Не останаха повече „мечки“: Оптимизмът на инвеститорите започва да притеснява някои анализатори

Не останаха повече „мечки“: Оптимизмът на инвеститорите започва да притеснява някои анализатори

Не останаха повече „мечки“: Оптимизмът на инвеститорите започва да притеснява някои анализатори

Посланието, идващо от Уолстрийт, е, че оптимизмът на инвеститорите започва да достига опасно високи нива, пише Блумбърг.

Технически данни и убеждението, че Федералният резерв няма да намали лихвените проценти толкова бързо, колкото очакват пазарите, предизвикват внезапен песимистичен обрат от страна на специалистите по акции в JPMorgan Chase & Co. и Morgan Stanley. Както се казва в доклад на управляващия директор Goldman Sachs Group Inc. Скот Рубнър, „вече не са останали мечки (хора, очакващи спад)“.

След бурно рали през ноември, което доведе до скок на S&P 500 с 9% и спад на доходността по американските облигации, сега търговията на пазарите е по-предпазлива. Въпросът, който вълнува всички, е дали Фед действително ще започне да намалява лихвените проценти толкова агресивно, колкото се очаква според оценките на суаповите пазари, или търговците отново обявиха промяна в паричната политика твърде рано.

Напредъкът беше „знак за прекомерна еуфория“, каза Флориан Йелпо, ръководител макросектор в Lombard Odier Investment Managers. „Оценките вече не са привлекателни. Акциите трябва да се разглеждат като такива, каквито са: скъпи.“

Йелпо се присъединява към широка група от инвеститорите, които подчертаха предупредителните знаци за това колко бързо са се променили очакванията за политиката на Фед. Сега трейдърите оценяват на около 70% вероятността Централната банка на САЩ да намали лихвените проценти през първото тримесечие. Стратезите на BlackRock Inc. очакват облекчаването да започне едва в средата на годината.

„Виждаме риска тези надежди да бъдат разочаровани“, пишат стратези, включително Уей Ли и Алекс Брейзър. „По-високите ставки и по-голямата волатилност определят новия режим“, добавя те.

Въпреки това данните от вторник, показващи по-нататъшно забавяне на пазара на труда, засилиха очакванията, че Фед ще може да намали лихвите. Това накара държавните облигации да възобновят ралито си.

Рубнър от Goldman каза, че шансовете за разпродажба на акциите са по-големи, след като съветниците за търговия със стоки, които обикновено търгуват според пазарната инерция, се втурнаха към акциите. Рубнър изчислява, че те са закупили акции на стойност 225 милиарда долара през последния месец. Това е „най-бързото увеличение на експозицията, което някога сме виждали“, пише той в бележка до клиенти, подчертавайки че търговците ще бъдат по-склонни да продават, вместо да купуват.

Според данни от основния брокерски бизнес на Morgan Stanley, някои бързо развиващи се търговци вече започват да намаляват позициите си в акции. Хедж фондовете намалиха възходящите залози за големите технологични компании и добавиха къси позиции миналата седмица, пише екип в банката, ръководен от Бил Мийни.

Други търговци цитират технически данни като аргумент, че акциите са уязвими. Индексът на относителната сила на S&P 500 е над 70 пункта, което го поставя в така наречената „свръхпокупена“ територия.

И все пак, според мнението на главния стратег за акции на Bloomberg Intelligence Джина Мартин Адамс, все още има място за акциите да продължат да се повишават. Тя използва индикатор за настроение, наречен BI Market Pulse Index, който се е изместил към неутрално ниво, след като сигнализира за паника през октомври.

Дори когато индексът S&P 500 се насочва към двуцифрена възвръщаемост тази година, инвестиционните стратези все още изглеждат скептични относно устойчивостта на ралито. И все пак за Bank of America Corp. това е знак за още печалби през новата година.

„Бичите пазари завършват с еуфория, а ние сме далеч от еуфория“, каза пред Bloomberg Television Савита Субраманиан, ръководител на капиталовата и количествена стратегия на фирмата.

Колко еуфоричен или изплашен е пазарът зависи от това кого питате. Стратезите на JPMorgan Chase & Co. казват, че акциите изглеждат оценени перфектно. Почти всички икономисти и пазарът сега са в лагера, залагащ на меко приземяване на икономиката, което не оставя място за грешки, пише стратегът Мислав Матейка в бележка до клиенти в понеделник.

„Може би е добре човек да е в опозиция“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ