroelectronics и Infineon. 

VanEck Semiconductor ETF, който включва основните имена в сектора, спадна с още 5,5 % в петък, след като ден по-рано се срина с 6,5 %. 

Данните на Intel бяха лоши във всички области. 

 Компанията отбеляза нетна загуба в размер на 1,61 млрд. долара, след като през предходната година отчете нетна печалба в размер на 1,48 млрд. долара. Коригираната печалба на акция от 2 цента се размина със средната оценка на анализаторите от 10 цента. Приходите също не оправдаха очакванията. 

Intel съобщи, че няма да изплати дивидент през четвъртото фискално тримесечие на 2024 г. и понижи прогнозата си за капиталовите разходи за цялата година с над 20%. Компанията заяви, че ще съкрати над 15% от служителите си като част от план за намаляване на разходите в размер на 10 млрд. долара. 

 "Това е най-същественото преструктуриране на Intel след прехода към микропроцесори с памет преди четири десетилетия", каза главният изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингер пред Джон Форт от CNBC в интервю, излъчено в петък. "Начертахме смело пътуване за преустройство на тази компания и ще го осъществим", допълни той. 

Решението за по-бързо производство на компютърни чипове Core Ultra, които могат да се справят с натоварвания, свързани с изкуствения интелект, допринесе за загубата, каза Гелсинджър по време на конферентен разговор с анализатори. Компанията заяви, че ценообразуването е било по-конкурентно от планираното през тримесечието, тъй като AMD, Qualcomm и други компании работят за отнемане на пазарен дял от Intel, който изостава значително от своите съперници в битката за изкуствен интелект. 

 Съкращенията на работни места ще се осъществят основно през тази година, пише Гелсингер в служебна бележка. Това е най-голямото от всички единични съкращения на работни места, посочени в сайта Layoffs.fyi, индустриален тракер, който функционира от март 2020 г. 

Съревнование по заслуги 

 Допълнителен натиск върху сектора на чиповете оказва доклад на The Information, според който производителят на чипове с изкуствен интелект Nvidia  е обект на антитръстово разследване от страна на Министерството на правосъдието на САЩ. 

 Министерството на правосъдието разглежда жалби, според които компанията е злоупотребила с господстващото си положение на пазара на изкуствен интелект, съобщава The Information. 

В отговор говорител на Nvidia заяви, че компанията " печели на базата на постиженията си". 

 "Конкурираме се въз основа на десетилетия инвестиции и иновации, като стриктно спазваме всички закони, правим NVIDIA открито достъпна във всеки облак и на място за всяко предприятие и гарантираме, че клиентите могат да изберат най-доброто за тях решение", каза говорителят. 

Той добави, че Nvidia "с удоволствие ще предостави всякаква информация, от която се нуждаят регулаторните органи". 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ